Коли і як військові можуть перевестися до іншої частини: пояснення фахівців

Переведення військового до іншої частини на службу під час воєнного стану можливе.

Військовослужбовець для цього повинен мати певні підстави, повідомив Кам’янський центр з надання безоплатної правової допомоги у Facebook.

За словами фахівців, є дві дієві підстави переведення:

за станом здоров’я (працює в 90% випадків);
за сімейними обставинами (50 на 50);

Довідка ВЛК “обмежено придатний” часто не отримує свого подальшого виконання. І це не зовсім правильно, зазначили фахівці. Це стосується мобілізованих та поранених військових, у яких стан здоров’я серйозно порушений, проте за рішенням ВЛК вони все ще придатні для служби.

Згідно з наказом наказу № 402 14.08.2008, одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Командир бригади ЗСУ пояснив, чому потрібно роздавати повістки на вулиці

Тобто на законному рівні, особи, визнані обмежено придатними до військової служби непридатні до служби:

у високомобільних десантних військах;
морській піхоті;
спецспорудах;
плавскладі.

Натомість військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служб:

у частинах (підрозділах) забезпечення;
військових комісаріатах;
установах, організаціях;
навчальних закладах.

Звідси слідує, що обмежено придатний військовослужбовець придатний лише до трьох видів служби:

територіальні центри комплектування;
підрозділи забезпечення;
штабна робота.

П. 90 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, вказує на:

“Необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарською комісією за станом здоров’я обмежено придатними до військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов’язки військової служби з урахуванням стану здоров’я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація жінок ‒ у Міноборони дали роз’яснення

Тобто необхідно ініціювати питання відповідності займаній посаді та привести переконливі аргументи, підкресливши прямий вплив захворювання на реальну можливість виконувати ті чи інші військові обов’язки.

Переведення до іншої частини: як це відбувається

Алгоритм переведення за станом здоров’я:

обмежена придатність;
ініціювання питання щодо відповідності займаній посаді (рапорт + підтверджувальні документи);
за можливості здобути “запрошення” з іншої війскової частини.

Фахівці зазначили, що відмову у переведенні до іншої частини за станом здоров’я можна оскаржити судовому порядку за наявності переконливих аргументів.

У переведенні за сімейними обставинами потрібно переконати командування в крайній потребі такого переведення.

“Проте на відміну від порядку звільнення за сімейними обставинами, поріг доказування необхідності переведення за такими обставинами, є дещо нижчим”, підкреслюють фахівці.

У цьому випадку, достатньо перерахувати та описати детально всі обставини, за яких військовослужбовець бажає змінити місце служби. Першочергово підлягають доведенню обставини того, що інші родичі (батьки чоловіка/дружини) не можуть надати таку допомогу особі.

Якщо командування не погоджується на переведення, останній альтернативний варіант просити відпустку за сімейними обставинами до 10 діб, щоб доглянути за особою.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що запровадили через військове вторгнення РФ. Під час мобілізації призову підлягають військовозобов’язані чоловіки у віці від 18 до 60 років.