Студенти у відчаї: ДПСУ не випускає на навчання за кордон – подробиці (Відео)

Митниця

Повномасштабна війна росії проти України

Студентам дозволять виїжджати, якщо уряд ухвалить зміни до постанови 57

Студенти, які вчаться за кордоном, не можуть почати заняття – з 15 вересня їх не випускають з України. Державна прикордонна служба пояснює: причина у зловмисниках, які масово підробляють студентські документи, аби незаконно виїхати з країни й уникнути мобілізації. Тим часом в іноземних вишах уже розпочався навчальний рік.

“Я вступив цього року до Праги, до Празької хімічної вищої школи. Це була насправді моя мрія. У Чехії дуже розвинена хімія. Дуже класний хімічний виш, там саме профільний. Я намагався вступити ще в школі”, – розповідає Руслан Кушка.

Та почати омріяне навчання за кордоном Руслан не може – хлопця не випускають із країни. Мовляв, не надав достатньо документів. Студент переробляв їх по кілька разів, та навіть із сьомої спроби виїхати з України не зміг.

“Це оригінали документів, які я чекав два тижні, ось перекладені. Це окрема довідка з датами навчання, тому що в Ужгороді вони просили. Це основна, яку я отримав з електронним цифровим підписом”, – каже студент.

Проблеми з документами прикордонники раптово почали виявляти ледь не у всіх студентів. З цим зіткнувся і киянин Микола – студент нідерландського Університету Твенте.

“Я пробував виїжджати три рази, перетнув приблизно 6 різних КПП і маю дві офіційні відмови за нестачу документів. Яка там нестача документів – ніхто не вказує”, – обурюється Микола Федурко.

Перелік потрібних документів брали із сайту Держприкордонслужби. З такими пропускали ще місяць тому. А нині тисячі студентів, які вже оплатили навчання у закордонних вишах, виїхати на заняття – не можуть.

5 вересня у МВС пояснили, з якими документами студенти іноземних навчальних закладів можуть перетнути кордон. Однак додали: виїхати зможуть лише ті, хто вступив іще до початку повномасштабного вторгнення. Проте і це рішення насправді не діє – студентам попередніх років покинути країну теж не вдається. Філолог Борис вступав до Карлового університету ще торік, та тепер продовжити навчання у Чехії не може.

“Я і такий самий студент, який навчався до 24 лютого, ми отримали відмову, висадили нас на станції Мостиська. Звідти взяли машину, поїхали на Шегині, там так само було відмовлено. Нам пояснили, що нас не випустять на жодному пункті пропуску”, – пояснює Борис Зайцев.

Студентські документи, які необхідні для виїзду за межі країни, зловмисники почали масово підробляти, скаржаться прикордонники. Аби перешкодити ухилянтам, залишати країну заборонили геть усім студентам.

“На цей час виїзд студентів-чоловіків громадян України у віці від 18 до 60 років обмежений”, – сказав речник ДПСУ Андрій Демченко.

Студентам дозволять виїжджати, якщо уряд ухвалить зміни до постанови 57, яка визначає правила перетину кордону. Та юристи переконані: навіть нині цей підзаконний акт не забороняє студентам виїжджати з країни. У чинній постанові – жодного слова про тих, хто здобуває освіту за кордоном.

“У нас це регулюється роз’ясненнями ДПС, яка незрозуміло на підставі чого це пише. Це повинно бути на державному рівні і прописуватись у законі”, – переконує адвокатка Оксана Киященко.

Аби люди змогли вчитися в іноземних вишах і під час воєнного стану, уряд повинен розробити спеціальний механізм перетину кордону. А поки у Кабміні з цим зволікають, студенти хвилюються: через відсутність на парах їх можуть відрахувати.

“У мене залишилось 10 днів до відрахування”, – скаржиться Руслан Кушка.

Студенти просять допомоги в міжнародних організацій та звертаються до іноземних міністерств освіти. Допомогти їм узялися й народні депутати.

“Про що ми попросили міністрів інших країн? 1. Щоб було збережено місця студентам в університетах незалежно від можливості приїхати на очне навчання і головне – щоб було збережено контракти і всі внесені кошти за навчання. 2. Попросили забезпечити дистанційне навчання нашим студентам”, – запевняє депутатка “слуг”, голова підкомітету Вищої освіти Юлія Грішина.

Однак навчання онлайн ефективним не буде – переконані студенти.

“Але вони сказали, що лекції 1-2 в день, а далі йде практика – вони не можуть це зробити. Є спеціальності – біотехнічна, хімічна, де вони не можуть зробити дистанційне навчання”, – зауважує студент.

“Я їм пораджу пробувати оскаржувати рішення держприкордонслужбовців через суд, тому що такі дії є незаконними. Треба брати від ДПС письмову відмову і з цією письмовою відмовою йти до суду”, – наголошує адвокатка.

Або – до голови Держприкордонслужби. У відомстві підтвердили: чільник Прикордонної служби може робити винятки й особисто дозволяти виїзд певному студенту. А студенти, які втратили надію почати навчання в омріяному виші за кордоном, поспіхом складають іспити в українських. Зокрема, обирають  Політехнічний інститут у Києві. Для тих, хто хоче здобути технічну спеціальність, тут чи не найбільші в країні можливості. Недарма інститут – в сотні найкращих вишів Європи та Середньої Азії.

Оксана Паращак, Олексій Іванченков, “5 канал”

Читайте також: “Важливо, що навчання триває”: Зеленський привітав учнів із Днем знань

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на “5 канал” у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.