Литва готова до відімкнення росією електроенергії, – президент Науседа

Президент Литви Гінатас Науседа припустив, що його країну через конфлікт із росією можуть відімкнути від електричного кільця БРЕЛЛ (білорусь, росія, Естонія, Латвія, Литва).

Про це повідомляє Reuters.

Якщо росія, бажаючи помститися за обмеження транзиту в Калінінградську область, відімкне Литву від регіональної електромережі, то у Вільнюсі готові до такого сценарію, переконує Науседа.

Литва, Латвія та Естонія все ще залежать від росії, коли йдеться про стабільне постачання електроенергії. БРЕЛЛ – це синхронний режим роботи енергетичних систем білорусії, росії, Естонії, Латвії та Литви (на єдиній частоті струму 50 Гц), що склався на основі угоди від 7 лютого 2001 року. Він передбачає зв’язок ліній електропередач всіх п’яти країн в умовне електричне кільце, для якого встановлені принципи організації спільної роботи, передбачено обмін електроенергією та підтримку країнами одне одного резервами у випадку аварійних ситуацій.

Литва до 2025 року має намір вийти з кільця БРЕЛЛ. Проєкт відключення від кільця БРЕЛЛ передбачає і демонтаж ліній електропередач з білоруссю. Минулого року Литва встановила обладнання для енергетичного зв’язку з Польщею для швидкого з’єднання з європейською енергосистемою – як підстраховку на випадок, якщо росія перекриє електроенергію.

Слід зазначити, що З моменту запуску першого блоку БелЕАС восени 2020 року країна припинила комерційний імпорт із білорусі, а потім і росії. Поки що фізичні зв’язки та перетік енергії між Литвою, білоруссю та Калінінградською областю зберігаються. А проект відключення від кільця БРЕЛЛ передбачає і демонтаж ліній електропередач з білоруссю.

Нагадаємо, в суботу, 18 червня, оператор залізниць Литви LTG Cargo припинив транзит санкційних вантажів між основною територією росії та Калінінградською областю. 21 червня Вільнюс розширив блокаду і на автотранспортні засоби.

У росії заявили, що транспортна блокада Калінінградської області «розв’язує їй руки». Таким чином Кремль фактично пригрозив ЄС і НАТО відкритою війною.

21 червня Секретар Ради безпеки рф Ніколай Патрушев відвідав Калінінградську область, де провів нараду з національної безпеки.

Тим часом гелікоптер Прикордонної служби рф перетнув кордон з Естонією, а на військових навчаннях росіяни щодня імітують ракетні удари по території країни.

Аналітики видання Politico не виключають, що у разі війни проти НАТО, Кремль може почати з пробиття гіпотетичного Сувалкського коридору з білорусі до Калінінграда.

Додамо, що 8 червня депутат російської Держдуми Євгеній Фьодоров вніс законопроект щодо скасування постанови Держради СРСР від 6 вересня 1991 року про визнання незалежності Литви. Він аргументував пропозицію тим, що країна незаконно отримала незалежність, адже постанову ухвалив неконституційний орган із порушенням вимог кількох статей Конституції СРСР.

Згодом Федоров також запропонував скасувати визнання незалежності Естонії, Латвії й України.