У Енергоатомі назвали шлях до вирішення проблеми боргів на енергоринку

У Енергоатомі назвали шлях до вирішення проблеми боргів на енергоринку

Фото: Енергоатом

Енергоблоки Південноукраїнської АЕС

Потрібно чітко визначитись із механізмом та джерелами компенсації витрат Енергоатома на ПСО, зазначили у компанії.

Міністерство фінансів має визначити джерела фінансування та порядок компенсації для покриття витрат НАЕК Енергоатом на підтримку пільгового тарифу на електрику для населення в межах покладених на компанію спеціальних обов’язків на ринку електроенергії (ПСО). Про це повідомила пресслужба Енергоатома у п’ятницю, 10 листопада.

Вказано, що у вересні-листопаді поточного року Енергоатом сплатив ДП Гарантований покупець за послугу ПСО 28,8 млрд грн. Зокрема за листопад було сплачено 60% прогнозної вартості послуги ПСО – 7,9 млрд грн.

В компанії додали, що стовідсоткове виконання поточного ПСО дає можливість Енергоатому частково зменшити борг, який утворився 2022 року після окупації Запорізької АЕС. Але на кінець 2023 року, відповідно до планових оцінок, борг становитиме близько 17 млрд.

“Обсяг та умови виконання спеціальних обов’язків, які покладаються Кабінетом Міністрів на учасників ринку, мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними і мати тимчасовий характер, що передбачено Законом України “Про ринок електричної енергії”. Згідно із постановою КМУ №483 Міністерство фінансів має визначити джерела фінансування та порядок компенсації учасникам ринку, на яких покладаються спецобов’язки”, – підкреслили в Енергоатомі.

Зазначається, що внаслідок запровадження фінансового ПСО з жовтня 2021 року до початку повномасштабного вторгнення РФ енергоринок залишався збалансованим, а Енергоатом не мав боргів за цю послугу. Проблеми з розрахунками виникли лише у березні 2022 року, коли російські війська окупували ЗАЕС, що забезпечувала понад 40% електроенергії, яку виробляє Енергоатом.

“Енергоатом неодноразово звертався до Кабміну з проханням передбачити в держбюджеті на 2024 рік видатки на сплату компенсації витрат компанії на послугу ПСО. Законом передбачено, що виробнику, на якого покладено спецобов’язки, мають компенсувати витрати. Проте міністерство фінансів, яке має визначити механізм та джерела компенсації витрат Енергоатома, поки що залишає цю проблему поза своєю увагою”, – наголосив президент компанії Петро Котін.

В Енергоатомі вважають, що для забезпечення ефективної роботи енергоринку, без дедалі більших боргів, потрібно нарешті чітко визначитись із механізмом та джерелами компенсації витрат Енергоатома на ПСО.

“Це питання, важливе для всієї держави”, – резюмували в компанії.

Нагадаємо, на поточному тижні в Україні встановили нові граничні ціни електроенергії на ринках “на добу наперед” та внутрішньодобовому ринку.

Також повідомлялося, що президент Володимир Зеленський увів в дію рішення РНБО про посилення стійкості енергосистеми України.

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp