Економічний огляд тижня: резерви України, фіндопомога, прогноз світової рецесії

Сучасний світ переповнюють новини про непересічні події та карколомні прогнози. Тиждень, що минув, не став винятком.

Енергетичний ринок все більше погружається в кризу. Це призводить до непопулярних рішень з боку європейських країн. Франція оголосила про намір націоналізувати свій енергетичний гігант, компанію Électricité de France (EDF), яка забезпечує електрикою й теплом значну частину країни та змушена зазнавати мільярдних збитків на тлі припинення поставок енергоносіїв із росії.

Інші компанії, попри те, що залишившись в торгівельних стосунках з країною-терористом підживлюють тим самим кровавий режим кремля, продовжують співпрацювати з агресором. Йдеться про Vitol, який у квітні заявив, що планують «піти з російського ринку». Очікується, що транспортування російської нафти припиниться до кінця 2022 року. Однак Vitol обіцянки не виконала. Згідно з судноплавними даними Refinitiv, нафтотрейдер зафрахтував у червні понад 11 млн барелів нафти через російські порти. З моменту початку вторгнення російських військ в Україну 24 лютого компанія зафрахтувала понад 38 млн барелів нафти з російських портів на суму близько $3,21 млрд, в середньому — понад 9 млн барелів на місяць.

Ситуація на азійських ринках схожа. Reuters оприлюднив схему експорту російського вугілля до Індії. Індійський виробник цементу Ultratech в червні придбав партію російського вугілля, заплативши за нього в юанях. Вартість партії російського вугілля, купленого Ultratech у Сибірської вугільної енергетичної компанії (SUEK), становила 172,7 млн юанів, або $25,74 млн. Нагадаємо, лише за три місяці після початку повномасштабного вторгнення в Україну росія заробила 24 мільярди доларів від продажу нафти, газу і вугілля Китаю та Індії.

Однак є приклади виконання обіцянок піти з ринку країни-агресора. Компанія Wargaming, відома за розробкою ігор World of Tanks і World of Warships, продала свої бізнеси на росії та її посіпаці білорусі.

Також минулого тижня стало відомо, що Starbucks таки продає бізнес на росії.

Минулого тижня Нацбанк оприлюднив стан міжнародних резервів України. На тлі значно переважаючого попиту над пропозицією через пригнічення експортних можливостей України, монетизація дефіциту бюджету з боку Нацбанку посилила необхідність проводити масштабні інтервенції.  У червні резерви знизилися на 9% – Нацбанк продав майже 4 млрд. дол.

Попри низку ухвалених рішень з боку ЄС щодо підтримки України, ситуація залишається мінливою. Нагадаємо, депутати Європарламенту підтримали пропозицію Єврокомісії надати Україні перший транш макрофінансової допомоги у розмірі 1 млрд євро. Гроші підуть на латання дір у бюджеті. Проте, як повідомляли минулого тижня, питання щодо виділення Євросоюзом позики Україні в розмірі 1,5 мільярда євро застопорилося через застереження виконавчого органу ЄС щодо фінансових ризиків. Також стало відомо, що Уряд ФРН блокує виділення Україні фінансової допомоги на 9 млрд євро, яку раніше сама ж Німеччина підтримала на саміті ЄС наприкінці червня.

Однак однією з найбільш непересічних новин минулого тижня, яка посилила напруження й стала однією із найбільш дискусійних тем в професійних колах — це прогноз рецесії.

Ми вирішили висвітлити фактори очікуваної рецесії та прогноз щодо її матеріалізації, про що нижче у наших матеріалах.

Виклики рецесії: до та після широкомасштабної війни

Слід зауважити, проблема рецесії жодним чином не перебільшена, адже перше з 2009 року світова економіка постала перед цим викликом. У першому кварталі 2022 року ВВП США опустився на 1,6% і в другому кварталі, напевно, теж опиниться в мінусі або майже, прогнозують аналітики.

Глобальній економіці поки що прогнозують падіння зростання щонайменше удвічі у порівнянні з минулорічними показниками, а з 2023 року висока ймовірність відходу в мінусові значення.

Директорка-розпорядниця Міжнародного  валютного фонду Кристаліна Георгієва заявила, що перспективи світової економіки «істотно погіршилися» з квітня, і вона не виключає можливу глобальну рецесію у 2023 році з огляду на зростаючі ризики.

Крісталіна Георгієва першою з очільників міжнародних економічних інститутів визнала, що ймовірність глобальної рецесії у 2023 році не виключена. Останній прогноз МВФ, датований квітнем, припускає зниження світового зростання з 6,1% за підсумками 2021 року до 3,6% у 2022 році, однак Крісталіна Георгієва вже попередила, що на ці дані чекає значний перегляд найближчими тижнями.

Варто зазначити, прогнозисти давно застерігали, що зростання світової економіки починає сповільнюватися, а швидке прискорення інфляції має серйозний ризик для зростання. Зокрема, Світовий банк попереджав ще у січні, до початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну. У червні Світовий банк уже приводив дані, які свідчили про уповільнення зростання вдвічі та виклики занурення світової економіки у «тривалий період слабкого зростання при підвищеній інфляції», або ж стагфляції.

Найгірші показники серед розвинених країн поки що саме у США. У першому кварталі 2022 року американський ВВП зазнав падіння  на 1,6%. Перші дані щодо другого кварталу будуть опубліковані 29 липня, однак наразі мало хто сумнівається, що і вони будуть негативними — наприклад, модель ФРС Атланти, яка дозволяє відстежити ВВП США в реальному часі, наразі відображає оцінку –1,2% за другий квартал.

Модель Bloomberg, яка точно передбачила в США рецесії 2001 і 2008 років, наразі дає ймовірність рецесії 38% в наступні 12 місяців і в 75% до кінця 2024 року. Ще у травні така ймовірність була нульовою.

Прогнозисти Goldman Sachs підвищили прогноз можливої рецесії у 2023 році з 15% до 30%.

Сумні показники американської економіки обумовлюють проблеми для решти країн, що належать до G7 — сукупний ВВП групи у першому кварталі скоротився на 0,1%. Крім США, з від’ємними показниками   з країн G7 опинилися Японія (-0,25%) та Італія (0,16%).

За підсумками першого кварталу економіка єврозони все поки що в плюсі ​​(0,27% зростання) і за підсумками року може залишитися в ньому — але у 2023 році рецесія в Європі неминуча, повідомили цього тижня аналітики ING, пише Bloomberg.

Ціни на газ на європейському ринку в літній «низький» сезон, коли споживання газу тримається на мінімумі, сягнули небувалого рівня $1900 за тис. куб. м. Наразі енергетична компанія Uniper звернулася про фінансову допомогу в розмірі 9 млрд євро. Uniper – перша німецька компанія, яка заявила про кризу ліквідності на тлі війни в Україні та конфлікту з росією. Проблеми Uniper пов’язані зі стрімким збільшенням ціни на газ та скороченням обсягів постачання з росії. Німеччині вже доводиться рятувати Uniper, колись найбільшого партнера Газпрому в Європі.

Китай, чия економіка багато в чому зорієнтована на американську, має свої проблеми, які негативно вплинуть на економіку країни. Навесні один із найбільших економічних центрів КНР, Шанхай, закривався на двомісячний жорсткий локдаун. За підсумками 2021 року зростання ВВП Китаю перевищувало 8%, у першому кварталі 2022 року скоротилося до 4,8%, а за підсумками другого економісти очікують рекордно низьких 1,1%. У другому півріччі поточного року Китай надолужуватиме втрачене, однак аналітики, опитані цього тижня Nikkei, дали консенсус-прогноз зростання 4,1%. Відтак за підсумками 2022 року, це буде другий найгірший результат за останні 30 років.

Негативних темпів зростання світового ВВП у 2022 році інвестиційні банки та міжнародні організації поки не очікують, однак  вони послідовно знижують свої прогнози, зокрема Світовий банк – з 4,1% до 2,9%, Fitch – з 3,5% до 2,9%, ОЕСР — з 4,5% до 3%.

Основні драйвери рецесії

Рецесію обумовлює прискорення інфляції, викликане розривом ланцюжків поставок і трильйонними вливаннями центробанків в економіку під час пандемії. Наразі ці фактори посилює війна в Україні та енергетична криза, яка штовхає догори ціни на нафту. Щоб приборкати зростання цін, світові центробанки (передусім ФРС США) змушені різко підвищувати ставки, пригнічуючи тим самим економічне зростання. Інфляція в США за підсумками травня поставила черговий 40-річний рекорд, становивши  8,6%, у єврозоні — рекорд за історію спостережень (8,1%).

У червні Федеральна резервна система США вперше з 1994 року підвищила ключову ставку одразу на 0,75 в.п. і на наступному засіданні у липні знову підвищить. Двоє членів ради керуючих ФРС вже висловилися за друге поспіль підвищення на 0,75 в.п.

Поточний розклад прогнозів членів ради передбачає зростання ставки до кінця року вдвічі – на 1,75 в.п. (наразі 1,5-1,75%). Глава ФРС Джером Пауелл не сперечається з тим, що нарощування ставки може призвести до рецесії (хоча всіляко намагаються цього уникнути), але констатує, що знизити інфляцію без цього буде неможливо. Уповільнення світової економіки — неприємна, однак необхідна ціна, яку прийдеться заплатити за повернення цін під контроль, погоджується із ним Крісталіна Георгієва.

Ще кілька тижнів тому здавалося, що економіки західних країн справляються зі зростаючими відсотковими ставками. Але у червні споживча впевненість звузилася до мінімуму і попит почав скорочуватися. Спад попиту загрожує ризиком зростання безробіття: споживчі витрати знижуються, і компанії скорочують виробництво та наймання. Тому зараз вся увага економістів — на динаміку ринку праці. І тут все поки що не так погано: у червні кількість нових робочих місць у США становить 372 тисячі – майже стільки ж, скільки у травні. Це розв’язує руки Федрезерву й надалі підвищувати ставки.

Реакція ринків

Ринки реагують на перспективи рецесії надзвичайно нервово: ціни на все – від бензину до пшениці – падають через страхи, що спад глобальної економіки призведе до скорочення попиту.

S&P 500 показав найбільш різке падіння з 1970 року. Перший квартал 2022 року відразу три основних американських фондових індекси завершили падінням. Всі три індекси знижуються другий квартал поспіль.

Ціна на нафту Brent цього тижня вперше з квітня падала нижче за $100 за барель — рівня, якого не було з початку квітня. Мідь, котирування якої вважаються важливим випереджальним індикатором світової економіки, впала нижче за $7500 за тонну. Це рівень грудня 2020 року, причому пік на рівні $10 500 було досягнуто лише у березні. Фронтальне зниження цін може надати деяку допомогу у боротьбі з глобальною інфляцією, але проблема в тому, що вона залишається надто високою.

Долар на побоюваннях рецесії впевнено зростає. Підвищення ставки Федрезерву нарощує прибутковість доларових активів. З початку року індекс долара зріс на 12% і наразі долар знаходиться на 20-річному максимумі. Тиск за долар посилювався в міру зростання ризиків глобальної рецесії. Це потрясло й низку інших валют. Проте євро зазнає найсильнішого удару, оскільки різке зростання цін на європейський газ посилило побоювання щодо економічного зростання. Аналітики прогнозують, що єдина валюта, яка досягла найнижчого рівня з 2002 року, незабаром впаде до паритету. Наразі  Євро втратив 10% стосовно долара в цьому році й торгується за два кроки від паритету, по 1,02 за долар. В останній раз євровалюта досягала цієї психологічної точки в середині 2002 року, коли валюті було всього три роки.

Фондовий ринок, який живе побоюваннями рецесії, весь цей тиждень демонстрував волатильність, жадібно ловлячи кожну нову порцію економічної статистики, пише WSJ.

В підсумку варто зазначити, наступний тиждень обіцяє бути ще неспокійнішим — публікація статистики з червневої інфляції в США 13 липня та початок сезону звітностей за другий квартал обумовить нові стрибки.