Шайхет Ігор: що таке інкасація та її роль у сучасному світі фінансових операцій

Для підприємств, які займаються бізнесом та мають справу з торговою виручкою, послуга інкасації коштів стала звичайним явищем.

Особливо для тих, хто віддає перевагу тому, щоб “цінний вантаж” був надійно і з гарантованою безпекою доставлений у потрібне місце, а готівка своєчасно перерахована на поточний рахунок, відкритий у банку. Якщо проводити асоціації у цьому напрямку, то у багатьох досі складається враження, що в Україні подібні послуги надають лише банки. Але така думка помилкова. Ось уже 8 років, з грудня 2015-го, Національний банк України (НБУ) дозволив небанківським установам здійснювати перевезення грошей, дотримуючись практики західних країн. Світовий досвід показує, що в більшості держав світу Центробанки (НБУ) та банки не займаються інкасацією коштів та обробкою готівки, а передають ці послуги на аутсорсинг. Першою приватною компанією в Україні, яка взяла на себе таку відповідальність, стала “СІТ-СЕК’ЮРИТІ”. Її власник Шайхет Ігор Олегович розповідає, що компанія вже 7 років у тісній співпраці з регулятором в особі НБУ розвиває та вдосконалює бізнес-процеси і нормативно-правові акти щодо забезпечення трансферу грошових коштів на території країни. Головне завдання – надати клієнту максимальний комфорт, оперативність та безпеку інкасаторських послуг.

Ігор Шайхет: чим гарантована діяльність приватної інкасаторської компанії України і хто може користуватись її послугами?

Що таке інкасація? Це, насамперед, – безпечне транспортування готівки (Cash-in-Transit) та інших цінностей у супроводі охорони.

На відміну від міжнародної практики, приватний інкасаторський досвід на ринку подібних послуг України ще не настільки популярний. Кількість організацій, що працюють у цьому напрямі, обчислюється одиницями. Усі вони діють на підставі Постанови Правління НБУ про затвердження Положення про порядок видачі юридичним особам ліцензії на надання банкам послуг з інкасації від 24.12.2015 року. Саме наявністю спеціальної ліцензії, виданої НБУ, і гарантується робота компаній Cash-in-Transit, також відомих як СІТ-компанії. Це дозволяє їм надавати послуги з інкасації, а з 2019 року –  ще й займатися операціями з обробки та зберігання готівки.

Першою офіційний дозвіл, а відповідно і можливість надавати подібні послуги, отримала приватна інкасаторська компанія “СІТ СЕК’ЮРИТІ”, зазначає Шайхет Ігор Олегович:

– Наша компанія на ринку інкасаторських послуг України з 2016 року. Її діяльність регулюється Ліцензією №1 на надання банкам послуг з інкасації. Крім того, в 2019 році ми отримали погодження НБУ на здійснення операцій з обробки та зберігання готівки. Ще один важливий дозвільний документ у нашій практиці – це Ліцензія МВС на провадження охоронної діяльності. Тобто послуги з інкасації є легітимною профільною діяльністю компанії. Наші основні конкуренти – це банки, які відповідно до загальносвітових тенденцій, все частіше віддають перевагу аутсорсингу цієї послуги, обираючи для себе найбільш економний варіант. Наприклад, такі банки, як Укрексімбанк, Укргазбанк, Креді Агріколь та інші, скоротили свої підрозділи інкасації, і користуються послугами аутсорсерів. Це дозволило їм відмовитись від непрофільної діяльності та більше сконцентрувати свою увагу на основних банківських продуктах.  

1

 

У рамках своєї діяльності приватні інкасаторські компанії України, серед них і “СІТ-СЕК’ЮРИТІ”, так само як і банківські установи, в більшій частині керуються такими нормативними документами:

● Рішення Правління НБУ № 28 від 17.03.2020 про затвердження  Положення про взаємодію юридичних осіб, які здійснюють операції з обробки та зберігання готівки з іншими юридичними особами.
● Рішення Правління НБУ №29 від 31.03.2017 про затвердження Положення організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків в Україні.
● Рішення Правління НБУ № 103 від 25.09.2018 про затвердження Положення організації касової роботи банків та проведення платіжних операцій провайдерами платіжних послуг в Україні.
● Рішення Кабінету Міністрів України № 55 від 30.01.2013 про затвердження Умов охорони небезпечних та цінних вантажів під час їх перевезення автомобільним транспортом та переліку таких вантажів.

– Цей перелік нормативних документів визначає організацію процесу інкасації і процедури перерахунку грошей для банків та інкасаторських компаній, що працюють в Україні. Крім нормативно-правових актів НБУ, охоронні підприємства  керуються рішенням Кабінету Міністрів в частині організації  перевезення цінних та небезпечних вантажів броньованим автотранспортом. При цьому дотримуємось усіх законодавчо закріплених вимог, – наголошує Ігор Шайхет.

Приватні інкасаторські компанії зазвичай надають свої послуги для різних типів організацій та підприємств, включаючи банки, роздрібні магазини, аптеки, автозаправні станції, інші торгові точки. Їхніми клієнтами можуть бути як юридичні особи, яким необхідно провести безпечне транспортування, у тому числі і зарахування готівки на банківські рахунки, так і фізичні особи, яким потрібно безпечно перевести цінності для придбання/продажу нерухомості, перемістити їх з одного банку в інший.     

Шайхет Ігор: безпека та ефективність – переваги інкасації коштів для різних категорій клієнтів

Сьогодні інкасація активно застосовується у різних сферах. Її послугами користуються ті, хто потребує забезпечення безпечного, надійного перевезення грошей та цінностей. За інформацією Шайхета Ігоря Олеговича, його компанія надає відповідні послуги банкам, юридичним та фізичним особам. Залежно від клієнта, їх перелік дещо відрізняється.

– Наша компанія виконує дві опції інкасації: 1) ми можемо бути безпосередньо перевізниками і 2) додатково – через банк-партнер забезпечувати перерахування з окремого власного рахунку на поточний рахунок клієнта проінкасовані кошти. Перший варіант послуг застосовується для банків та фізичних осіб. Другий – для юридичних осіб. Ми також працюємо і на міжбанківському ринку готівки з банківськими установами, але виключно з національною валютою, – розповідає Ігор Шайхет.

.

1

 

Що  собою являє інкасація юридичних осіб?

● інкасація підприємств торгівлі всіх форм власності;
● індивідуальний маршрут інкасації великих торгових мереж;
● інкасація супермаркетів;
● інкасація торгових центрів;
● інкасація терміналів самообслуговування;
● онлайн-інкасація з використанням електронних депозитних сейфів для торгових центрів;
● інкасація банків.

– Надання СІТ-компаніями аутсорсингових послуг для банків – це практика, яка застосовується не лише в Європі, а й у всьому світі. Ми її активно впроваджуємо і в Україні, – пояснює Шайхет Ігор. – Вона дозволяє банкам позбавитися виконання завдань, не пов’язаних з їх основною діяльністю, а більше зосередитися на ключових аспектах своєї роботи. При цьому фінустанови знижують свої ризики та оптимізують витрати.

Що ж включають інкасаторські послуги для банків?
● інкасація клієнтів банку;
● інкасація відділень банку;
● міжбанківські перевезення;
● міжрегіональні перевезення;
● інкасація банкоматів, ПТКС.

Фізичні особи також можуть скористатися послугами інкасації

У плані інкасації фізичних осіб історія дещо інша.

– Якщо людина звернулася до нашої компанії як приватна особа, то ми можемо надати їй послугу у вигляді супроводу цінного вантажу. Як я вже згадував, у нас є відповідна Ліцензія МВС, на основі якої компанія може працювати в даному випадку. Які це можуть бути ситуації? Наприклад, нотаріальна угода купівлі-продажу квартири чи іншої нерухомості, внаслідок якої продавець отримав велику суму грошей. Наші спеціалісти його можуть супроводжувати до місця призначення – додому чи у відділення банку. Хочу наголосити, що приватним особам ми зараховувати гроші на рахунок не можемо. У компетенції нашої компанії – лише надати супровід перевезення, – звертає увагу Ігор Шайхет.

Мінімізація ризиків та конфіденційність – ось основні переваги послуг інкасації, які надає приватна компанія “СІТ СЕК’ЮРИТІ”. Її власник Шайхет Ігор Олегович  зазначає, що подібні послуги є невід’ємною частиною бізнесу, що ведуть ритейлери. Починаючи з передачі готівки або інших цінностей службі інкасації, вона повністю бере на себе відповідальність за їх збереження, цілісність і конфіденційність, що дуже актуально у сучасному фінансовому світі.