Під прапорами Ліберії в обхід санкцій: російська нафта таки потрапляє до Європи

Танкери, що належать держкомпанії країни-агресора «Совкомфлот», яка наразі перебуває в списку підсанкційних компаній, продовжують постачати нафту до портів Європи в обхід західних санкцій.

Про це пише Економічна правда з посиланням на матеріали  розслідування міжнародної платформи OCCRP.

Як розповіли експерти, компанія приховала право власності на судна, оформивши їх як власність дочірніх компаній на Кіпрі та в ОАЕ і плаваючи під прапорами Ліберії.

Журналісти-розслідники нагадують, що у лютому США та ЄС запровадили санкції проти «Совкомфлоту». Санкції мали період поступового введення, перш ніж набули повної чинності 26 березня для США і 15 травня для ЄС.

OCCRP виявив понад 18 танкерів «Совкомфлоту», які протягом останнього місяця перетинали Світовий океан, й зазначені у переліку суден у фінансовому обліку «Совкомфлоту» за 2020 рік. Кожен з них перевозить сировину в середньому на суму понад 240 мільйонів доларів. Їх переміщення можна відстежувати в режимі реального часу на вебсайті відстеження морського руху.

Коли санкції набули повної чинності, деякі з цих кораблів вимкнули свої трекери розташування, відтак відстежити їх неможливо.

Також серед танкерів «Совкомфлоту», які не вимикали свої трекери, було зафіксовано, що один прямував до США на початку травня, а потім був перенаправлений до Південної Африки та швидко перейменований», – йдеться у матеріалі.

Організація відстежила щонайменше п’ять суден, коли вони або поверталися, або прямували, або перебували в портах Італії, Данії та Нідерландів, після того, як санкції ЄС проти компанії набули чинності.

У відповідній ситуації практично неможливо відстежити право володіння кораблем, тим більше коли компанія змінює назви суден, а самі танкери відключають трекери в деяких країнах, зазначив експерт з міжнародної політики та фінансів Рікардо Соарес.

Плавання під ліберійським прапором — це найпростіший спосіб приховати походження судна, наголосив він.

«Використання росією таких секретних юрисдикцій, з якими вона не має справжніх економічних зв’язків, є грою в хованки. Розмістивши свій бізнес в трьох юрисдикціях, які працюють разом — ОАЕ, Кіпр і Ліберія – «Совкомфлот» обійшов санкції», – заявив економіст і засновник мережі Tax Justice Network Джон Крістенсен.

Раніше повідомлялося, з моменту повномасштабної війни росії проти України майже 1 тис. міжнародних компаній оголосили про свої зміни в планах щодо росії. Деякі з цих компаній заявили про повний вихід і згорнули діяльність, інші – лише призупинили свій бізнес, або лише відмовились від запланованих інвестицій, частина – продовжує роботу у звичайному режимі.

Якщо санкції Заходу продовжуватимуть діяти, а Європа справді відмовиться від російських енергоресурсів, то це буквально знищить росію. Кінець може статися вже у 2023 році.

Нагадаємо, Велика Британія ввела додаткові санкції проти росії. Вони включають заходи проти товарів і технологій, пов’язаних з морськими перевезеннями.