Експерти: Ккібератаки Росії можуть позбавити українців світла, тепла та грошей

Після кібератаки на низку урядових сайтів, зокрема МЗС, МОН та інші, американські експерти попередили про можливі більш серйозні атаки. Подібні масшбатні напади можуть позбавити українців світла, тепла та грошей.

Хакери можуть готувати серйозніші кібератаки на критично важливу інфраструктуру, повідомляє Reuters.

«За мірою зростання напруженості ми можемо очікувати більш агресивної кіберактивності в Україні і, можливо, в інших місцях. Можливо, включаючи руйнівні атаки, націлені на критично важливу інфраструктуру. Організаціям необхідно розпочати підготовку», — сказав аналітик розвідки американської компанії з кібербезпеки Mandiant Джон Халтквіст.

Вторгнення хакерів у лікарні, енергетичні компанії та фінансову систему до недавнього часу були рідкістю. Але організовані кіберзлочинці, багато хто з Росії, в останні два роки агресивно переслідували установи за допомогою програм-вимагачів, заморожування даних і комп’ютерного обладнання, необхідного для догляду за пацієнтами лікарень.

Відповідно до судових розглядів, повідомлень ЗМІ та медичних працівників, у деяких випадках ці напади призводили до загибелі пацієнтів.

«П’ятнична атака на українські веб-сайти включала в себе попередження «боятися і чекати гіршого», в той час як Росія накопичила близько 100 000 військовослужбовців біля України, що викликає побоювання на Заході, що вона розглядає можливість вторгнення. Москва заперечує, що хоче вторгнутися», – зазначає видання.

Агентство нагадало, що Росія неодноразово відкидала звинувачення в хакерських атаках, висунуті Україною та іншими країнами, протягом багатьох років. Незважаючи на те, що Росія підозрюється в нових веб-атаках, Україна безпосередньо не звинувачує Росію.

Колишній керівник відділу кібербезпеки CrowdStrike Дмитро Альперович вважає, що якщо Росія знову вторгнеться в Україну, відбудеться більше кібератак. Вони, швидше за все, будуть руйнівними, а не фатальними.

«Це буде другорядним. Головне шоу буде на землі», — сказав він.

Україна вже постраждала від декількох із найбільших на сьогодні зломів інфраструктури.

«У грудні 2015 року перша в своєму роді кібератака позбавила світла 225 000 людей на заході України, при цьому хакери також саботували електророзподільне обладнання, що ускладнило спроби відновити електроенергію», — йдеться у статті.

За словами офіційних осіб, за останні два місяці 2016 року хакери атакували українські державні установи близько 6500 разів. Тоді уряд заявив, що російські спецслужби ведуть кібервійну проти України.

«Атака на Державне казначейство зупинила його системи на кілька днів, а це означає, що державні службовці та пенсіонери не могли вчасно отримувати зарплату або виплати», — зазначає видання.

Так, атаки на енергосистему України експерти розглядають як перший приклад відключення хакерами життєво важливих енергосистем, які забезпечують теплом та світлом мільйони будинків.

Хакерська атака на сайти українських органів влади в ніч проти 14 січня виявилася найпотужнішою в країні за останні 4 роки.

Результати дослідження Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки показують, що атаку на урядові сайти було здійснено Російською Федерацією.

Верховний представник Європейського союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що комітет ЄС з питань політики та безпеки, а також кіберпідрозділи зустрінуться, щоб обговорити, як відреагувати та допомогти Києву після кібератак на урядові сайти.

МЗС Польщі висловило стурбованість і засудило кібератаку на Україну. Шахрайські дії було зафіксовано сьогодні вночі.

Північноатлантичний альянс (НАТО) та Україна найближчими днями підпишуть угоду про посилення кіберспівпраці. Це дасть Києву доступ до західної платформи обміну інформацією про шкідливі програми.

Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас засудила кібератаку до сайтів українських держустанов. Країна вже почала допомагати нашій державі з ліквідацією наслідків та посиленням кіберзахисту.

В Офісі президента заявили про готовність відповісти на кібератаки. Сьогодні, 14 січня, відбулася масштабна атака на державні органи.