Що спільного між Спартаком Субботою, “Слугою народу” та ОПЗЖ – розслідування

Партія “Слуга народу”, включно з її головою Оленою Шуляк, тісно пов’язана із забороненою ОПЗЖ через компанії нещодавно викритого нібито психолога та “коуча” Спартака Субботи. Завдяки зв’язкам із партією влади фірми Спартака Субботи багато років отримували мільйони. А “слуги” мали можливість залучати голоси ОПЗЖ під час голосування за сумнівні закони, зокрема за скандальний законопроєкт №5655 про “містобудівну реформу”. Про це йдеться у статті-розслідуванні “Детектор Медіа”, підготовленій за участі руху “Чесно”.

“У 2019-му, в рік президентських і парламентських виборів, блогер та нібито психолог Спартак Суббота створив Інститут когнітивного моделювання (ІКМ). Спершу цей інститут працював виключно в освітньому напрямі. На початку 2020 року “Слуга народу” перерахувала йому 5 мільйонів гривень. Перед тим, як укласти договір на таку значну суму, новостворений інститут перепрофілювався і почав займатися соціологічними дослідженнями. По суті, партія влади, яка почала отримувати кошти з державного бюджету від платників податків, після року роботи в парламенті вирішила віддати 5 мільйонів нещодавно створеному товариству, яке не мало сталої професійної репутації у цій сфері”, йдеться у статті.

Окрім того, Спартак Суббота проводив онлайн-курс для нардепів “Слуги народу” у квітні 2020 року. А серед працівників його ІКМ з’явилася дочка чинної голови партії – Дар’я Шуляк. Інститут, куди пішли кошти партії, для неї став одним із перших місць роботи, йдеться у матеріалі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мер-“слуга народу” виписав собі відрядження і втік за кордон. Поліція відкрила провадження

“Тоді “Слуга народу” була для інституту Спартака ключовим клієнтом, який давав 80% річного доходу. За рік компанія отримала 6 мільйонів гривень, з них майже 5 мільйонів від “слуг”, пише “Детектор Медіа”.

Поки Дар’я Шуляк працювала в цьому інституті, у нього з’явився ще один клієнт медіахолдинг Live Network нардепа від ОПЗЖ Вадима Столара. Інститут когнітивного моделювання керував медіахолдингом Столара Live Networks. Вони обслуговували його канали і водночас намагалися рятувати його репутацію, йдеться у статті.

“Зв’язки Олени Шуляк зі Столаром значно глибші. Давня бізнес-партнерка Шуляк Катерина Редько стає в цей момент співпраці з інститутом керівницею “Парус Холдінгу”. Крім того, секретарем комітету, який очолює Шуляк, є Дмитро Ісаєнко забудовник і депутат групи Столара. Це може також пояснювати, чому колишні члени ОПЗЖ дали ключові голоси під час прийняття скандальної містобудівної “реформи” 5655, проти якої виступив Європарламент. Саме Олена Шуляк є одним із ключових авторів цього законопроєкту”, наголошується у розслідуванні.

Також інститут співпрацював з Міжнародним фондом Вадима Новинського “Покровъ”. Новинський, як і Столар, фігурант Реєстру Zрадників. Водночас ІКМ співпрацює з багатьма міністерствами.

“Серед клієнтів інституту є не лише фігуранти Реєстру Zрадників чи партія “Слуга народу”. Кабмін теж направляє сюди наші податки. На сайті організації є інформація про співпрацю з МОЗ, Мінцифри, Міндовкілля, Мінкультом та навіть МЗС. Причому тендерні закупівлі з-поміж усіх міністерств проводив лише Мінкульт. А всі решта працюють з інститутом без тендерів. Отже, Інститут когнітивного моделювання став тим інструментом, який одночасно працює з партією влади, міністерствами та урядом, а також відбілює репутацію фігурантів Реєстру Zрадників і співпрацює з колишніми регіоналами”, йдеться у матеріалі.

Онлайн-медіа “Свідомі” опублікували розслідування про блогера і ведучого одного з YouTube-каналів Спартака Субботу. Повідомили, що той видавав себе за кандидата наук, психотерапевта і лікаря-психіатра без підтвердження цих статусів, працював в організації, пов’язаній з “Опозиційною платформою За життя”.