У МОК назвали “наклепом” заяви України через можливу участь російських спортсменів на Олімпіаді 2024

Заяву організації 30 січня цитує Reuters.

28 січня радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що, намагаючись повернути російських спортсменів на міжнародні змагання, МОК “просуває людиноненависницьку політику РФ”.

30 січня Подоляк назвав МОК “промоутером війни, убивств і руйнувань”. “Очевидно, що російські гроші, за які купують олімпійське лицемірство, не пахнуть кров’ю українців. Так, пане [очільнику МОК Томасе] Бах?” – висловився радник глави ОПУ.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба 28 січня заявив, що МОК “готовий розтоптати могили тисяч невинних людей, яких убили та вбивають росіяни”.

30 січня Кулеба вказав, що 45 медалей із 71 на Олімпіаді 2020 у Токіо виграли члени Центрального спортивного клубу армії РФ, яка здійснює звірства в Україні. “Ось кого невігласи в МОК хочуть поставити під білий прапор і допустити до змагань”, – наголосив глава МЗС України.

МОК “найрішучішим чином відкидає це та інші наклепницькі заяви”, відреагували в комітеті.

Заяви України “не можуть бути основою для будь-якого конструктивного обговорення”, додали в організації.

Контекст:

28 лютого 2022 року у зв’язку із вторгненням РФ в Україну виконавча рада Міжнародного олімпійського комітету рекомендувала виключити спортсменів РФ і Білорусі з усіх міжнародних змагань, а також не запрошувати на заходи посадовців із цих країн.

Однак у листопаді президент МОК Томас Бах виступив проти усунення росіян від міжнародного спорту і попросив світових лідерів “підтримати політичний нейтралітет”.

25 січня 2023 року МОК виступив із заявою, в якій зазначив, що санкції проти Росії та Білорусі як держав залишаються чинними й на жодних змаганнях не можна показувати ідентифікатори цих країн, такі як прапор чи гімн.

Водночас у МОК вирішили додатково вивчити можливість участі спортсменів у змаганнях за жорстких умов. Зазначають, що спортсмени братимуть участь у змаганнях лише як “нейтральні атлети” і аж ніяк не представлятимуть свою державу або будь-яку іншу організацію у своїй країні. Змагатися зможуть лише спортсмени, які повністю підтримують Олімпійську хартію. Ідеться про тих, хто не підтримував війни в Україні. Також мають на увазі лише тих спортсменів, які повністю дотримуються Всесвітнього антидопінгового кодексу та всіх відповідних антидопінгових правил.

Президент України Володимир Зеленський після цього запросив Баха до Бахмута, “щоб він побачив на власні очі, що нейтральності немає”. Глава НОК України Вадим Гутцайт 27 січня заявив, що не відкидає бойкотування Україною Олімпіади, якщо в ній братимуть участь білоруси й росіяни.

Якщо росіян і білорусів допустять на Олімпіаду 2024, Польща разом з іншими країнами може висунути ультиматум МОК, заявили в Мінспорту країни.