Купити антибіотики тепер можна тільки за рецептом: як це працює – сюжет (Відео)

Антибіотики

Прийом антибіотиків потрібно контролювати і призначати якомога рідше

Тільки-но відчули біль у горлі – йдете купувати антибіотики? Не варто. Та вже і не вийде. Від першого серпня придбати антибіотик ви зможете лише за призначенням сімейного лікаря. А в аптеці у вас неодмінно запитають електронний або паперовий рецепт. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я. Та чи діє ця система на практиці, чому вирішили посилити контроль за продажем антибіотиків та як на це реагують люди, дізнавався журналіст “5 каналу”.

Для родини Вероніки антибіотики – звична справа. Тож коли її мама та бабуся дізналися про те, що ці препарати відпускатимуть відтепер за рецептом – були спантеличені.

“Моїй бабусі 70 років. Для того, аби їй купити якісь ліки, зазвичай за це мама відповідає, їй потрібно поїхати до найближчої лікарні, а це кілометрів 20-30, аби взяти якийсь там дозвіл або направлення. Звісно, це робиться раз на рік і мама сама купує якісь ліки, антибіотики і сама лікує бабусю. Ну а мій хлопець, якщо у нього болить горло чи темпера – одразу іде пити антибіотики”, – каже киянка Вероніка Коноваленко.

Тож нині Вероніка вирішила придбати антибіотик без рецепта. Вона вийшла без ліків.

“Ну мені не продали. Сказали за рецептом з першого серпня тільки від лікаря”, – додала Вероніка Коноваленко.

Тож як це працює. Пацієнту необхідно записатися на прийом до сімейного лікаря або вузькопрофільного фахівця. Після огляду він, за потреби, випише електронний рецепт та видасть довідку з інформацією про призначення. Якщо медзаклад не працює з електронною системою охорони здоров’я, то лікар випише паперовий рецепт. Вже з ним антибіотик можна буде придбати у будь-якій аптеці. Для цього необхідно показати довідку чи рецепт фармацевту.

Медики пояснюють, що недоцільне та неправильне вживання антибіотиків може спричинити звикання і стійкість бактерій до антибіотиків.

“Організм звикає до таблеток, і вони потім так не працюють, як би мали працювати. Але у тяжких випадках треба приймати, без антибіотика не вийдеш з тяжкого стану”, – наголосила медпрацівниця Валентина.

Та прийом антибіотиків потрібно контролювати і призначати якомога рідше, каже лікарка-неврологиня, пані Діана.

“Інколи перестраховуються і неправильне буває призначення. У мене дочка живе за кордоном і там взагалі інше відношення. Призначають набагато, набагато рідше”, – запевнила лікарка-неврологиня Діана.

На рішення МОЗу відпускати такі препарати лише за рецептом вплинув, як не дивно, коронавірус. Бо українці почали шаленими темпами на власний розсуд купувати і приймати антибіотики.

“Перерахували розрахункові показники, скільки людей помирає щороку від антимікробної резистентності. І внаслідок оцього посилення зловживання антибіотиками, у нас виникла ситуація, коли різко, майже вдвічі зросла кількість людей, які помирають від цієї проблеми. У допандемічні часи ця цифра була 700 тисяч, а зараз ця цифра становить уже 1,2 мільйони”, – підсумував керівник відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ МОЗ України Роман Колесник.

І саме через такі кричущі показники у МОЗі вирішили запровадити додатковий контроль за продажем антибіотиків. Та без рецепту в окремих випадках їх можна буде купити. Зокрема на тимчасово окупованих територіях або у місцях з активними бойовими діями. А ще такі препарати без рецепта можуть закуповувати волонтерські та благодійні організації, які допомагають забезпечувати військових на фронті усім необхідним.

Юрій Пугач, Микола Довгий та Юрій Усік, “5 канал”

Читайте також: Шукають ліки, готують гарячі набори та допомагають військовим – як працює волонтерська ініціатива “Зграя”

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на “5 канал” у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.