Юристи сказали, чи можна знімати на відео працівників ТЦК, які вручають повістку на вулиці

Під час воєнного стану і загальної мобілізації працівники ТЦК вручають повістки не тільки адресно, а й публічно на вулицях, в торгових центрах та просто людних місцях.

Водночас бувають випадки, коли вони порушують законодавство, здійснюючи неналежне вручення повісток або інші вчинки. Проте, для того, щоб заявити про порушення з боку ТЦК необхідно мати докази а для цього треба зафіксувати порушення, пише NV.

Працівники ТЦК заявляють, що їх не можна знімати на камеру, посилаючись на різні закони, тому юристи пояснюють, чи дійсно військових, які не уповноважені видавати повістки або працівників ТЦК можна знімати на відео під час вручення повісток, і як можна зафіксувати порушення з їх боку.

Адвокат Роман Сімутін на своєму YouTube-каналі пояснив, чи передбачено законом можливість проводити відеозйомку працівників ТЦК, коли вони вручають повістки.

Юрист підкреслив, що під час вручення повісток можна діставати телефон і вести власну зйомку, щоб мати докази у разі порушень з боку працівників ТЦК.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запрацював сайт з пошуку роботи в ЗСУ: альтернатива мобілізації

Сімутін додав, що у більшості випадків військові будуть забороняти це робити посилаючися на що завгодно, але є нюанс. Незважаючи на заяви про встановлення бодікам таким “патрулям”, є законодавство, яке якраз забороняє їм знімати людей.

“Діставайте телефон і вмикайте відеозапис. Одразу чекайте заперечень, що їх не можна знімати, вони військові тощо. Але кумедність ситуації в тому, що це вони не мають права здійснювати відеозйомку, бо діють у спосіб, який не передбачений законом, і формально дозвіл знімати, мають питати у вас”, пояснив експерт.

Адвокатка Віра Тарасенко до цього на своєму YouTube-каналі пояснила, що заборонено знімати військових, їхнє місце розташування, техніку та їх переміщення, роботу ППО, проте щодо працівників ТЦК під час вручення повісток та щодо самих ТЦК ситуація в законі цікава.

“Але чи це означає, що якщо щодо вас військові чи поліція поводяться незаконно, то це теж заборонено знімати? Поліція та військові вам звичайно ж дадуть відповідь, що так, їх заборонено знімати і що вони недоторкані. І ось тут і криється головний обман”, сказала вона.

Якщо військові діють незаконно, порушують права і свободи громадян, здійснюють злочин, то знімати таке можна.

“Звичайно ж, поліція, а також військові завжди посилаються на те, що інформація щодо їхніх дій є конфіденційною і що їх не можна знімати. Але й тут таїться неправдива інформація. Поліція чи військові стосовно вас, коли вони вручають вам повістку або виконують інші дії, це суб’єкти владних повноважень. Відповідно, на них положення про конфіденційність не поширюються”, пояснює Тарасенко.

Експертка підкреслила, що не закликає до саботування законних дій представників влади, але наголосила, що в правовій державі насамперед мають поважати права та свободи громадян.

Добровільно до військкоматів приходить близько 20% військовозобов’язаних.

Тому, якщо не вручати повістки на вулицях, мобілізація в Україні може бути під загрозою. Про це заявив керівник Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олександр Тіщенко в інтерв’ю Leopolis.news.

За його словами, прихід до ТЦК не є автоматичною відправкою до війська. Адже це ціла низка процедур, а також медичний огляд. І ті, хто мають законні підстави, по стану здоров’я або інших причин не бути мобілізованими, точно не потраплять до армії.