Окупанти незаконно утримують іспанського волонтера в СІЗО Сімферополя

Російські окупанти незаконно утримують іспанського волонтера Мар’яно Гарсіа Калатаюда, також відомого як Маріо, в СІЗО Сімферополя, де він піддається тортурам.

Підданий Королівства Іспанії, який понад 8 років проживав в Україні, зник 19 березня 2022 року в тимчасово окупованому Херсоні після участі в акції “За єдність України”. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.

У жовтні 2022 року правозахисникам стало відомо, що Маріо тримають у СІЗО Сімферополя, проте офіційне підтвердження з’явилося лише зараз від воєнної прокуратури Чорноморського флоту РФ, яка вказує на нібито його “причетність до дій, спрямованих на заподіяння шкоди безпеці Росії”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Серед повернених з полону 20% вважались зниклими безвісти

За словами колишнього співкамерника іспанського волонтера, 75-річний Маріо піддається в СІЗО тортурам з боку російських силовиків: у нього синці від ударів по ногах, він втратив частину зубів і зазнав жорстокого поводження з боку тюремної охорони. Його тіло вкрите шрамами.

До нього досі не пускають ані іспанського консула, якому навіть не повідомили про затримання Мар’яно Гарсіа Калатаюда, ані адвоката, який має на це ордер.

“Вимагаю негайного звільнення цивільної особи підданого Королівства Іспанії Мар’яно Гарсіа Калатаюда, а також усіх цивільних громадян України, які відповідно до Женевської конвенції, не мають утримуватися за фейковими звинуваченнями в місцях несвободи на непідконтрольній території України або в РФ”, написав він.

Лубінець вкотре наголосив, що насильницькі зникнення, незаконні арешти цивільних, депортація до Росії чи на окуповані нею території, катування та нелюдське поводження під час російського вторгнення є воєнними злочинами та злочинами проти людяності для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

В Україні розробляють спосіб додаткової верифікації військових, які перебувають у російському полоні.

Інструментарій наступний: родичі звертатимуться в Офіс уповноваженого, а він до КНДІСЕ (Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Gazeta.ua), інститут робитиме експертизу на підставі фотографій і даватиме результати експертизи. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.

Якщо вона покаже, що це одна й та ж людина, то це буде підставою додатково верифікувати військового, який перебуває у полоні.