Вербна неділя: історія, традиції та заборони

Християни, які слідують григоріанському та новоюліанському календарю, 2 квітня відзначають Вербну неділю або свято Входу Господнього до Єрусалиму.

Із цим днем в Україні пов’язано багато традицій та заборон. Про основні нагадує Gazeta.ua.

За Євангелієм, у суботу Христос воскресив Лазаря, а в неділю поїхав до Єрусалиму. Місцеві жителі дізналися про диво і зустрічали Христа з пальмовими гілками та криками “Осанна!”.

Тому символом свята у багатьох країнах є гілки пальми. А в Україні ‒ гілочки верби. Їх цього дня освячують у церкві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Настоятель УГКЦ сказав, чи будуть католики та православні разом святкувати Великдень

За народними віруваннями, освячена верба захищає дім від хвороб, злиднів, пожеж, повеней та інших неприємностей. Вербою також жартома били дітей та хворих, примовляючи “Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко!”.

Цього дня юнаки та дівчата також билися освяченою вербою, примовляючи: “Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, а багатий, як земля!”

У Вербну неділю категорично не можна шити, в’язати, вишивати та займатися хатніми справами та важкою фізичною працею. Забороняють також веселитися, відвідувати розважальні заклади та пити алкоголь.

Оскільки свято випадає на Великий піст, не можна вживати їжу тваринного походження. Дозволяється лише риба. Заборонено також лаятися, сваритися, конфліктувати та бажати іншим зла. Не варто цього дня відмовляти у допомозі тим, хто її потребує.

Із Вербною неділею пов’язано чимало народних прикмет. Зокрема, казали: який вітер дме у свято такий буде влітку. Якщо цього дня погода тепла та ясна, буде добрий урожай фруктів. До тіста для випічки додавали бруньку верби. Вірили, що всі, хто її спробує, стануть здоровішими. Якщо у цей день посадити рослину, вона приверне до дому достаток.

Тиждень перед Великоднем церква називає Страсним або Страсною седмицею. Це ‒ особливий період Великого посту та підготовки до свята Христового воскресіння. Впродовж всього тижня віруючі згадують про страждання Ісуса Христа.

Православний календар на квітень 2023 року насичений великою кількістю релігійних подій. На другий місяць весни припадає Воскресіння Христове. Великодню також передує низка інших церковних свят, передає Gazeta.ua.