Болгарія розблокувала розширення ЄС на Балканах

Парламент Болгарії дозволив прем’єр-міністру зняти вето щодо початку переговорів про вступ Північної Македонії до ЄС, аби розблокувати процес розширення блоку на тлі побоювань про зростання російського впливу на Балканах.

Цей крок має на меті допомогти ЄС розвіяти сумніви балканських країн та показати, що Євросоюз  все ще прагне прийняти їх як членів, пише Bloomberg. 

Болгарські законодавці 24 червня проголосували за надання уряду прем’єр-міністра Кирила Петкова, що йде у відставку, мандат на схвалення пропозиції ЄС щодо початку переговорів з Північною Македонією. Якщо ці переговори будуть розблоковані, ЄС також може почати переговори із Албанією.

Однією з умов є те, що Болгарія має отримати гарантії, що Північна Македонія буде згадувати болгарських громадян у своїй конституції разом з іншими народами. Це значить, що Північна Македонія, яку Греція змусила змінити назву як перешкоду для вступу в НАТО два роки тому, може знову змінити свою конституцію, якщо погодиться на пропозицію.  

Нагадаємо, Болгарія наклала вето на початок переговорів про вступ до ЄС з Північною Македонією через культурні та історичні суперечки. Македонці закликають до початку переговорів та врегулювання всіх питань у ході переговорів, тоді як Болгарія залишалася непохитною.

Утім, нещодавня пропозиція Франції, яка висунула механізм розблокування суперечки, дала надію на вихід з глухого кута. Французька сторона пропонує вирішити всі умови болгарів замість початку процесу переговорів щодо вступу Північної Македонії до ЄС.

Раніге Північна Македонія погодилася вилучити з написів на пам’ятниках та підручників згадки про «болгарську фашистську окупацію», що є одним з компромісів для розблокування перемовин про вступ країни до ЄС.

Нагадаємо, у 2018 році Греція і Македонія остаточно узгодили нову назву КЮРМ – Північна Македонія. Через суперечку за назву Греція блокувала вступ Північної Македонії до НАТО. У 2019 році Греція підтримала ратифікацію протоколу про вступ Республіки Північної Македонії до Північноатлантичного альянсу.