Польський режисер рятував українців та зняв про це фільм

На Канському кінофестивалі показали документальну стрічку “Звідки куди” Мачека Хамела.

Він сам займався евакуацією українців та знімав про них кіно, передає “Українська правда”.

“Треба було бути делікатним та обережним, тому що, звичайно, багато наших пасажирів перебувають у шоковому, стресовому стані. Дуже часто документальні фільми свого роду паразитують на проблемах. При бажанні завжди можна знайти війну, страждання, біль і транслювати це в середовище, яке не потерпає від війни. І, звичайно, це стовідсотково приверне увагу. Але унікальність цього проєкту в тому, що ми були не просто абстрактними спостерігачам, а були учасниками процесу порятунку і допомоги людей”, розповів про зйомки оператор Юрій Дунай. Він був єдиним українцем у команді.

Хамела уперше приїхав до українського-польського кордону на третій день повномасштабного вторгнення. Майже місяць він їздив від українських прикордонних сіл до кордону Польщі та назад.

Потім він заїхав вглиб України, до окупованого тоді Макарова Київської області. Тоді не було зв’язку й команда боялася заїхати на захоплену територію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Полоненим окупантам показали “Абсолютне зло”

“Власниця будинку вийшла до нашої машини зі святою водою, пляшку з якою ховала під пальто, та окропила машину перед від’їздом. У той момент мене осяяло в якій небезпеці ми всі перебуваємо. У момент, коли краплі цієї воли торкнулися лобового скла, я усвідомив, що все відбувається по-справжньому і я маю бути дуже обережним”, розповів режисер.

За пів року, їм вдалося вивезти 400 людей.

“Сподіваюся, що люди, які побачать цей фільм тут вони зможуть це донести далі. Я не думаю, що люди розуміють, що в Україні відбувається війна. Особливо молоді.Тому що у них немає такого досвіду, у них не було війни з часів Другої світової. Але ми теж раніше не розуміли інші війни. За це їх засуджувати не треба. Треба пояснювати”, каже героїня фільму Лариса Сосновцева.

Мачек Хамела обіцяє й надалі приїжджати в Україну. Він допомагає евакуювати людей із Запоріжжя, збирає гроші.

У Києві в пресцентрі “Укрінформу” відбулася презентація документального фільму “Скріплені кров’ю” та однойменної книги, що розповідають про історію українсько-грузинських взаємин, зокрема про участь грузинських добровольців у Війні за незалежність України. У заході взяли участь автори: тележурналіст, автор фільму та співавтор книги Олег Манчура, історик, співавтор книги Олександр Кучерук, історик і журналіст, редактор книги Ростислав Мартинюк та інші. Презентацію було приурочено до 105-ї річниці проголошення Української та Грузинської держав у 1918 році.