Масштабна хакерська атака в Україні – як реагували світові лідери і хто за цим стоїть (Відео)

Кібератака

Зловмисники погрожують оприлюднити особисті дані українців на широкий загал

Масштабна хакерська атака на урядові сайти України. На головних сторінках ресурсів з’явилися погрози, що особисті дані українців викладуть у загальний доступ. А на сайті МЗС зловмисники лишили  повідомлення польською мовою. Кібератаки вже засудили Євросоюз та НАТО. Хто за цим стоїть – з’ясовувала журналістка “5 каналу” Валерія Павленко.

Ніч проти 14-го січня. Урядові портали зазнають масштабних кібератак. Через хакерські витівки лягли зокрема, сайти МЗС, МОЗ, Міносвіти, Міненерго,  Дії, Державної служби надзвичайних ситуацій та  Національного банку.

“Було атаковано близько 70 центральних і  регіональних сайтів. Тобто сайтів центральних органів виконавчої влади і регіональні сайти”, – підсумував атаку заступник голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації Віктор Жора.

Замість офіційних заяв чи новин – на сайтах повідомлення для користувачів. Зловмисники погрожують оприлюднити особисті дані українців на широкий загал. 

“На головній сторінці цих сайтів було розміщено повідомлення провокативного характеру”, – зазначив речник СБУ Артем Дехтяренко.

До того ж, польською мовою. Однак польські журналісти звернули увагу, що повідомлення писали не носії мови. Згодом у тамтешньому МЗС повідомили, що розцінюють це як чергову спробу дестабілізувати польсько-українські відносини.

“Зараз активні дії не проводяться частина ресурсів відключена відновлює свою роботу”, – повідомив заступник голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації Віктор Жора.

Більшість ресурсів відновили, а правоохоронці почали розслідування.

“Витоку персональних даних за наявною інформацією не відбулося. Служба безпеки України та держспецзв’язку спільно з відповідними органами державної влади займається розслідуванням інциденту та збирає цифрові докази”, – сказав речник СБУ Артем Дехтяренко.

На масштабний хакерський наступ відреагували світові лідери. Атаку засудив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Вже найближчими днями Альянс та Україна підпишуть угоду про посилення кіберспівпраці, включно з доступом України до платформи обміну інформацією щодо шкідливих програм. За український веб-простір заступилися і у Європейському Союзі

“Ми вранці скликали термінову нараду послів політичного комітету, щоби подумати, як реагувати і яку технічну допомогу можемо запропонувати Україні, аби посилити стійкість перед такими атаками. Ми збираємося мобілізувати всі ресурси, щоби допомогти Україні впоратися з цією кібератакою”, – заявив головний дипломат Євросоюзу Жозеп Боррель. 

Засудили наступ і у Польщі. Припустили, що до веб-удару може бути причетна Росія. Це частина гібридної війни – додають в українському МЗС.

“Гібридна війна – у неї вкладаються ресурси і гроші, це не просто хаотичний процес, який відбувається час від час, це сплановані активні дії спеціальних служб Російської Федерації, які мають за мету розкол українського суспільства з середини”, – заявила перша заступниця голови МЗС України Еміне Джапарова. 

Про російський слід заговорили і в українському Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Припустили, що це пов’язано з нещодавньою поразкою Росії на переговорах щодо співпраці України з НАТО. На російський слід вказує і хронологія поширення новини. Попри це, в центрі запевнили, що особисті дані українців у безпеці, а цю хакерську атаку назвали лише спробою Росії посіяти паніку і страх серед населення.

Валерія Павленко. “5 канал”

Нагадаємо, вночі сталася глобальна атака на урядові сайти і “Дію”. Зокрема, не працювали сайти Кабміну, МЗС, Міносвіти. Наразі відновлюють роботу сайтів, працює кіберполіція. Щодо “Дії”, то сайт недоступний, проте проблем із роботою застосунку немає. 

Водночас СБУ повідомила, чи був витік даних під час масових атак на урядові сайти.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на “5 канал” у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.