Олімпійський комітет не має допустити “ізоляції людей з певним паспортом”, заявив президент МОК, говорячи про санкції проти росіян і білорусів

Він наголосив, що Ігри мають триматися якнайдалі від політики, інакше вони “втратять свою об’єднавчу силу”.

На думку Баха, “якщо політика вирішує, хто може брати участь у змаганнях, тоді спорт і спортсмени стають інструментами політики”.

Він визнав, що рішення комітету мають політичні наслідки, які треба враховувати, і заявив, що МОК має бути “політично нейтральним, але не аполітичним”.

Однак, заявив Бах, спортивні посадовці “не мають припуститися помилки, піднявшись до арбітрів політичних суперечок, тому що нас розчавлять ці політичні сили”.

У своїй промові він заявив, що Україна хоче “цілковитої ізоляції всіх росіян” і це, за словами Баха, “пряма цитата”. Він додав, що МОК стоїть перед дилемою, оскільки “відчуває, страждає й розуміє український народ та спортсменів”, але як глобальна організація є відповідальним за права людини й Олімпійську хартію.

Обидва, наголосив Бах, “не допускають такої тотальної ізоляції людей із певним паспортом”.

Reuters зазначає, що кілька десятків демонстрантів, серед яких були українські біженці, зібралися біля будівлі, де відбувався виступ Баха, щоб виступити проти участі російських та білоруських спортсменів у паризьких Іграх.

Вони тримали в руках фотографії розбомблених спортивних об’єктів і плакати із закликами до цілковитої заборони участі російських і білоруських спортсменів.

Контекст:

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, зокрема з території Білорусі. У зв’язку із цим 28 лютого виконавча рада МОК рекомендувала виключити спортсменів РФ і Білорусі з усіх міжнародних змагань, а також не запрошувати на заходи посадовців із цих країн.

25 січня 2023 року МОК виступив із заявою, у якій зазначив, що санкції проти Росії й Білорусі як держав залишаються чинними й на жодних змаганнях не можуть бути показані ідентифікатори цих країн, такі, як прапор чи гімн. Однак у МОК вирішили додатково вивчити можливість участі окремих спортсменів із РФ та Білорусі у змаганнях за жорстких умов.

Президент Володимир Зеленський після цього запросив Баха до Бахмута, “щоб він побачив на власні очі, що нейтральності немає”.

Очільник НОК України Вадим Гутцайт 27 січня заявив, що не відкидає бойкотування Україною Олімпіади, якщо в ній братимуть участь білоруси й росіяни.

За інформацією Reuters, у січні для спортсменів із Росії та Білорусі “визначили шлях”, яким спортсмени з Росії та Білорусі зможуть дістати олімпійські путівки через азійський відбір і виступити наступного року в Парижі як нейтральні спортсмени.

У лютому понад 30 країн, включно із Грецією країною народження Олімпійських ігор і Францією, яка приймає їх 2024 року, підтримали заборону на участь росіян і білорусів в Олімпійських іграх.