Зовнішня торгівля України: як зросли обсяги та партнерство

Відновлення світової економіки повільніше ніж очікувалося. Одним з основних чинників зростання є значний сукупний попит, підтриманий антикризовими фіскальними та монетарними стимулами. Світова торгівля зростає, вже у першому півріччі цього року перевищивши докризовий рівень (для торгівлі товарами).

Відновлення економіки торгівельних партнерів позначилося на обсягах експортно-імпортних операцій України. Згідно з даними Держстату, за 11 місяців 2021 року проти аналогічних показників попереднього року експорт товарів становив – 138,2%, а імпорт – 133,8%.

Ми вирішили висвітлити тенденції зовнішньої торгівлі упродовж січня-листопада, а також їх вплив на зовнішньоторговельний баланс.

Зовнішня торгівля України товарами у січні-листопаді 2021 року

Упродовж січня-листопада 2021 року експорт товарів становив 61266,9 млн. дол. США.

Про це повідомляє Держстат. Дані статистичного відомства свідчать про істотне зростання експорту товарів, адже за період січня-листопада 2021 року проти показників попередньо року приріст експорту становить 138,2%.

Рисунок 1 – Темпи зростання (зниження) експорту товарів, % до відповідного періоду попереднього року, наростаючим підсумком

Джерело: ДССУ.

Упродовж січня-листопада 2021 року імпорт становить – 64874,2 млн. дол. Суттєво зріс енергетичний імпорт. Ціни на газ в Європі зросли у п’ять разів з початку року під впливом суттєвого попиту, аномальних температур, низьких запасів та обмеження пропозиції (зокрема Росією восени). Також споживчий попит розширив обсяги імпорту в Україну. Відтак проти показників 11 місяців 2020 року у січні-листопаді 2021 року імпорт збільшився й становить – 133,8%.

Рисунок 2 – Темпи зростання (зниження) імпорту товарів, % до відповідного періоду попереднього року, наростаючим підсумком

Джерело: ДССУ.

В підсумку негативне сальдо склало 3607,3 млн. дол. Варто зазначити у січні-листопаді 2020 року також було негативним – 4158,0 млн. дол.

Коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,94 (у січні-листопаді 2020 році – 0,91), йдеться у повідомленні Держстату.

Географія зовнішньоторговельних відносин України

Географічна структура торгівельних відносин України досить широка. Зовнішньоторговельними партнерами України є країни СНД, Європи, Азії, Африки, Америки, Австралії та Океанії (табл. 1).

Таблиця 1 – Географічна структура зовнішньої торгівлі товарами у січні-листопаді 2021 року

 

Джерело: ДССУ.

Європейський Союз є головним торговельним партнером України. За результатами січня-листопада 2021 року питома вага торгівлі товарами з ЄС склала 39,8% від загального обсягу торгівлі України, імпорт – 40,1%.

На  мапі зовнішньоторговельних відносин, Китай посідає друге місце. В підсумку січня-листопада 2021 року питома вага торгівлі товарами з КНР склала 12% від загального обсягу торгівлі України, імпорт – 14,9%.

На третьому місці – Італія по експорту (5.1%), і майже аналогічний показник – Росія (5%). Проте в структурі імпорту Італія поступається (3%). Внаслідок масштабних обсягів купівлі енергоносіїв, імпорт з РФ становить 8.2%,  оскільки йдеться здебільшого про нафтопродукти та газ.

В підсумку варто зазначити, зростання цін на енергоносії прискорює інфляцію у світі. Багато країн ЄС планують заходи із захисту споживачів від впливу високих цін на газ.

Ціни на сталь помітно зросли з початку року та надалі підтримуватимуться високим попитом через масштабні інфраструктурні проєкти.

Ціни на залізну руду знизилися в ІI півріччі зокрема через зменшення попиту з боку Китаю. Відновлення постачання сприятиме подальшому їх скороченню, зазначають експерти.

Ціни на пшеницю зросли до найвищих рівнів за понад десять років через погані врожаї в основних виробників. На противагу високі світові врожаї дещо знизили ціни на кукурудзу.

За оцінками СОТ, темпи міжнародної торгівлі у 2021 році перевищать 10% і уповільняться вдвічі в поточному році.

Нагадаємо, світова торгівля вже знаходиться на рівні, який був до пандемії, але темпи зростання досягли піку в другому кварталі 2021 року, а потім сповільнилися. Однак, відновлення принесло кілька проблем, які виявилися постійними та, як і раніше, впливатимуть на глобальну економічну активність принаймні в першому півріччі 2022 року.