Мобілізація в Росії – британський аналітик назвав ризики для Путіна

Президент РФ Володимир Путін хоче призвати близько 300 тис. “резервістів” для війни в Україні.

Таким чином він сподівається переламати ситуацію у боротьбі з контрнаступом ЗСУ, який змусив війська РФ поспішно відступити з Харківщини. Однак Путіну слід побоюватися повороту в інший бік громадського протесту проти війни. Про це у публікації для The Washington Post пише директор програми демократичної стійкості Центру аналізу європейської політики та професор російської політики у Королівському коледжі Лондона Семюел Грін.

Він наводить результати опитування і прогнозує, що молоді одружені росіяни можуть почати виступати проти участі у війні.

“Висновки з нещодавно оприлюдненого масиву даних про ставлення росіян до “спецоперації” показують, що призов може вдарити найсильніше саме по тих, хто підтримує війну найслабше. Тобто по молодих людях, які відкрито не виступали проти, але однаково неохоче підтримували її”, зазначив Грін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Усе йде не за його планом” прем’єр-міністр Канади прокоментував оголошену Путіним мобілізацію

Він констатує, що після того, як внаслідок контрнаступу України за кілька днів була звільнена територія, яку Росія окупувала місяцями, найгучніші критики російського лідера закликали не до припинення війни, а до її ескалації.

“Питання про те, чи зможуть російські військові битися ще сильніше, саме собою залишається відкритим. Хоча зовні Путін і його війна залишаються “популярними”, нещодавні вибори говорять про те, що ентузіазм, можливо, слабшає”, пише Грін.

Він наводить дані про громадську думку, опубліковані незалежною соціологічною агенцією “Левада-центр”. Вони включають необроблені результати опитувань за перші чотири місяці війни та показують, хто її підтримує, а хто ні. Й кого можна переконати змінити свою думку.

З моменту вторгнення російських військ в Україну опитування постійно демонстрували підтримку війни переважною більшістю росіян. Починаючи з 81% у березні й до 76% у серпні.

“Проте деякі категорії особливо завзято підтримують війну. Зокрема, це росіяни старшого віку і, що не дивно, люди, які голосували за правлячу партію “Єдина Росія”, підкреслює аналітик.

Тим часом молодь залишається одними з найпослідовніших її противників. Серед респондентів у віці від 18 до 24 років всього 68% підтримали війну досі більшість. Але це набагато менше, ніж 81% відсоток серед всього населення або 88% серед осіб віком за 55 років.

“Для Путіна просити молодих людей присвятити своє життя військовим зусиллям ризиковано. Не тільки тому, що це може не принести користі на полі бою, а й тому, що це може спровокувати багатьох із цих чоловіків на відкритий опір самій війні. З іншого боку, для противників війни звернення до молодих одружених чоловіків виглядає найпрямішим шляхом до того, щоб зірвати плани Путіна”, підсумував Грін.

21 вересня диктатор Володимир Путін оголосив часткову мобілізацію у всій Росії. Промову до народу диктатора вранці транслювали федеральні канали. Під мобілізацію потраплять військові в запасі, які мають військові спеціальності й бойовий досвід. Диктатор планує кинути на війну в Україну 300 тис. резервістів.

Так звані референдуми на окупованих територіях України й часткова мобілізація у Російській Федерації є ознаками слабкості та провалу Росії. Сполучені Штати Америки не визнаватимуть ці “референдуми” законними. Таку заяву зробила посол США в Україні Бріджит Брінк у Twitter 21 вересня.