“Путін намагається показати силу, бо слабкий. Російський народ починає це відчувати” – що пише світова преса

У відповідь на мобілізацію в Росії та погрози Путіна застосувати ядерну зброю, після анексії РФ окупованих українських територій Захід не повинен боятися, але поставити Україні більше зброї, щоб Київ зміг швидше звільнити свої території. І як російська пропаганда прикривається Другою світовою, виправдовуючи воєнні злочини сьогодні. Ось дещо з того, що писали про нас у світових ЗМІ.

“Путін обіцяє послати ще більше окупантів. Захід має швидше озброїти Україну”, The Economist, Велика Британія

21 вересня людина, яка віддала наказ про вторгнення в Україну, заявила, що західні держави “агресивно нав’язують свою волю іншим країнам”. Вони бажають “грабувати” Росію, сказав чоловік із палацом за мільярд доларів. “Вони навіть вдавалися до ядерного шантажу”, – сказав той, хто загрожує ядерною відповіддю, якщо Україна спробує повернути територію, яку він у неї вкрав.

Після принизливих поразок на полі бою російський деспот намагається показати силу. Крім ядерної загрози, яку українці відкинули як блеф, він наказав провести часткову мобілізацію, пообіцявши послати солдатів для посилення своїх сил вторгнення, а також пообіцяв підтримати маріонеткові “республіки” в Україні, які планують провести цими вихідними референдуми про те, чи бути їм анексованими Росією. Ці фіктивні голосування дадуть Путіну риторичне виправдання, щоб розглядати українські атаки як напади на Росію, що теоретично може призвести до ядерної відплати. Путін подвоює ставку у своїй катастрофічній війні.

Різкість красномовства паніка, а не сила Путіна. Поразки на полі бою викликали перші тріщини у його аурі безперечного лідера в Росії

Проте різкість його промови передбачає паніку, а не силу. Поразки на полі бою спричинили перші тріщини у його аурі безперечного лідера в Росії. Хоча телепередачі постійно брешуть про війну, а альтернативним голосам затикають роти, реальність в Україні зараз настільки відрізняється від фантазій, які транслює російська пропаганда, що Путіну важко говорити прямо. Можливо тому його інформаційна війна слабшає за кордоном теж.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Операція “Відплата” не протверезила Єреван. Продовжують політику провокацій” Акпер Гасанов

Росіянам він каже, що війна не війна, а “спецоперація”, яку вони можуть вітати без особистих жертв. Українським противникам та їхнім прихильникам з НАТО каже, що направить багато додаткових військ його міністр оборони припускає, що 300 тис. осіб. Щоб згладити прірву між цими повідомленнями, наголошує, що мобілізація обмежена військовими резервістами. Інші наполягають, що він використовує людей як “гарматне м’ясо”. Правду кажучи, Путін не може віддати наказ про масовий призов на військову службу, бо це загрожуватиме його режиму. Навіть часткова мобілізація призводить до масових протестів і втечі за кордон, щоб уникнути призову.

Час не на боці Путіна. Резервістів не потрібно вчити влучно стріляти, але все рівно вони потребують навчанню на новому екіпіруванні та місцевим умовам. Якщо їх кинуть у бій зарано, вони загинуть цілими групами. Їх можна було вставити в існуючі виснажені загони. Це полегшило б Росії оборону рубежів, хоча, можливо, й не дало б сил на нові наступи. У нього недостатньо зброї для більшого вторгнення, не в останню чергу тому, що багато його солдатів кинули артилерію і танки, коли втікали від недавніх українських наступів. Минуть місяці, перш ніж “часткова мобілізація” Путіна змінить ситуацію на місцях.

Захід має збільшити постачання зброї в Україну, включаючи ракети більшої дальності. Найкраща зброя НАТО не має використовуватися для атак на саму Росію, але на частини України, які РФ збирається незаконно анексувати, так

Це дає Україні вікно можливостей. Захід має збільшити постачання зброї, включаючи ракети більшої дальності. Найкраща зброя НАТО не повинна використовуватися для атак на саму Росію, але на частини України, які РФ збирається незаконно анексувати, так.

Захід має навчати більше українських солдатів. У країні багато високомотивованих потенційних захисників, але поки що Велика Британія пропонує базову підготовку великій кількості людей. Інші члени Альянсу мають негайно втрутитися, можливо, розділивши роботу так, щоб один союзник зосередився на протиповітряній обороні, інший на артилерії і так далі. Чим більше своїх земель Україна зможе відвоювати до прибуття російських підкріплень, тим сильнішою буде її позиція.

Коли Путін вторгся в Україну, то думав, що вона розвалиться. Так не сталося. Тепер сподівається, що Захід, якому бракує мужності для тривалої боротьби, скоротить постачання зброї та змусить Україну просити миру. Він не має цього робити. Путін намагається показати силу, бо він слабкий, і російський народ починає це відчувати. Україна має підтримувати темпи на полі бою. Мир настане, коли російські громадяни зрозуміють, що Путін програє та не може перемогти.

“Путін впадає у відчай. Україна та Захід повинні продовжувати тиснути”, The Washington Post, США

Хоча Путін часто заявляв, що його “спеціальна військова операція” відбувається за планом, факти на місцях уже кілька місяців свідчать про інше. Найдраматичнішим недавнім свідченням є український контрнаступ у Харківській області, під час якого київські сили відбили понад 3000 кв км, оскільки багато кремлівських військ розбіглися. Тож Путін, хоч і не визнаючи цього, змінив тактику.

В екстреному телезверненні в середу він оголосив про часткову мобілізацію, під час якої призовуть 300 тис. резервістів, і примусово продовжать контракти з тими, хто вже в Україні, а також з’явилися суворі покарання для всіх, хто відмовляється воювати. Він підготував ґрунт для анексії окупованих територій України, що перетворить ці регіони на суверенні території, які Москва нібито зобов’язана захищати. Найбільш зловісно сказав, що для протидії загрозам своєї “територіальної цілісності” Росія “обов’язково використовує всі засоби, які є в нашому розпорядженні” – очевидний натяк на ядерний арсенал. Додавши, що це не блеф.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Путін нагородив військових, які були в Бучі. Дав сигнал, що злочини мають підтримку Кремля” Евген Чолій

Президент Джо Байден та лідери інших країн, які підтримують Україну, повинні поставитися до цього серйозно, навіть якщо нічого не приймають за чисту монету. Так, Путін, здається, піднімає ставки. Але водночас він натякнув, що Росія згортає свої військові цілі від колишньої і абсурдної “денацифікації” всієї України, до простого захисту начебто споконвічних російських земель на Донбасі.

Путін прагнув перетворити свою агресивну війну на визвольну. “Територіальна цілісність нашої батьківщини, незалежність і свобода будуть захищені”, – сказав він. Це лицемірні слова диктатора, який жорстоко прорахувався, прагнучи зруйнувати територіальну цілісність України, і він потребує нового обґрунтування для війни.

У міру того, як зростають його бойові втрати, прихильники війни втрачають терпець. Ті, хто підтримали війну, і ті великі незахідні країни, які потурали їй, всі. До останньої категорії належать Китай та Індія, лідери яких заявили про невдоволення Путіним на недавній конференції в Узбекистані. Інший учасник тієї ж зустрічі, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, сказав, що має бути мир та повернення української території, включаючи Крим, захоплений у 2014 році.

Путіну не вдалося залякати президента США

Було б недбало припускати, що Путін не використовуватиме призов для продовження бойових дій, поки це можливо. Чи брязкання ядерною зброєю, щоб компенсувати неспроможність своїх звичайних збройних сил, якщо до цього дійде. Загнаний у кут, він може бути небезпечним. Але з практичної точки зору ні додаткові війська, ні ядерна зброя не можуть бути негайно та ефективно задіяні. Єдине, що може бути гіршим, ніж нездатність підготуватися до виконання Путіним його погроз, це бути заляканим ними.

Жодних ознак цього не було у виступі Байдена перед ООН, в якому він засудив “безвідповідальну” промову Путіна і пообіцяв: “Ми будемо солідарні у боротьбі проти російської агресії”. Такою була і залишається переможна політика США.

“Нав’язлива ідея російської пропаганди – Друга світова війна”, Die Welt, Німеччина

Чи знаєте, що канцлер Олаф Шольц хотів би бути схожим на Гітлера? Принаймні, так стверджує головний російський пропагандист Володимир Соловйов. У своїй вечірній програмі він недавно показав фото канцлера на танку Cheetah, зроблені під час відвідування ним програми навчання українських солдатів, поряд із аналогічним фото Гітлера.

Шольц – “нацистський відморозок”, який захотів наслідувати свого “усатого кумира”, лаяв Соловйов та імітував військові гасла, які вигукував ламаною німецькою.

Канцлера Шольца в Росії не вперше порівнюють з нацистськими злочинцями

Шольца в Росії не вперше порівнюють із нацистськими злочинцями. Кілька місяців тому пропаганда писала, що канцлер онук генерала СС. Згідно з російською держпропагандою, вже давно повернулася Друга світова війна чи “Велика вітчизняна війна”, як її називають у Росії. Мало того, що нацисти мають бути переможені в Україні, вони знову повернулися до влади в Німеччині, керуючи фанатичним населенням та погрожуючи Росії.

Як і тоді, зараз Росія має перемогти загрозу, зупинити геноцид та відновити мир. У своєму фактичному оголошенні війни Україні наприкінці лютого Путін послався на Другу світову. У телевиступі у вівторок, коли оголосив про часткову мобілізацію, послався на заяву, що Росія має захищатися від зовнішніх загроз. Невипадково пропаганда неодноразово розігрує цю карту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Війна на виснаження не завершиться остаточною воєнною перемогою” Ярослав Грицак

“Друга світова – в центрі колективної ідентичності Росії”, – говорить соціолог Крістіан Фреліх, який багато років вивчав російське суспільство. У Другій світовій загинуло 27 млн радянських громадян, і майже кожна родина зазнала втрат. За його словами, це врізалося в сімейну пам’ять і тепер є точками дотику для наративів держЗМІ.

За словами Фреліха, Кремль давно шукав наратив, на основі якого можна було б об’єднати багатогранну, багатоетнічну Росію після розпаду СРСР.

“Друга світова велика подія, з якою всі можуть погодитися”, каже експерт.

Дослідження показали, що уявлення молоді про Другу світову збігаються з уявленнями держпропаганди. Перемога над нацистською Німеччиною, яку регулярно називають подією, якою найбільше пишається російський народ, тепер використовується для легітимації спецоперації в Україні. Мовляв, тоді діди вмирали за велику справу, а тепер за таку велику справу вмиратимуть їхні онуки.

Пропаганда з натяками на Другу світову лягає на благодатний ґрунт, ще й тому, що населення у пошуках легітимності охоче приймає заяви держави.

“Альтернативою було б росіянам визнати, що їм завжди брехали, що всі ці жахливі речі, які робить їхня армія, не мають виправдання, і що вони частково винні в тому, що відбувається”, – каже експерт.

Минулого огляду преси Gazeta.ua писала, що скрізь, звідки виганяють росіян, виявляють масові поховання жертв російських військових злочинів. Раніше була Буча, тепер Ізюм. У міру того, як росіяни програють війну в Україні, їх намагаються вигнати з інших теренів колишнього СРСР від Молдови до Грузії. І думки, що американцям не варто боятися перемоги України, і щоб Путін втратив обличчя.