Іран має прямий шлях для відправки зброї до Росії – CNN

Іран постачає Росії дрони Shahed та інші боєприпаси через Каспійське море.

Журналісти поспілкувалися з експертами, які відстежують рух морських вантажів. Вони припускають, що саме цим шляхом може рухатися значна партія дронів-камікадзе, пострілів до мінометів та іншої зброї, яку Тегеран продає Кремлю для війни проти України, йдеться матеріалі CNN за 26 квітня.

“Каспійське море, ймовірно, є одним із основних шляхів постачання з Ірану до РФ ударних безпілотників та іншої підтримки у зв’язку з західними санкціями. Дані про рух вантажних суден засвідчують, що вантажні кораблі на Каспії все частіше вимикають транспондери (автоматичну ідентифікаційну систему, яку прийнято тримати ввімкненою), а це дає підстави припускати, що вони мають причини для таємності”, пише видання.

Із вересня у Каспійському морі суттєво зросла кількість суден, які приховують дані про свій рух. В основному це кораблі під російськими та іранськими прапорами, серед яких чимало суден, які за технічними характеристиками придатні для перевезення вантажів військового призначення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розвідка розповіла про західні деталі в російській техніці

Судна на Каспії найчастіше вимикають автоматичну систему ідентифікації біля іранських портів Амірабад та Анзалі, а також на російській Волзі та біля порту Астрахань.

“CNN відстежили шість кораблів під прапором РФ та два іранських, які, за припущеннями опитаних аналітиків, поводяться підозріло. Водночас існують певні закономірності: судна можуть прямувати з іранських портів до Астрахані, але там не здійснюють офіційний вхід у порт; деякі кораблі вимикають передачу даних на підході до Амірабаду й Астрахані, або тривалий час рухаються з вимкненими транспондерами”, ідеться у повідомленні.

Також із травня 2022 року до березня цьогоріч іранські вантажні літаки здійснили до Росії щонайменше 85 рейсів. Хоча частину іранських Shahed могли привозити до РФ літаками, морський шлях значно вигідніший, оскільки дозволяє перевезти за один раз набагато більший вантаж.

У іранських безпілотниках Shahed-136, якими Росія масовано обстрілює Україну, виявили вкрадену майже 20 років тому німецьку технологію.

У 2006 році Іран незаконно придбав двигуни для безпілотників німецької компанії Limbach Flugmotoren. А через три роки іранський інженер Юсеф Абуталебі оголосив, що його компанія створила двигун для БПЛА.

Серед інших західних компонентів, придбаних і скопійованих Іраном, частини ракет чеського виробництва. Двигун іранських ракет Quds-1, які використовувалися в атаках на саудівські нафтопереробні заводи торік, був неліцензійною копією реактивного двигуна TJ-100, виробленого компанією PBS Velká Bíteš у Чехії. Чеський двигун також був встановлений на іранській ракеті Heidar-2.