Яким може бути світ у 2033 році – розвал Росії та війна за Тайвань

Як може змінитись світ за 10 років до 2033 року. Готуйтеся до майбутнього краху Росії, війни Китаю за Тайвань, поширення ядерної зброї. Це прогнози Центру стратегії і безпеки Скоукрофта при Atlantic Council, який досліджував майбутнє, попросивши провідних глобальних стратегів відповісти на запитання про головні рушійні сили змін. 167 експертів із різних країн поділилися думкою, як геополітика, технології, світова економіка, соціальні та політичні рухи можуть змінити світ. Ось найважливіші результати, які вибрала Gazeta.ua.

Росія може не пережити найближче десятиліття

Одним із найдивовижніших висновків було те, як багато експертів вказували на потенційний крах Росії протягом наступного десятиліття. Війна Кремля проти України може призвести до надзвичайно серйозних потрясінь у країні з найбільшим ядерним арсеналом у світі.

До 2033 року Росія або стане державою, що не відбулася, або розпадеться

46% респондентів очікують, що до 2033 року РФ або стане державою, що не відбулася, або розпадеться. 40% очікують її внутрішнього розпаду через революцію, громадянську війну, і політичні чвари.

14% вважають, що Росія, ймовірно, застосує ядерну зброю. 22% вважають, що використання ядерної зброї стане частиною цієї історії розпаду.

10% бачать надію, що Росія стане за цей час демократичною.

Все більше країн з ядерною зброєю

68% експертів вважають, що Іран до 2033 року матиме ядерну зброю. Аналітик Метью Крєніг із Atlantic Council в окремій оцінці стверджує, що ймовірно, що це станеться вже в 2024 році.

Але Тегеран може бути не один. Експерти, які очікують на розширення ядерно-збройового клубу, вважають, що в середньому в найближчі 10 років до нього приєднаються 1,6 країни.

Однією з причин появи нових ядерних країн може бути те, що експерти очікують, що регіональне суперництво сприятиме поширенню такої зброї.

Наприклад, із тих, хто вважає, що Іран отримає ядерну зброю протягом цього періоду, 41% вважають, що Саудівська Аравія теж. Навпаки, з тих, хто не вірить, що Іран отримає таку зброю, лише 15% припускають, що Саудівська Аравія все одно це зробить.

Так само 57% тих, хто каже, що Японія отримає ядерну зброю, вірять у те саме щодо Південної Кореї. Перше майже напевно є наслідком саудівсько-іранського антагонізму – коли одна країна отримує ядерну бомбу, інша відчуває тиск, щоб брати приклад. Останнє пов’язано не так із напруженістю між Японією та Південною Кореєю, як із тим, що обидві країни відчувають загрозу, що зростає, зі сторони ядерних Китаю та Північної Кореї.

Серед тих, хто передбачає, що Китай почне війну, щоб повернути собі Тайвань, 22% вважають, що Південна Корея отримає ядерну зброю за той же період, а 16% вважають, що це зробить Японія.

Майже третина аналітиків, 31%, очікують, що в наступні 10 років відбудеться перше застосування ядерної зброї з часів Другої світової війни.

Більшість опитаних, 58%, вважають, що ядерна зброя залишиться невикористаною. Але майже третина, 31%, очікують, що за наступні 10 років відбудеться перше застосування ядерної зброї з часів Другої світової війни. Відповіді тих, хто передбачає її використання, припускають, що зброю можуть використати у регіональному, а не глобальному конфлікті.

Росія найчастіше, у 14% випадків, згадується як країна, яка, ймовірно, застосує її. З тих, хто очікує на це, лише третина вважає, що РФ може вести війну з НАТО в цей період.

Війна Китаю за Тайвань

Нещодавно влада США попередила, що Китай може розпочати війну за Тайвань швидше, ніж очікувалося до 2027 року. 70% респондентів погоджуються, що КНР буде прагнути насильно повернути собі острів. Лише двоє з десяти не вірять, що це станеться.

Багато хто у світі зосереджений на ризику, що Росія вступить у пряму боротьбу зі США та НАТО. Але навіть в умовах гарячої війни в Україні понад 60% експертів не згодні, що можлива війна між РФ та Альянсом у наступні 10 років. Вони думають, що війна в Україні буде обмежена в її сьогоднішніх кордонах, бо Москва показала, що надто слабка, щоб розпочати бій безпосередньо з НАТО.

Ймовірніша війна між Китаєм і Тайванем, ніж між Росією та НАТО

Враховуючи, що китайський напад на Тайвань, ймовірно, буде спонукати США захистити острів, експерти набагато більш схильні вважати ймовірною війну між Китаєм і Тайванем, ніж між Росією та НАТО. Тому найбільший ризик війна між великими державами в Азії, а не в Європі.

США та Китай можуть і надалі співпрацювати

Було багато розмов про спроби розплутати економіки США та Китаю. Але експерти вважають, що повномасштабне розчеплення малоймовірне. Незважаючи на всю геополітичну напруженість і торговельні обмеження між країнами, Найімовірнішим результатом, на думку 40% експертів, є те, що економіки США та КНР будуть “дещо менш” взаємозалежні в 2033 році, ніж сьогодні, але все таки взаємозалежні.

З тих, хто вважає, що Китай застосує силу проти Тайваню, 64% передбачають деяке зниження економічної взаємозалежності між Вашингтоном та Пекіном. 22% з тих, хто очікує на застосування китайцями сили проти Тайваню, вважають, що економіки США і Китаю стануть навпаки, ще більш взаємозалежні до 2033 року.

58% експертів прогнозують зменшення економічної взаємозалежності між двома країнами до 2033 року і лише 23% очікують збільшення.

Приблизно 80% експертів очікують, що будь-які зміни будуть обмеженими. Поширене очікування повільне роз’єднання.

США залишаться могутніми, але не гегемоном

Експерти впевнені, що США збережуть силу в світі, хоча багато хто уявляє собі країну, яка матиме перевагу в деяких областях, але не в усіх. 70% прогнозують, що до 2033 року Штати залишаться домінуючою військовою державою. Це високий відсоток, враховуючи побоювання щодо військової модернізації Китаю та поступової втрати Америкою своєї військової переваги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Бавовни” сприяють нашому наступу” – Іван Киричевський

50% вважають, що США збережуть технологічну перевагу. Однак лише 30% упевнені, що Штати будуть домінуючим гравцем у світі дипломатії, і менше 30% вважають, що будуть домінуючою економікою.

Ще менше стабільності у світі

76% експертів прогнозують до 2033 року ще одну глобальну економічну кризу масштабів фінансової кризи 2008-2009 років. Ще 19% вважають, що таких криз буде дві чи більше. 49% передбачають ще одну глобальну пандемію з такими ж масштабами і наслідками, як Covid-19, яка вибухне до 2033 року, а 16% очікують на дві або більше пандемії.

Настає епоха частіших та інтенсивніших надзвичайних ситуацій нових економічних криз та пандемій

Ці результати можуть відображати стереотипи щодо новизни подій, коли недавній досвід криз змушує нас більше турбуватися про інші речі. Але вони також можуть вказувати на більш тривожні тенденції, включаючи майбутню еру частіших та інтенсивніших надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я, а не самих пандемій, які трапляються раз на сторіччя. А також повернення до історичних економічних моделей на заміну відносної спокійної епохи після Другої світової війни.

У період з 1908 по 1946 рік п’ять глобальних рецесій призвели до більш значного скорочення глобального ВВП на душу населення, ніж криза 2008-2009 років. Тобто вони були більше одного разу на десятиліття.

Подальша боротьба демократій та автократій

Експерти не бачать явного тріумфу ні демократій, ні автократій у найближчі 10 років. Більше аналітиків, 37%, очікують, що кількість демократій у світі скоротиться, аніж зросте, 29%. Але майже всі прогнозують, що зміни будуть скромними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Найважливіше – визволити Херсонську та Запорізьку області, узбережжя Азовського моря” – Олександр Мотиль

На питання, які країни найбільш ймовірно перейдуть від демократії до автократії чи навпаки до 2033 року, експерти найчастіше не обрали жодної.

Більше того, демократії та автократії не обов’язково є окремими категоріями. Наприклад, кілька країн, включаючи Угорщину, Туреччину та Росію, названі як автократії, які можуть стати демократіями, та демократіями, які можуть стати автократіями, що означає, що експерти мають різні погляди на те, як класифікувати ці країни.

Десятиліття системних небезпек для демократій

Демократії вступають у небезпечне десятиліття, в якому їм доведеться боротися з націоналістичними і популістськими силами вдома, і всіма проблемами, пов’язаними з технологіями, що швидко розвиваються.

Націоналісти і популісти не завжди більше підтримують автократичні політичні системи, ніж демократичні. Серед тих, хто передбачає, що демократій у наступному десятилітті поменшає, 68% передбачають посилення політичного впливу популістів чи націоналістів.

До 2033 року соцмережі вплинуть на демократію у світі

Тенденції в галузі масової комунікації та нових технологій також становлять потенційну небезпеку для демократій. Значні перетворення в технологічному секторі, нові заходи регулювання в компаніях соцмереж й те, як ці платформи виявилися втягнутими в ширшу політичну поляризацію, призводить до того, що 53% експертів прогнозують, що до 2033 року соцмережі негативно вплинуть на демократичні країни. Лише 15% вважають, що позитивно.

Це значний відхід від мрії, поширеної у 2010-х, на початку епохи “Арабської весни”, що соцмережі стануть силою, що демократизує світ.

Серед тих, хто прогнозує скорочення кількості демократій у світі, 69% вважають, що соцмережі будуть негативним чинником для них.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Найкраща гарантія подальших постачань зброї українські перемоги на полі бою” Рассел Берман

Інший висновок пов’язаний з оптимізмом щодо швидкості, з якою деякі технології, зокрема, автономні транспортні засоби та штучний інтелект, де комп’ютери та машини мають людський розум і творчі здібності, будуть розвиватися. 57%-68% вважають, що ці технології існуватимуть і стануть комерційно життєздатними до 2033 року.

Хоча вони обіцяють величезні переваги для людства, але також спричинять проблеми, пов’язані з майбутнім пошуку роботи і доходів, громадського здоров’я, національної безпеки та демократичного управління.

Експерти висловили припущення про два протилежні сценарії на найближче десятиліття. Світ із демократією в занепаді, який роз’їдають націоналізм, популізм та маніпуляції у соцмережах. І світ, у якому панує демократія, громадянські рухи за покращення життя та платформи масової комунікації, що відповідають цінностям демократії.

Міжнародні організації з безпеки залишаться без змін

Вторгнення Росії виявило можливості та обмеження для інститутів, які мають зміцнювати міжнародну безпеку. Хоча експерти передбачають низку серйозних викликів, вони очікують, що архітектура безпеки, яка існує у світі, залишиться в основному такою ж, як сьогодні.

У наступні 10 років НАТО залишиться головним у світі союзом, заснованим на взаємних гарантіях безпеки

82% вважають, що в наступні 10 років НАТО залишиться головним у світі союзом, заснованим на взаємних гарантіях безпеки. Серед експертів, які є громадянами країн-членів НАТО, 85% вважають, що нинішню форму Альянсу збережуть. Серед вихідців з інших країн те саме кажуть 71%.

Відповіді на можливе розширення Ради Безпеки ООН містять аналогічне посилання. 64% очікують, що до 2033 року у найвпливовішому органі ООН не буде нових постійних місць.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Щоб зробити Росію нормальною, їй слід відрізати “воювалку” – Іван Ступак

Серйозною проблемою розширення РБ ООН є складність процесу. Як сказав один експерт: “Якщо додадуть нові країни, їх буде більше ніж одна, бо решта світу не об’єднається навколо одного кандидата”.

Експерти, що передбачають розширення РБ ООН, називають у середньому 1,7 нових членів. Припущення, якщо кількість постійних місць зростатиме, Індія буде одним із бенефіціарів. Більше половини тих, хто прогнозує, що Японія, Бразилія, Нігерія чи Південна Африка отримають місце, також кажуть, що місце там отримає Індія.

На країну-агресора Росію, неминуче, чекає крах. Найбільша геополітична катастрофа, про яку говорив Володимир Путін, виявилася прогнозом для РФ, а не історичним фактом про СРСР. Таку думку висловив секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов.