Виїзд чоловіків за кордон: Рада хоче законодавчо закріпити заборону

У Верховній Раді зареєстровано законопроект №7484, яким пропонується законодавчо закріпити заборону чоловікам виїжджати за кордон під час воєнного стану за винятком осіб, які визначає уряд, та тих, хто мають право на відстрочку. Також документ визначає категорії осіб, які можуть проходити військову службу в межах області, в якій вони зареєстровані чи проживають. 

Оскільки питання порядку виїзду з України громадян чоловічої статі в умовах воєнного стану урегульоване лише Указом Президента України, а не законами, депутати пропонують внести нову статтю до Закону України Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України:

  • Стаття передбачатиме, що громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років заборонено виїзд за межі України під час дії воєнного стану
  • Водночас ці чоловіки мають право виїхати за межі України під час воєнного стану, якщо підпадають під норми абзаців три – тринадцять частини першої та абзацу другого частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Сюди відносять: чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років; чоловіків, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; чоловіків, визнаних особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатних до військової служби за станом здоров’я; здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
  • Право виїзду за межі України під час дії воєнного стану може бути надано особам, визначеним Кабінетом міністрів України.
  • Певній категорії громадян надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Згідно зі ст. 23 Закону Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, це військовозобов’язані особи, заброньовані на період мобілізації та воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами та організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також особи, визнані особами з інвалідністю або непридатними до військової служби за станом здоров’я. Ці особи не можуть бути залучені до військової служби без добровільної згоди та можуть виїжджати за кордон.
  • Законопроект також передбачає зміни, пов’язані з ліквідацією податкової міліції та своренням Бюро економічної безпеки, надавши працівникам БЕБ змогу отримувати відстрочку. 
  • Пропонується встановити, що низка категорій осіб можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою та проходити військову службу в межах області, в якій вони зареєстровані чи проживають.Це особи з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатних до військової служби за станом здоров’я.

Нагадаємо, чоловіки призовного віку не зможуть виїхати за межі України, поки триває війна з РФ. Утім, рішення про скасування чи послаблення цієї заборони залежатиме від позиції військових.

З початку широкомасштабного вторгнення рф прикордонники затримали 2800 чоловіків, які спробували незаконно перетнути межі України. Також траплялися випадки, коли чоловіки намагалися виїхати за підробленими документами.

На початку червня Міноборони оприлюднило список тих, хто не підлягає мобілізації.