В Україні хочуть заборонити продаж алкоголю і сигарет за готівку

В Україні можуть перевести розрахунки за всі підакцизні товари виключно в безготівковий формат.

Це допоможе вивести паливний, алкогольний і тютюновий ринки з тіні, повідомив заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма.

Зараз частка нелегального ринку тютюну оцінюється в 30%, що стосується алкоголю показник ще вище.

“Ми плануємо фундаментальні зміни в адмініструванні податків. Перше – електронний акциз, QR-код … другий концепт для того, щоб система запрацювала, перевести розрахунки за підакцизні товари виключно в безготівковий формат, в оплату карткою”, повідомив Шурма.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Старі гривні підуть у небуття

Під час паливної кризи в травні в Україні був протестований такий формат розрахунків, коли майже всі постачальники перевели клієнтів на оплати картками або через додаток.

“Дискомфорт тривав тиждень-два, потім всі адаптувалися. Це дозволило “обілити” оборот палива. Це станеться і з тютюном, і з алкоголем, тому що ліквідується можливість несплати акцизу”, додав заступник голови ОП.

Шурма зазначає, що концепція безготівкової оплати знаходиться ще на стадії обговорення. Крім того, ці зміни будуть прийматися на тлі підвищення “оподаткування шкідливого споживання”. Це ставки акцизного податку на тютюнові вироби, алкоголь та пальне.

Сума готівки, що перебувала в обігу в Україні, за минулий рік зросла на 14,1% ‒ на 88,5 млрд грн.

На 1 січня цей показник становив 716,1 млрд грн. Найбільше у готівковому обігу зараз перебуває банкнот номіналом 500 гривень, що пов’язано зі зростанням попиту на цей номінал банкнот.