Огляд економічних подій дня: інфляція, валютній курс, санкції та енергетичний ринок

Сьогодні в оглядах економічних новин вчергове йшлося про цінові рекорди на споживчому ринку України, а також багатьох країн світу. Також повідомлялося про паритет ключових  валют, а саме долара до євро, чого ринок не бачив 20 років.

В цей день, 12 липня, також повідомлялося про низку інших подій в економіці та бізнесі, про що нижче у наших матеріалах.

У червні на банківські рахунки українці розмістили 28 млрд грн

Упродовж червня, за даними Нацбанку, загальний обсяг депозитного портфеля по банківській системі збільшився на 24,6 млрд грн, або 3,2%. Нині він становить 785,2 млрд грн, йдеться у повідомленні НБУ.

Українці розмістили на рахунках у банках 27,8 млрд грн. Відтак депозитний портфель у гривні виріс на 5,4% і наразі становить 537,2 млрд грн.

Проте продовжилась тенденція відтоку валютних вкладів. Як і попередні місяці українці вилучають з банків депозити у доларах і євро. Відтак депозитний портфель в іноземній валюті знизився на $11 млн (1,3%) і складає $8,47 млрд.

Водночас нагадаємо, обсяги продажу населенням України валюти у червні перевищили обсяги її купівлі на 207,3 млн доларів США.

Зростання цін

У червні 2022 року споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 21,5% (із 18% у травні). У місячному вимірі ціни зросли на 3,1%. Про це свідчать дані, опубліковані Держстатом. Вище інфляція була тільки у лютому 2016 року – 32,7%.

Найбільший внесок в стрімкого злету цін внесли темпи зростання вартості пального, які прискорилися до 90,9% р/р.  Це насамперед пов’язано з високими цінами на нафту, дефіцитом пального та більшими витратами на логістику.

«Подальше прискорення споживчої інфляції свідчить про посилення інфляційного тиску через війну. Ризики пришвидшення інфляційних процесів і погіршення очікувань і надалі залишаються значними в умовах блокування росією портів, пошкодження транспортної інфраструктури та цілеспрямованого знищення підприємств і складів», – коментують аналітики Нацбанку.

Раніше повідомлялося,  у Данії повідомляють про найбільше річне зростання цін з 1983 року.

Євросоюз конфісковуватиме російські активи

Сьогодні стало відомо, що ЄС готує директиву, яка обумовить юридичне підґрунтя для конфіскації заарештованих російських активів за рішенням суду. Комісар Євросоюзу з питань юстиції Дідьє Рейндерс сказав про це після прибуття на Раду міністрів ЄС у Празі.

Після ухвалення цієї Директиви спроба обійти санкції буде внесена до переліку кримінальних злочинів в ЄС, наголосив єврокомісар.

Як зазначив Рейндерс, з 13,8 млрд євро активів російських олігархів та інших організацій, заморожених в країнах ЄС в рамках міжнародних санкцій проти кремля, більше ніж 12 млрд євро заморожені у п’яти державах-членах.

У  червні оперативна група західних союзників, що відповідає за відстеження активів російської еліти (Repo), повідомила, що активи на суму 30 млрд доларів, які  належать російським олігархам або елітам, що перебувають під санкціями, були заблоковані, а також близько 300 млрд доларів центробанку.

Внаслідок зростання цін, вартість зростання німецького імпорту з росії зріс у травні на 33%

У травні Німеччина наростила імпорт із росії, держави-терориста та спонсора тероризму, на 33% проти аналогічного періоду 2021 року. Через високі ціни на нафту і газ вартість імпорту збільшилася до 3,3 млрд євро.

Імпорт російської нафти та газу в Німеччину збільшився на 29,3% у травні, у порівнянні з травнем 2021 року. Вартість імпортованих російських енергоресурсів у травні становила 1,9 млрд євро.

Водночас Німеччина знизила експорт товарів до росії на 50,9% у травні 2022 року, проти аналогічного періоду 2021 року. Однак у порівнянні з квітнем 2022 року, Німеччина збільшила експорт до росії на 35,6% або на 295,6 млн євро, що пов’язано зі збільшенням експорту фармацевтичних препаратів. Він зріс до 215,1 млн євро у травні 2022 року, що на 47,7% більше, ніж у травні 2021 року, і на 60,5% більше, ніж у квітні 2022 року.

Вперше за 20 років зафіксовано паритет євро до долара – обмінний курс 1 до 1

У вівторок, 12 липня, на фінансових ринках уперше майже за 20 років зафіксовано паритет євро і долара.

Курс євро опустився до найнижчого рівня з грудня 2002 року – 1,00005 за долар. Такий тренд визнавали очікування ринку на тлі намірів ФРС США підвищувати відсоткові ставки швидше й радикальніше, на відміну від Європейського центрального банку. Так і сталося: Федрезерв почав підвищувати ставки в березні. Наступний крок підвищення ключової ставки ФРС зробила у травні — на пів відсотка. Вже у червні центробанк наважився збільшити ключову відсоткову ставку відразу на 0,75 в.п., що стало найбільшим кроком підвищення з 1994 року.

Інша причина паритету – наслідки російсько-української війни, які більше відчуваються в Євросоюзі. На тлі газової кризи значно посилились побоювання рецесії у ЄС.

Президент Бразилії зібрався купувати пальне у росії

До низки країн, які в умовах стрімких інфляційних зростань, вдаються до співпраці з агресором, попри можливі наслідки. Йдеться про заяву президента Бразилії Жаїр Болсонару, що його країна веде перемовини з росією щодо імпорту дешевого російського палива.

Безумовно, якщо оминати моральний бік угоди, то для Жаїра Болсонару  така угода була б політично вигідною. Інфляція та високі ціни на енергоносії призвели до того, що його рейтинг напередодні жовтневих президентських виборів суттєво упав, і в опитуваннях перше місце посідає Луїс Інасіу Лула да Сілва.

Проте, як кажуть експерти, попри прагнення сторін, налагодити фінансову й фізичну логістику для перенаправлення великих обсягів дизельного пального навряд чи буде просто, тому нафтопереробна промисловість в росії все одно може впасти.

ЄС покриватиме збитки від антиросійських санкцій

Згідно з планами Євросоюзу, компанії, які зазнали втрат від запровадження санкцій проти росії, можуть отримати 500 тисяч євро держдопомоги. Окрім цього в ЄС планують спростити інвестування у відновлювані джерела енергії задля відмови від російських енергоносіїв.

Компаніям у секторі сільськогосподарського виробництва може бути дозволено отримання державної підтримки до 62 тисяч євро, а компаніям у сфері рибальства – до 75 тисяч євро, що значно перевищує  чинний ліміт в розмірі 35 тисяч євро.

Раніше повідомлялося,  у березні Єврокомісія послабила правила державної допомоги, дозволивши державам ЄС надавати до 400 тисяч євро державної підтримки та компенсації до 30% витрат на енергію.

Обмеження цін на нафту

У США висловлюють побоювання, що світова ціна на нафту може зрости на 40% до приблизно 140 доларів за барель, якщо запропоноване обмеження ціни на російську нафту не буде ухвалено.

Мета такого інструменту – встановити ціну на рівні, який покривав би лише граничні витрати країни-агресора на виробництво нафти, щоб у росії залишався стимул продовжувати експорт нафти, але не настільки високою, щоб дозволити їй фінансувати свою війну проти України.

 Позов «Північного потоку-2» проти газової директиви

Європейський суд юстиції (European court of Justice) визнав частково прийнятним для розгляду позов оператора російського газопроводу «Північний потік-2». Нині у разі бажання росія може оскаржувати положення газової директиви ЄС у суді.

Nord Stream 2 AG, Швейцарська дочірня компанія «Газпрому», відповідає за планування, будівництво та експлуатацію газопроводу «Північний потік – 2». Компанія оскаржила директиву про внесення змін до загального суду ЄС, який постановою від 20 травня 2020 року відхилив її апеляцію як неприйнятну. Nord Stream 2 AG подала апеляцію до суду на рішення суду загальної юрисдикції.

Таким чином, після рішення Європейського суду юстиції, Nord Stream 2 AG може за бажанням оскаржити положення газової директиви Євросоюзу.

США припускає продаж наступальної зброї Саудівській Аравії

Адміністрація президента США Джо Байдена обговорює можливе скасування заборони на продаж США наступальної зброї Саудівської Аравії.

За словами джерел Reuters, внутрішні обговорення в США проходять неофіційно й перебувають на ранній стадії, рішення поки що не очікується. Радник з національної безпеки США Джейк Салліван сказав, що «наразі нічого не обговорюється, щоб зняти цю заборону».