Шурма підставив Шмигаля ідеєю про скасування готівки – експерт

Заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма своєю неоднозначною пропозицією щодо заборони готівки не тільки неприємно здивував українців, але й добряче підставив голову українського уряду. За наявною інформацією, Денис Шмигаль не знав про ініціативу заступника голови ОП і тим більше не очікував її оголошення на конференції з відновлення України у Лондоні. Про це написав на своїй сторінці у Facebook політолог Мар’ян Ощановський, повідомляють “Українські новини”.

“Мої джерела стверджують, що прем’єр категорично проти такої ідеї та вважає її спекулятивною та такою, що може завадити підвищенню ВВП на 2,4%, яке Шмигаль нещодавно оголосив разом із економічними планами на наступний рік. Крім того, в уряді також знають і позицію експертів про те, що ризиком позбавлення від готівкової гривні буде зростання тиску на курс, бо населення захоче перевести свої заощадження не в cashless, а в долари і євро”, – написав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Банківська система України готова до функціонування без готівки, але є нюанс

Однак, на думку експерта, попри чітку позицію, голова Кабміну, звичайно, не може її озвучити із етичних причин, як член команди президента.

“Фактично він солідарний з Нацбанком, який теж дуже скептично налаштований щодо “екстравагантних” експериментальних ідей Шурми”, – додав Ощановський.

“Очевидно, що ініціатива Ростислава Шурми жодним чином не була погоджена із виконавчою владою та є черговим PR-ходом, мета якого – будь-якими методами отримати посаду прем’єра. Втім, наразі Президент України абсолютно задоволений роботою чинного голови Кабміну, який демонструє ефективну роботу і результати, тож, попри лихослів’я з боку зловтішників, кадрові зміни в керівництві уряду поки не очікуються”, – резюмував експерт.

Раніше критично щодо ідеї Шурми про скасування готівки висловилися в Нацбанку. За словами заступниці голови НБУ Катерини Рожкової, немає жодної країни у світі, яка б повністю відмовилася від готівки.

“І я знаю навіть були негативні практики, коли цей обсяг готівки скорочувався до мінімальних рівнів, і населенню це не подобалося. По-перше, оскільки такої практики у світі немає. По-друге, якась частина готівки має бути мені здається, ми повинні прагнути до збільшення безготівкових розрахунків. Але я не впевнена, що ми можемо заявляти, що забезпечимо нульовий обсяг готівки в обороті”, сказала Рожкова.

Експерти одноголосно стверджують, що скасування готівки майже не вплине на корупційні потоки, а лише спричинить незручності для населення.