Суд виніс вирок службовцю Кабміну, який 15 років шпигував на користь росії – ЗМІ назвали його ім’я

Шевченківський суд

Повномасштабна війна росії проти України

Попався чиновник у квітні 2022 року

Працівник секретаріату Кабміну України 15 років шпигував на користь росії – з 2007-го до 2022-го року з перервою в 5 років – його засуджено до 12 років з конфіскацією всього майна. Таким є вирок Шевченківського райсуду Києва від 19 серпня, оприлюднений в Єдиному реєстрі судових рішень, повідомляє “Українська правда”.

Суд визнав уродженця смт Рокитне Київської області винним за ч. 2 ст. 28 (кримінальне правопорушення, вчинене за попередньою змовою групою осіб), ч. 1 ст. 111 ККУ (державна зрада). Покарання рахуватимуть із моменту затримання, тобто з 8 квітня 2022 року.

Чоловік із 20 липня 2000 року працював у секретаріаті Кабміну, а з 30 серпня 2019-го був старшим референтом відділу аналізу кореспонденції та моніторингу виконання завдань прем’єр-міністра України. Він мав допуск до державної таємниці з 8 січня 2001 року до 24 червня 2010 року.

За матеріалами справи, чиновника завербували у 2007 р. Як повідомляється, його колега – головний спеціаліст сектора реєстрації та попереднього опрацювання кореспонденції секретаріату прем’єр-міністра – попросив допомогти скопіювати документи з обмеженим доступом. Той погодився і скопіював теку з грифом “таємно”, що містила держтаємницю.

Надалі кілька місяців засуджений приблизно раз на тиждень копіював для знайомого таємні документи, зокрема відомості у сфері оборони, діяльності СБУ, зовнішньої політики держави тощо, за що отримав 3000 доларів.

2007 р. у Москві він особисто познайомився з двома співробітниками 5-ї Служби фсб рф, один із яких представився працівником МЗС росії. Вони за гроші йому запропонували збирати та передавати росії відомості про зовнішню політику України, ситуації в окремих регіонах, забезпечення обороноздатності, діяльності правоохоронних органів та спеціальних служб.

Після того протягом приблизно 3-6 місяців 2007 р. чиновник копіював документи українського уряду, які містили держтаємницю, для передачі співробітнику 5-ої Служби фсб рф. За це отримав близько 800 доларів.

У 2010 р. співробітник 5-ої Служби фсб рф зустрівся з чиновником і домовився, що той працюватиме самостійно, без колеги, оскільки з останнім у росіян відбувся конфлікт. Тоді засуджений заповнив для ФСБ анкету і росіяни присвоїли йому псевдонім “Григорий”. Чиновнику видали мобільний телефон і фотоапарат, щоб знімкувати документи в українському уряді, а також карти пам’яті для накопичення знімків.

Далі кілька місяців чиновник фотографував документи, що містили інформацію по лінії міжнародного співробітництва, обороноздатності, інфраструктурних проєктів тощо, до яких мав доступ на роботі, у т. ч. з грифом “Для службового користування”.

Після того під час зустрічі в одному з ресторанів санкт-петербурга чиновник передав фсб-шнику карту пам’яті зі світлинами документів і отримав 5000 доларів.

З кінця жовтня 2010-го і до лютого 2015 року чиновник нібито не мав контактів із представниками спецслужб РФ, але в нього залишався наданий ними телефон. Взимку 2015-го на цей телефон зателефонував співробітник 5-ої Служби ФСБ РФ і попросив зустрітися в Мінську. Чиновнику запропонували продовжити співпрацю. Він погодився на умовах грошової винагороди. Йому видали новий мобільний телефон із програмним забезпеченням для конфіденційного зв‘язку.

У 2015-2018 рр. обвинувачений знову фотографував документи й пересилав через захищені месенджери. За передану інформацію отримував від 2 до 5 тисяч доларів США під час особистих зустрічей у Білорусі, Кіпрі, у Вірменії та Азербайджані, пише видання з посиланням на матеріали справи.

Влітку 2018-го в Баку обвинувачений був переданий на зв’язок іншому представнику спецслужб.

Відтоді до 7 лютого 2022 р. він збирав службову інформацію у сфері оборони, економіки, правоохоронної діяльності та зовнішніх відносин України, що циркулює в системі документообігу КМУ і пересилав її фсб. Йому платили 4-10 тис. доларів під час особистих зустрічей в Азербайджані, Туреччині, на Кіпрі.

Зокрема, обвинувачений переслав копії таких документів: розвідувальний огляд (за період з 15 по 21 листопада 2021 р.) “Тенденції розвитку безпекового середовища у світі та довкола України”, розвідувальний огляд (за період з 22 по 28 листопада 2021 р.) “Тенденції розвитку безпекового середовища у світі та довкола України”, розвідувальний огляд (III квартал 2021 р.) “Російська Федерація: воєнно-політичні аспекти”, а також інформаційну довідку “Республіка Білорусь: вплив західних санкцій на економіку країни”.Ці документи мали гриф “Для службового користування”.

7 лютого 2022 р. обвинувачений надіслав працівнику фсб рф відскановані зображення документів “Щодо невідкладних заходів реагування на виклики в енергетичній сфері”, відскановані зображення довідок щодо проблемних питань, які потребують вирішення на Об’єкті №1,2 Кабміну України й довідки щодо практичної перевірки запасних пунктів управління окремих обласних державних адміністрацій з приміткою “таємно”.

Попався чиновник у квітні 2022 року. 2 квітня 2022-го співробітник СБУ склав рапорт про виявлене кримінальне правопорушення. 6 квітня у чиновника вдома провели обшук. А 8 числа він свою вину визнав повністю і дав показання по суті підозри.

Суду чиновник сказав, що після 24 лютого 2022 року, тобто повномасштабного вторгнення РФ в Україну, він перервав усі зв’язки з працівниками російських спецслужб, тепер шкодує про скоєне, покаявся: нібито не очікував, що його дії можуть призвести до таких наслідків. Суд врахував каяття та активне сприяння слідству і засудив чиновника до 12 років ув’язнення із конфіскацією всього майна, оскільки він чинив злочини за гроші.

За даними ЗМІ, ім’я засудженого – Василь Мехеда.

Як пише видання з посиланнмя на BBC News Україна, захисник Мехеди подав апеляцію, але її ще не розглянули. Питання обміну свого клієнта адвокат не виключає.

Що ж до спільників-колег засудженого урядовця Кабміну, то видання припускає, що може йтися про затриманих у середині березня двох українських чиновників. Це завідувач відділу з питань діяльності органів юстиції у секретаріаті уряду Анатолій Бай та керівник відділу взаємодії з бізнесом у Торгово-промисловій палаті України Віталій Гордина.

Читайте також: Захопити ЧАЕС у перший же день вторгнення росії допомогла мережа таємних агентів – Reuters

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на “5 канал” у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.