Росія почала військову агресію проти Грузії

8 серпня 2008 року почалася російська агресія проти Грузії. Вона сталася після ряду провокацій в окупованому росіянами грузинському регіоні Південна Осетія, у день відкриття Олімпіади в Пекіні.

Протягом усього літа 2008 року російські сили в Південній Осетії проводили обстріли грузинських територій та інші провокації. Усі заклики Тбілісі до міжнародного співтовариства відреагувати залишилися практично без уваги. Паралельно росіяни перекидали військові сили до грузинських кордонів і готувалися до агресії. З 1 серпня росіяни почали масований обстріл грузинських сіл. Артилерійські обстріли порушували угоду про припинення вогню від 1992 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Схема російських окупантів в Україні й Грузії однакова – Кулеба

З метою покласти край цим нападам і навести порядок 7 серпня грузинська армія була відправлена ​​в зону конфлікту в Південній Осетії. Грузини за лічені години взяли під контроль більшу частину оплоту росіян в регіоні, місто Цхінвалі.

Вранці 8 серпня російські війська незаконно перетнули російсько-грузинський кордон і просунулися в зону конфлікту в Південній Осетії. Росія звинуватила Грузію в “агресії проти Південної Осетії” і почала масштабне наземне, повітряне та морське вторгнення в Грузію з заявленою метою “задля примусу до миру”. Росіяни кілька днів боролися з грузинськими силами в Південній Осетії і навколо неї, поки грузинські війська не відступили, зайнявши оборону навколо Тбілісі.

В Абхазії росіяни відкрили другий фронт, атакувавши в Кодорській ущелині на території Грузії. Російські ВМС блокували частину узбережжя Грузії. Російська авіація атакувала цілі за межами зони конфлікту, у всіх частинах Грузії.

12 серпня в Тбілісі прибули президенти України, Польщі, Литви та Естонії, а також прем’єр Латвії, щоб висловити солідарність грузинському народу.

Це була перша війна в історії, в якій кібервійна збіглася з військовими діями. Інформаційна війна також велася під час і після конфлікту. Тодішній президент Франції Ніколя Саркозі домовилися 12 серпня з тодішнім главою Росії Дмитром Медведєвим про припинення вогню.

Російські війська тимчасово окупували грузинські міста Зугдіді, Сенакі, Поті та Горі, утримуючи ці райони за межами припинення вогню. Росіяни зруйнували більшість етнічних грузинських сіл в Південній Осетії і несуть відповідальність за етнічну чистку грузин і військові злочини. Росія визнала незалежність Абхазії і Південної Осетії від Грузії 26 серпня, і грузинський уряд розірвав дипломатичні відносини з Росією. Росія в основному завершила виведення військ з незаперечних частин Грузії 8 жовтня.

Міжнародні відносини Росії від війни в основному не постраждали. Війна змусила покинути рідні домівки 192 тис. грузинів. Хоча багато хто з них повернулися до своїх домівок після війни, понад 20 тис. грузинів залишилися переміщеними особами. Після війни Грузія звинуватила Росію в окупації Абхазії і Південної Осетії. Досі ці території, близько 20% Грузії, під російською окупацією.

Відсутність наслідків для Росії за агресію проти суверенної держави і окупацію її територій було однією з причин, яка спонукала Москву анексувати Крим і почати війну на Сході України в 2014 році.