“Наче йдеш по мінному полі”: вперше в історії провели унікальну операцію немовляті з рідкісною вадою серця

Вперше в історії української медицини прооперували немовля, в якого була вкрай рідкісна вроджена вада серця.

Йдеться про 8-місячну дівчинку Ніколь з Тернополя. Одразу після народження лікарі почули шуми в серці немовляти. І виявили дуже рідкісну патологію, яка зустрічається лише у 0,15% дітей, що народжуються з вадами серця, повідомляє Перше медичне об’єднання Львова.

Немовляті зробили операцію з подвійного переміщення артеріальних коренів. Виконали втручання, яке у світі вважається технічно одним з найскладніших в дитячій кардіохірургії, львівські спеціалісти Лікарні Святого Миколая. Оперували дитину більше 14 годин.

Складність полягала в тому, що серце дитини надто маленьке і критично важливі структури знаходяться дуже близько одна до одної. Є великі ризики пошкодити провідну систему серця, мітральний клапан та коронарні артерії.

“Працювати треба вкрай обережно. Ти наче маєш пройти по мінному полю. Концентрацію не можна втрачати ні на секунду”, – каже Олександр Ячнік.

Попри всі складнощі, операція пройшла успішно. Вже на третій день дівчинку перевели на самостійне дихання. Післяопераційний період минув без ускладнень. І за три тижні крихітку Ніколь виписали з лікарні.

Який був діагноз

Єдиний шанс на порятунок таких малюків – операція у перші дні життя. Діагноз звучить складно: транспозиція, тобто неправильне положення, магістральних судин з дефектом міжшлуночкової перегородки та стенозом, тобто звуженням, легеневої артерії. Її клапан був зменшений та неправильно сформований. Ба більше – під ним була аномально вузька зона у вигляді м’язового кільця. Це заважало крові надходити до легень в необхідному об’ємі. Тож в Ніколь стрімко розвинувся ціаноз – синюшність шкірних покривів та кисневе голодування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні вперше провели унікальну операцію з пересадки шкіри

Аби врятувати Ніколь, якій лише три дні від народження, її екстрено доправляють каретою швидкої до Львова – в Лікарню Святого Миколая. Та через замалу вагу і надто високі ризики в такому віці проводити радикальну операцію, яка виправить ваду – було неможливо. Утім, і без втручання немовля не вижило б. Тож кардіохірурги виконують паліативне втручання – за допомогою штучного протеза створюють додаткове джерело кровотоку в легеневу артерію. Мета – полегшити симптоми та дати Ніколь шанс набрати вагу і дожити до головної операції.

У вісім місяців Ніколь важила вже 8 кг – оптимальні для проведення радикального втручання. Кардіохірурги вирішують оперувати дитину за допомогою методики DRT – Double root translocation, що значить подвійне переміщення коренів. Донині такі операції в Україні ще не виконували. Цей метод водночас вважається і найскладнішим в дитячій кардіохірургії, і найбільш помічним.

В Україні вперше пересадили серце 6-річній дитині. Донором став 4-річний загиблий хлопчик. Його мама дала згоду на трансплантацію органів.

Трансплантацію виконав лікар-кардіохірург Борис Тодуров з командою лікарів Інституту серця. Після складної операції жінці дозволили послухати, як серце її сина бʼється в грудях врятованої дівчинки.