Міжнародна федерація фехтування допустила росіян і білорусів до змагань

Це рішення набуде чинності з другої половини квітня 2023 року до Чемпіонату світу з фехтування в Мілані в липні і дасть змогу росіянам і білорусам узяти участь у відбіркових змаганнях до Олімпійських ігор 2024 року в Парижі.

Водночас, рішення про те, чи зможуть спортсмени обох країн виступати під своїм прапором, залежатиме від рекомендації Міжнародного олімпійського комітету.

Рішення про зняття санкцій з агресорів підтримало 89 членів конгресу FIE, 46 виступили проти. Окрім того, іншим голосуванням офіційним особам Білорусі та Росії було дозволено бути присутніми на змаганнях. Представники України намагалися заблокувати голосування, але їх не підтримали.

Президент федерації фехтування України Михайло Ілляшев прокоментував “Суспільному” таке рішення федерації.

“Ми глибоко шоковані та обурені, і ми негайно скликаємо засідання Президії [федерації фехтування України] для прийняття рішення щодо нашої реакції на дії FIE та їхнє можливе оскарження. Протягом вихідних будемо консультуватися з членами федерації, спортсменами, тренерами, НОК, Міністерством молоді та спорту”, – сказав він.

Контекст:

У зв’язку з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну 28 лютого 2022 року виконавча рада МОК рекомендувала виключити спортсменів РФ та Білорусі зі всіх міжнародних змагань, а також не запрошувати на заходи посадовців із цих країн.

25 січня 2023 року МОК виступив із заявою, в якій зазначив, що санкції проти Росії та Білорусі як держав залишаються чинними, але в МОК вирішили додатково вивчити можливість участі окремих спортсменів із РФ і Білорусі у змаганнях за суворих умов.

Президент України Володимир Зеленський після цього запросив голову МОК Томаса Баха до Бахмута, “щоб він побачив на власні очі, що нейтральності немає”. Зеленський 24 січня під час телефонної розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном наголосив, що “спортсменам із Росії не місце на Олімпійських іграх у Парижі”, а 29 січня написав французькому лідеру листа на цю тему.

За даними прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, внаслідок російської агресії загинуло понад 200 українських спортсменів і тренерів.

31 січня у МОК заявили, що затверджені санкції проти російських і білоруських спортсменів не підлягають перегляду.

Не допускати спортсменів з Росії та Білорусі до Олімпіади 2024 року закликали міністри спорту Польщі, Латвії, Литви та Естонії. Аналогічну спільну заяву зробили спортивні організації Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії, Швеції, Гренландії, Фарерських й Аландських островів. А міністр спорту та туризму Польщі Каміль Бортнічук припустив, що у разі допуску російських і білоруських спортсменів Олімпіаду 2024 у Парижі можуть бойкотувати до 40 країн.