Суди, скандали та вибори: Дональд Трамп 2024 року

Початок першої кримінальної справи проти 45-го президента США Дональда Трампа свого часу назвуть новою віхою політичної історії Америки. А ось чи буде наступна глава цієї історії позитивною, вже залежить від самого перебігу процесу. Хоч як би трампісти не намагалися подати цю справу як виключно “політичне переслідування найвеличнішого президента в історії” (це не перебільшення, це дійсно одна з цитат про-трампівського медіа), але обвинувачення ґрунтовні, а відповідальність може бути дуже серйозною.

Проте справа не тільки і не стільки в самому факті в початку слухання кримінальної справи. Насамперед, говоримо про важливість прецеденту: чи дозволить американська судова та загалом державна машина вийти з-під відповідальності колишньому президенту лише тому, що він свого часу контролював Овальний кабінет? Якщо так, то тоді усе те, що зробив Трамп, фактично стає нормою. Це – використання службового становища, розтрата грошей з політичної кампанії, ухиляння від податків, сексуальні скандали, спроба повпливати на вибори, “вибивати” фальшиві голоси у губернаторів окремих штатів, ставити під ризик національну безпеку вивозом секретних документів з Білого дому.

Можливий і інший сценарій: слідство визнає Трампа винним по декількох пунктах звинувачення. Тоді, не дивлячись навіть на те, чи понесе екс-президент серйозне покарання – це відкриє можливість прокурорам до просування всіх інших справ, які лише чекають можливості отримати зелене світло від федеральних та місцевих суддів. З цього моменту і для американської судової системи, і для Білого дому настане нова реальність – більш підзвітна, прозора, і відповідальна. Всі ж нестабільності і протиріччя епохи Трампа стануть частиною багатотомної історії прецедентного права США.

Як ці судові справи вплинуть на передвиборчу кампанію Дональда Трампа? Чи зможуть скористатися з цього його опоненти? І головне – чи має це впливати якимось чином на підхід України до двосторонніх відносин із Вашингтоном?

Судові справи Трампа

Колишньому президенту Трампу висунуто обвинувачення великим журі в Нью-Йорку після розслідування виплати $130 тис актрисі фільмів для дорослих Стормі Деніелс. Загалом – 34 пункти обвинуваечння в нелегальних бізнесових практиках, які включали в себе використання фірм-прокладок для приховування походження грошей, незаконне використання грошей політичної кампанії, ухиляння від сплати податків та перевищення повноважень адвоката. Суть полягає в тому, що всі ці дії відбувалися за два тижні до виборів. А отже, умисно чи не умисно мали на меті вплинути на виборців та результати голосування.

Деніелс стверджує, що вони з Трампом мали сексуальні стосунки в 2006 році

Деніелс стверджує, що вони з Трампом мали сексуальні стосунки в 2006 році, що Трамп заперечує. Ділова практика Trump Organization також розслідується, цивільне та кримінальне розслідування ведуть відповідно генеральний прокурор Нью-Йорка Летиція Джеймс і окружний прокурор Манхеттена Елвін Брегг. Трамп назвав звинувачення “політичним переслідуванням”. Організацію Трампа вже визнали винною в шахрайстві та фальсифікації бізнес-звітів і оштрафували на $1,6 млн, а фінансового директора Аллена Вайссельберга засудили до п’яти місяців в’язниці. У цивільному позові Джеймс вимагає $250 млн і заборону Трампу та його дітям обіймати керівні посади в будь-якому бізнесі Нью-Йорка, стверджуючи про “вражаюче” шахрайство та обман. Манхеттенський суддя відхилив прохання Трампа відкласти судовий процес, який призначено на 2 жовтня.

Перша справа проти колишнього президента має величезне значення для подальшого розгортання наступних справ. Обвинувачують його в найбільш різноманітних проступках – від простих наклепів та розповсюдження недостовірної інформації і аж до порушення 4 та 5 Поправок до Конституції США. Більшість з них очікували своєї можливості засвітитися у суді ще з 2017 року. Проте на даному етапі нам варто звернути увагу на трьох ключових провадженнях – спробі вкрасти вибори, державного перевороту та державній зраді.

Трамп вимагав “просто знайти йому 12 000 голосів”

Перша справа стосується горезвісного дзвінка, в якому Трамп вимагав “просто знайти йому 12 000 голосів”. Окружний прокурор округу Фултон Фані Вілліс почала кримінальне розслідування щодо ймовірного втручання колишнього президента в перебіг загальних виборів у штаті Джорджія у 2020 році. У листі, адресованому офіційним особам штату, включаючи держсекретаря Бреда Раффенспергера, Вілліс попросила зберегти документи, пов’язані з телефонними дзвінками Трампа. Під час того самого дзвінка Трамп закликав Раффенспергера “знайти” голоси, щоб змінити результат виборів буквально за вечір.

Це розслідування збігається в своїй природі з власним розслідуванням Раффенспергера про спроби Трампа скасувати результати виборів. Передбачає перевірку як вищезгаданого дзвінка, так і іншого, зробленого Трампом офіційному представнику виборчої комісії Джорджії. За допомогою цього розслідування прокурор округу Фултон прагне визначити ступінь передбачуваного втручання Трампа у вибори в Джорджії, включаючи будь-які незаконні дії, які могли мати місце. Результати розслідування ще невідомі. Проте вже зараз можна стверджувати, що в найжорсткішому для Трампа сценарії він може отримати цілий набір звинувачень – від спроби підкупу до атаки на американську демократію. Сумарно цей набір порушень може дотягнути і до довічного ув’язнення.

Саме Трамп спровокував напад, виголосивши палку промову перед натовпом зарядженних протетуючих

У справі щодо подій 6 січня 2021 року ситуація також продовжує розвиватися. Тоді радикальні демонстранти, підбурені Трампом, штурмом взяли Капітолій, аби зупинити верифікацію результатів виборів. 2 березня Міністерство юстиції рекомендувало федеральному апеляційному суду відхилити подання колишнього президента Трампа про його нібито абсолютний імунітет від позовів щодо дій, пов’язаних із нападом на Капітолій. Члени Конгресу та офіцери поліції Капітолію подали позов, стверджуючи, що саме Трамп спровокував напад, виголосивши палку промову перед натовпом зарядженних протетуючих. У ній він неправдиво стверджував, що вибори 2020 року були вкрадені, і закликав своїх прихильників вийти на марш до Капітолію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залізна Ліз: шість міністерських посад і лідерство в урядіЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Віндзорські домовленості: що принесе кінець Брекзиту для України?

І, звісно ж, справа про шпигунство та державну зраду – вивезення секретних документів з Білого дому. Повна інформація по справі наразі відсутня. Проте вже знаємо, що там була інформація про все: від ядерних кодів запуску (можливо), до взаємних таємних домовленостей з країнами НАТО, від переписки з Кім Чен Ином до особистих нотаток службовців та радників адміністрації. Колишній президент перебуває під кримінальним розслідуванням ФБР з лютого 2022 року за можливі порушення Закону про шпигунство та перешкоджання правосуддю. Розслідування триває.

У листопаді торік окрема спеціальна прокуратура розпочала власне розслідування з цього приводу. Генеральний прокурор США Меррік Гарленд призначив Джека Сміта спеціальним прокурором для спостереження за розслідуванням.

Потенційні суперники

Першим етапом боротьби за президентське крісло в Сполучених Штатах Америки є праймеріз “передвибори”, в ході яких кожна партія визначається з одним кандидатом, який представлятиме її на самих виборах. Серед представників Республіканської партії вже вимальовуються деякі претенденти на те, щоб позмагатися за прихильність електорату з епатажним колишнім президентом.

Головний конкурент

Основним суперником Дональда Трампа серед його однопартійців вважають губернатора Флориди Рона Десантіса. Він ще офіційно не заявляв про те, що буде пробувати свої сили у президентській гонці. Тим не менш, більшість соціологічних опитувань вже показують, що Десантіс користується серед республіканських виборців приблизно такою ж популярністю, як і колишній президент. За деякими даними, уже і випереджає його.

Десантіс має шанси переманити до себе і частину виборців Трампа

Потенційний кандидат в президенти починав політичну карʼєру відносно недавно у 2012 році. Цікавим є те, що при цьому користувався підтримкою на той момент ще майбутнього президента США Трампа, який позитивно висловлювався щодо молодого політика. У роки свого перебування в Конгресі та подальшого губернаторства у Флориді Десантіс часто виступав з підтримкою політики, яку просував Трамп. Але наприкінці минулого року від екс-президента почали лунати звинувачення Десантіса в нелояльності. До губернатора Флориди схильно ставляться різні частини республіканського електорату. Він має шанси переманити до себе і частину виборців Трампа, демонструючи дещо схожий курс політики, але більшу стриманість та стабільність.

Колишні підлеглі

Окремо можна згадати політиків, які були поруч із Трампом у роки його президентства, а зараз можуть опинитися серед його противників на виборах. Йдеться про колишнього віцепрезидента Майка Пенса та колишнього держсекретаря Майка Помпео. Обидва були важливими членами адміністрації Трампа, коли той був президентом, і обидва почали віддалятися від нього після скандалів з оскарженням результатів виборів 2020 року та штурмом Капітолію. Спостерігаючи з перших рядів за процесом прийняття рішень та беручи у ньому безпосередню участь в часи правління колишнього президента, Пенс і Помпео уособлюють у собі концепцію “трампізму без Трампа”. Окрім того, вони мають багато важелів для тиску на свого колишнього начальника, особливо у світлі розслідувань за кримінальними провадженнями проти нього. Ці фактори можуть вплинути на розстановку сил у боротьбі за прихильність електорату, у якій колишні підлеглі Трампа поки що займають не найбільш вигідні позиції.

Поки що Гейлі не змогла завоювати прихильність великої кількості виборців

Ще одна кандидатка, яка уже встигла офіційно оголосити про свою участь у виборах Ніккі Гейлі. Вона була губернатором штату Південна Кароліна. Пізніше Трамп номінував її на посаду посла США в ООН. Хоча раніше Гейлі заявляла, що не буде висувати свою кандидатуру, якщо це зробить Трамп, вирішила позмагатися з ним на праймеріз і зараз перейшла практично в опозицію до нього. Тим не менш, поки що Гейлі не змогла завоювати прихильність великої кількості виборців.

Чому Трамп турбує українців

Історія Трампа з Україною є досить неоднозначною. З одного боку, саме за його перебування при владі прийняли рішення про продаж США Україні перших летальних озброєнь ПТРК Джавелін, що відкрило новий етап в оборонному співробітництві між державами. З іншого, ці досягнення затьмарив ряд скандалів, повʼязаних із його спробами вплинути на новообраного президента Зеленського для пошуку компромату на Джо Байдена і отримання важелів тиску на виборах, що в результаті призвело до першої спроби імпічменту Трампа.

Стверджує, що зможе домовитися з російським керівництвом уже в перший день свого президентства

Загалом, риторика Трампа щодо України та російсько-української війни викликає багато невдоволення серед українців. Він виступає за якнайшвидший пошук компромісу між сторонами та стверджує, що зможе домовитися з російським керівництвом уже в перший день свого президентства, не виключаючи, що при цьому доведеться віддати РФ частину української території.

Основна проблема Трампа полягає у його асистемності виступає проти загальноприйнятих порядків та норм. Першочергово це стосується внутрішньополітичної ситуації в США, де за останні роки утворилася окрема категорія електорату, погляди якої можна назвати певною мірою маргінальними. Їхня позиція підігрівається такими політиками, як Трамп та його послідовниками, які апелюють до нагальних проблем та бажань громадян і вбачають причиною всіх бід чинну владу. Такий популістичний підхід зокрема проявляється у прагненні до концентрації на внутрішньоамериканських питаннях (лозунги “Make America great again” та “America first”). Група американських політиків, які притримуються таких поглядів, є відносно невеликою. Проте їх достатньо для того, щоб вносити розлад в процес прийняття рішень на різних рівнях та сприяти розколу у Республіканській партії та суспільстві загалом.

Багатьом іншим політикам з більш зваженою та розсудливою позицією доводиться адаптуватися та змінювати свою риторику, щоб зберігати прихильність виборців

Зважаючи на те, що близько чверті республіканського електорату підтримує таку політику, багатьом іншим політикам з більш зваженою та розсудливою позицією доводиться адаптуватися та змінювати свою риторику, щоб зберігати прихильність виборців.

Ця тенденція є очевидною, коли йдеться про питання надання допомоги Україні. Саме невелика група республіканців-трампістів вставляє палки в колеса щодо ведення американської політики у цьому напрямі. Внаслідок цього навіть ті політики, які стабільно виступали з проукраїнською позицією (як той же Десантіс), вимушені лавіювати між вподобаннями різних груп виборців та відходити від попередньої рішучої риторики для того, щоб залишатися на плаву та не програвати Трампу, який консолідує навколо себе цей сектор електорату.

Інший важливий аспект потенційного впливу Трампа на ситуацію навколо України повʼязаний з американською зовнішньою політикою. Прагнення колишнього президента до ізоляціонізму проявилося і у тому, що протягом його правління відбулося послаблення американських позицій серед своїх союзників. Трамп просував ідеї зменшення американської залученості у глобальних справах та перенесення тягаря забезпечення безпеки в інших регіонах світу (зокрема, і в Європі) на регіональних акторів. Говорили навіть про можливість виходу Сполучених Штатів з НАТО. Внаслідок такої риторики відносини між США та їхніми європейськими партнерами і союзниками значно погіршилися.

Україна неабияк зацікавлена у тому, щоб США залишалися на чолі цілісного та консолідованого блоку західних держав

Після приходу до влади Джо Байден поставив собі за мету повною мірою відновити ці відносини та підтримувати американський вплив на міжнародній арені. Великою мірою це стало одним з ключових факторів того, яку роль Сполучені Штати Америки відіграли та продовжують відігравати у консолідації міжнародних зусиль, спрямованих на підтримку України після початку нового етапу російської агресії у лютому 2022 року. Україна неабияк зацікавлена у тому, щоб США залишалися на чолі цілісного та консолідованого блоку західних держав.

До чого готуватися і що робити

До президентських виборів у США ще півтора року, але підготовка до них починається уже зараз. Дональд Трамп займає не останнє місце у цих подіях. Існують ризики того, що він зможе отримати першість у республіканських праймеріз та пройти на наступний етап президентської гонки. Проте високі рейтинги Трампа зараз ще не вирок для американської політики щодо допомоги Україні. Все ще залишається ймовірність, що з часом ситуація зміниться. Уже зараз існує шанс того, що інші кандидати зможуть його випередити. З плином часу, коли нові кандидати оголошуватимуть про своє балотування та починатимуть передвиборні кампанії і просуватиметься розгляд судових справ, фігурантом яких є Трамп, розстановка сил у Республіканській партії може змінюватися.

Потрібно пам’ятати, що Україна вже достатньо була в центрі американської уваги через особу колишнього президента. Тож, варто зайняти вичікувальну позицію та уважно спостерігати за розвитком подій, усвідомлювати суть тих процесів, що відбуваються у США, та готуватися до їх можливих наслідків.

Антиукраїнська риторика може лунати в інформаційному просторі все частіше протягом цього періоду

Зокрема, слід бути готовими до того, що антиукраїнська риторика може лунати в інформаційному просторі все частіше протягом цього періоду. Деякі заяви майбутніх кандидатів в президенти, особливо від Республіканської партії, будуть спрямовані на те, щоб вибороти прихильність електорату перед праймеріз і переманити на свій бік більше виборців, майже третина яких відноситься до однодумців Трампа. Такі кейси не повинні різко сприйматися українським суспільством.

Доцільним може бути робота на двосторонньому рівні з індивідуальними кандидатами. Запрошення до України для огляду обстановки та спілкування з представниками української влади та суспільства сприятимуть формуванню більш глибокого розуміння того, що відбувається в Україні. Наприклад, Майк Помпео уже пішов по цьому шляху та відвідав Київ минулого тижня. Збільшення кількості таких кейсів забезпечить наявність коректних меседжів у американських передвиборних дебатах.

Найголовніше потрібно працювати та показувати результат. Це стосується як ефективного використання американської військової допомоги, що демонструватиметься успіхами на фронті, так і прагнення до реформ, усунення недоліків політичної системи та пожвавлення державних процесів. Наявність прагматичних результатів співробітництва з Україною служитиме найкращою гарантією того, що американський політикум сприятиме продовженню цього співробітництва незалежно від того, хто очолюватиме державу.