Софійський собор: завершення проєкту осушення SophiaHelp від ІнтерХім

Софійський собор: завершення проєкту осушення SophiaHelp від ІнтерХім

Фото: надане рекламодавцем

Масштабний проєкт зневоложення національної пам’ятки тривав понад 3 роки й завершився восени 2023 цілковитим осушенням загрожених споруд Софії Київської.

Ініціатива втілена коштом благодійників без залучення державних ресурсів. 

Наприкінці літа 2020 року фармацевтична компанія “ІнтерХім” спільно з партнерами реалізували благодійний проєкт з осушення стін та фундаментів Софійського собору та прилеглих споруд від надмірної вологи за допомогою запатентованої швейцарської технології BioDry. 

Волога загрожувала старовинним пам’яткам Національного заповідника «Софія Київська», проте неінвазивне обладнання, встановлене фахівцями BioDry Ukraine, мало повернути вологу зі стін назад у землю без найменшої шкоди для історичних споруд.

Нагадаємо, що під загрозою були українські середньовічні шедеври – ансамбль унікальних фресок та мозаїк, древні графіті та автентична кладка собору. Ініціативу з їх порятунку назвали #SophiaHelp.

За прогнозами експертів волога мала повернутися до нормальної позначки через 3 роки, проте процес осушення щороку випереджав очікування. За перший рік після встановлення приладів заміри показали, що процес відбувається швидше запланованого і без ушкоджень для стін.

[embedded content]

              #SophiaHelp: Інтерхім та Анатолій Редер на презентації проєкту

В середньому станом на 2021 рік по всіх будівлях та позиціях показник осушення сягнув близько 30%. Негативна динаміка була не лише зупинена, а й повністю обернена: прогнози фахівців щодо повноцінного осушення до норми знизились з 3-х до 2-х років. В наступні роки показник осушення становив 25%-45% на рік.

Зрештою, восени 2023 стали відомі результати фінальних замірів: показник вагової вологості по собору та сусідніх спорудах зменшився майже у два рази – з 7,08 до норми 3,7.

Згідно з висновком експертів відбулося повноцінне осушення Софійського собору до нормальних показників без жодних ушкоджень для стін. Матеріал стабілізували на молекулярному рівні, а подальшу деградацію повністю зупинили.

За словами генерального директора “ІнтерХім” Анатолія Редера, культурні національні символи під час війни набувають особливої ваги:

“Ми не могли залишитись осторонь, коли тисячолітня пам’ятка духовності та культури країни була під загрозою. Вважається, що Богоматір Оранта Софіївська – центральна мозаїка собору – є захисницею Києва, надійнішою, ніж високі мури.

Не дарма її назвали “Нерушимою Стіною”: те, що вона дійшла до нас через тисячоліття у первозданному вигляді – справжнє чудо. Тож коли перед собором постала загроза надмірної вологи, ми не вагалися жодної миті. Адже є повір’я: доки стоїть Софія, а у ній – Оранта, доти стоїть Київ і Україна”.

Продовжуючи проєкт, фармацевтичний виробник “ІнтерХім” подарував Національному заповіднику «Софія Київська» унікальний 3D-проєктор з голограмою реконструйованого обличчя Ярослава Мудрого, який і збудував собор.

Пристрій показує об’ємну та більш точну модель голови князя у молоді роки, яка разюче відрізняється від хибного зображення Ярослава, створеного за радянських часів. Унікальне обладнання з Данії встановлене в самому Софійському соборі біля княжого саркофага та доступне усім відвідувачам.

Довідка:

ІнтерХім — українська фармацевтична компанія, знана за препаратами “Аміксин”, “Аміцитрон”, “Гідазепам” та ін. Заснована 1992 р. на базі Фізико-хімічного інституту ім. О. Богатського НАН України. Входить до ТОП-10 провідних вітчизняних виробників ліків, розробляючи оригінальні та імпортозамінні препарати. Основна діяльність: виробництво ліків згідно з європейським GMP, синтез фармацевтичних субстанцій, наукові дослідження.

BioDry Ukraine – офіційний український постачальник швейцарської технології природного осушення будівель, яка діє у 27 країнах світу. Компанія впроваджує системи неруйнівного і безпечного методу усунення надлишкової вологи згідно з міжнародними стандартами. Основна діяльність – неінвазивне осушення древніх архітектурних пам’яток по всій планеті. Станом на 2023 рік у світі діє близько 5000 приладів.