Успенський піст: коли починається та як змінити меню на цей час

14 серпня починається Успенський піст. Він закінчиться 27 серпня.

Він духовно й тілесно підготовлює вірян до Успіння Пресвятої Богородиці, яке є одним з найбільших церковних свят серпня.

Що означає Успенський піст

Саме слово “успіння” означає фізичну смерть тіла, коли душа переходить в інший світ. Серед вірян існує думка, що після розп’яття і воскресіння Христа смерті в звичному розумінні просто не існує.

За церковними переказами, Діва Марія все своє життя дотримувалася суворої помірності в стравах. За три дні до свого успіння взагалі припинила вживати їжу, пила лише воду. Тому віряни покладають на себе обмеження в їжі, наслідуючи приклад Богородиці.

За суворістю Успенський піст можна порівняти лише в Великим постом. Віряни повинні повністю утримуватися від їжі тваринного походження, молочних продуктів, риби й морепродуктів. Невелике послаблення, коли дозволено вживати рибу, можливе лише в день Преображення Господнього.

Завдяки великому розмаїттю продуктів рослинного походження, овочів, фруктів, грибів, які дарує природа в серпні, під час Успенського посту можна створити повноцінний і поживний режим харчування з усіма потрібними вітамінами.

Що їсти в Успенський піст

Понеділок, середа, п’ятниця сухоїдіння. Можна вживати в їжу сухофрукти, овочі, фрукти, горіхи, пророщене зерно, мед. Гаряча їжа заборонена.

Вівторок, четвер дозволено їсти гарячу їжу без додавання олії. Можна вживати каші, печену й варену картоплю, супи, печені і тушковані гриби, овочі.

Субота, неділя допускається гаряча їжа з додаванням олії. Можна їсти супи, печену і варену картоплю, каші, печені й тушковані гриби, овочі. В розумних кількостях можна пити навіть червоне вино.

Під час Успенського посту святкують два важливі церковні свята. Перший день посту це також Медовий спас або Маковія. Віряни традиційно називають його Походженням Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього. До храмів несуть мед, мак, польові квіти і трави на освячення, а також виносять на вулиці хрест, щоб захиститися від хвороб.

Яблучний спас припадає на 19 серпня. Цього дня традиційно освячують яблука. Християни ж називають його Преображенням Господнім. Встановили свято на честь згадки про подію, яка трапилася на горі Фавор, куди Ісус Христос пішов разом із трьома найближчими учнями, щоб помолитися. За словами апостола Матвія, він “перетворився перед ними, і просіяло обличчя Його, як сонце, одяг Його став білим, як світло”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Може згоріти будинок: що заборонено робити на Пантелеймона

У свято Преображення Господнього відбувається легке послаблення посту, коли вірянам дозволяють їсти рибу та рибні продукти, додавати олію незалежно від дня тижня і пити червоне вино.

Крім відмови від м’ясних, рибних, молочних продуктів, під час посту віряни також дотримуються певних обмежень у поведінці. Піст особливий період турботи про свою душу. Віряни відвідують богослужіння, багато моляться, думають про свої гріхи.

В Успенський піст не можна проводити весілля. В цей період віряни повинні повністю віддати себе Богу. Також заборонено влаштовувати гуляння, розважатися, гучно сміятися, веселитися. Священнослужителі радять відмовитися від вживання алкоголю та від інших шкідливих звичок.

З 1 вересня в Україні більшість релігійних свят отримають нові дати. Набуде чинності календарна реформа ПЦУ. Різдво, Хрещення, Покрова Богородиці та ряд інших важливих церковних дат віряни відзначатимуть раніше.

Періоди церковних постів із переходом на новоюліанський стиль також зміняться. Різдвяний піст з 15 листопада до 24 грудня (раніше з 28 листопада до 6 січня).

Успенський піст з 1 серпня по 14 серпня (раніше з 14 серпня по 27 серпня). Закінчення Петропавлівского посту 28 червня (раніше 11 липня).