Місія ООН підтвердила факти страт і масових вбивств в Україні

Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала та підтвердила несудові страти та масові вбивства мирних мешканців у більш ніж 30 містах та селах Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей України.

Про це йдеться у доповіді місії, опублікованій 29 червня. Задокументовані випадки сталися наприкінці лютого та березні, коли ці території перебували під контролем російських військових. Лише у Бучі місія задокументувала вбивства щонайменше 50 мирних жителів. Більшість жертв – чоловіки, але були також жінки та діти.

«Оскільки вилучення, ексгумація та ідентифікація останків не завершені, масштаби ще належить оцінити повністю», – зазначається у доповіді місії.
Станом на 27 червня ООН підтвердила загибель 4731 особи, ще 5900 осіб отримали поранення.
«Насправді кількість жертв набагато більша, оскільки в ці дані включені лише випадки, які місія змогла точно підтвердити», – йдеться в доповіді.

Місія також підтвердила 248 випадків викрадення мирних жителів, «багато з яких зазнавали тортур, утримувалися в нелюдських умовах і навіть були вбиті».

«На цьому етапі ми не можемо зробити жодних висновків чи висловитись з питань правового визначення подій. Однак за умови подальшого підтвердження отриманої інформації з місць… може підтвердитися думка про серйозні порушення міжнародного права та прав людини, міжнародне гуманітарне право і навіть військові злочини та злочини проти людяності», – заявив за підсумками візиту голова комісії, суддя Ерік Месе з Норвегії, який очолював Міжнародний трибунал з Руанді.

Попередній звіт Раді ООН з прав людини комісія має надіслати у вересні, після ще кількох візитів до України. Остаточний звіт буде подано у березні 2023 року.

Раніше генпрокурорка України Ірина Венедіктова виступила на спільній пресконференції з прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом в Гаазі.

Міністерство закордонних справ України закликає міжнародну спільноту підтримати створення Спеціального Трибуналу для розслідування злочину агресії рф проти України. Російські злочинці мають постати перед Трибуналом так, як це було з керівництвом нацистської Німеччини.

У захопленому російськими окупантами Маріуполі зафіксовано 1256 воєнних злочинів рф, їх розслідує прокуратура, повідомив мер Маріуполя Вадим Бойченко.