Bail-in: Верховний Суд розглянув спір Приватбанку і ТОВ “Велтекс.”

19.01.2023 Верховний Суд задовольнив касаційні скарги Приватбанку, НБУ і Мінфіну та скасував рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 27.09.2018 й постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 22.01.2019 (у справі №826/7442/17), якими було задоволено позов ТОВ "Велтекс." та скасовано рішення НБУ про визнання позивача пов`язаною з Приватбанком особою і рішення ФГВФО про примусове списання коштів ТОВ "Велтекс." з рахунків у Приватбанку в грудні 2016 року (під час його націоналізації) з наступним придбанням за відповідні кошти акцій банку.

При цьому Верховний Суд задовольнив клопотання Нацбанку про закриття провадження в цій справі.

"Враховуючи суть спірних правовідносин і їх суб`єктний склад, колегія суддів Верховного Суду приходить до висновку про непоширення на цей спір предметної юрисдикції адміністративних судів і необхідність його вирішення в порядку господарського судочинства.

Зважаючи на те, що відносини позивача з банком щодо купівлі-продажу акцій банку та облік прав власності на них є корпоративними, а тому цей спір належить розглядати в порядку господарського судочинства", – йдеться в постанові суду касаційної інстанції від 19.01.2023.

Згідно з судовими матеріалами, Приватбанк у 2013 році залучав субординований борг у ТОВ "Велтекс." на 297,4 млн грн.

Нагадаємо, операція bail-in, яка була проведена під час націоналізації Приватбанку в грудні 2016 року, передбачала фактично списання боргів банку перед низкою кредиторів (у т.ч. пов`язаними особами і держателями євробондів) загалом на 29,4 млрд грн. Тоді після завершення bail-in Мінфін викупив Приватбанк у ФГВФО за 1 грн та "залив" у “статутник” 155 млрд грн (додатковий випуск акцій на цю суму був оплачений держоблігаціями).

У 2021 році Банк Англії ухвалив рішення за запитом НБУ про законність проведеної наприкінці 2016 року під час націоналізації Приватбанку операції bail-in чотирьох випусків його єврооблігацій, випущених через британську спеціально створену компанію (SPV) Credit Finance plc на $595 млн.

Приватбанк заявляв, що вказане рішення Банку Англії не було оскаржене.