Тотальний розпродаж. Яндекс йде з Росії

Тотальний розпродаж. Яндекс йде з Росії

Фото: Getty Images

Яндекс остаточно йде з РФ

Зареєстрована в Нідерландах Yandex NV досягла згоди про продаж свого російського підрозділу. Наслідки війни в Україні змусили техногіганта розділитися.

Нідерландська компанія Yandex N.V. продає “російський Google” новостворенній групі “консорціуму приватних інвесторів РФ”, яка складається з 50 людей. Сума продажу в $5,2 млрд враховує дисконт у розмірі не менше 50% від ринкової вартості. Ця угода стане найбільшим корпоративним виходом з Росії після її вторгнення в Україну.

Як вважають західні ЗМІ, домовленість, яку підготовав Кремль, призведе до того, що найбільший технологічний гравець в країні повністю перейде під власність російських інвесторів і закріпить відхід Яндекса від міжнародних технічних кіл.

Вплив війни в Україні

Колись Яндекс розглядалася як одна з небагатьох російських компаній із потенціалом глобального гравця в світі, адже вона розробила провідні онлайн-сервіси з реклами та замовлення поїздок, а також потужну пошукову систему.

Співзасновник компанії Аркадій Волож, який переїхав з Росії до Ізраїлю в 2014 році, у 2022 році потрапив під європейські санкції, а влітку 2023 року розкритикував вторгнення РФ в Україну як “варварство”. Це в результаті спонукало Кремль домагатися націоналізації Яндекса.

Проте, в кінцевому рахунку, страх Москви перед “відтоком мізків” допоміг стримати цю перспективу і призвів до складної угоди. Кремль вів переговори з Нідерландською Yandex N.V. близько 18 місяців, щоб спробувати відокремити російську частку від материнської компанії.

При цьому Yandex NV збереже для розвитку портфель міжнародних компаній та інших неросійських активів, включаючи хмарну платформу штучного інтелекту та розробника технологій автономного водіння.

Як пише CNN, Яндекс завжди прагнув представити себе вільним від впливу Кремля і це завдання згодом стало неймовірно складним.

Умови продажу

Угода розраховує ринкову капіталізацію Яндекса на рівні 10,2 мільярда доларів на основі середньозваженого показника його акцій на Московській біржі за три місяці. Наприкінці 2021 року, перед вторгненням Росії, ринкова вартість Яндекса наближалася до 30 мільярдів доларів, пише Bloomberg.

Договір про продаж буде укладений в два етапи і структурований з дисконтом не менше 50%, що Росія вимагає для виходу компаній, які зареєстровані в країнах, які Москва вважає недружніми.

Близько половини суми угоди (щонайменше 230 мільярдів рублів) планується оплачувати готівкою, а за межами Росії – в китайських юанях. Решта буде складовою частиною акцій, включаючи 176 мільйонів акцій голландської материнської компанії, якими покупець вже володіє або придбає.

Хто покупець

Угоду ще мають схвалити на зборах акціонерів. У разі позитивного голосування Яндексом буде володіти інвестиційний фонд Consortium.First під управлінням довіреної особи Solid Management.

Цікавим фактом є те, що Consortium.First був зареєстрований лише наприкінці 2023 року в Калінінградській особливій економічній зоні, а не в Москві. Основними власниками компанії є (загалом їх 50 людей):

  • фонд на чолі з менеджерами Яндекса (до речі, вони отримають найбільшу частку);
  • Олександр Чачава, відомий як покупець My.Games, ігрового бізнесу VK;
  • голова депозитарію Інфінітум Павло Прасс;
  • Група ЛУКОЙЛ (матиме 10% бізнесу) ;
  • колишній топ-менеджер Газпрому, підприємець та депутат Держдуми РФ Олександр Рязанов.

Варто зазначити, що серед нових інвесторів немає нікого, хто потрапив під санкції США та Євросоюзу.

Очікується, що гендиректором Яндекса залишиться Артем Савіновський. Окрім цього, повідомляється, що пакети акцій розподілені так, щоб керівництво компанією здійснювало нинішній менеджмент.

Зазначимо, що Кремль вже підтримав угоду.

“Можна вітати домовленість про продаж, яку досягли акціонери. Головним власником залишиться російський менеджмент компанії”, – сказав прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp