Фінляндія відмовилася сама вступати в НАТО

Фінляндія не буде вступати в НАТО без Швеції, якщо Туреччина заблокує її приєднання до Альянсу.

Про це повідомив фінський президент Саулі Нііністе на прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, пише NRK. «Я запевняю, що справа Швеції – наша. Це означає, що ми йдемо далі рука об руку», – заявив він.

Зараз Столтенберг перебуває з візитом у Гельсінкі, щоб обговорити заявку Фінляндії на членство в НАТО.

19 травня Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг назвав момент історичним – адже Фінляндія десятиліття до цього була нейтральною державою, а Швеція зберігала нейтралітет майже два століття.

Однак у Туреччині заявили, що вступ Швеції та Фінляндії до НАТО є абсолютно непотрібним та несвоєчасним, а також затягне війну в Україні.

Крім того, Анкара заблокувала початок переговорів щодо вступу країн до Альянсу. А згодом – висунула низку вимог. Серед них – оголошення Гельсінкі та Стокгольмом Робочої партії Курдистану терористичною організацією, повернення Анкари до програми винищувача F-35, а також скасування санкцій щодо Туреччини через закупівлю в росії зенітних ракетних комплексів С-400.

До того ж, Туреччина сформувала так зване «скандинавське досьє» з п’яти вимог до Швеції та Фінляндії, аби схвалити їхнє приєднання до Альянсу.

На сьогоднішній день, переговори Туреччини з делегаціями Швеції й Фінляндії щодо членства країн у НАТО, не призвели до суттєвих зрушень.

Президент США Джо Байден може виступити посередником у переговорах, що допоможе задовольнити вимоги турецької сторони.