$40 млрд втрат за два дні: монетизація погроз країни-агресора

Переживши сильне падіння з квітня 2020 року, російський ринок акцій знову пробив дно.

Панічні настрої у четвер панували на російському ринку після того, як МЗС РФ підбило підсумки консультацій щодо безпеки з США та НАТО, які відбулися на цьому тижні.

Акції, держоблігації та курс рубля стрімко покотилися донизу після того, як заступник міністра закордонних справ країни-агресора Рябков констатував провал переговорів, висловив сумнів щодо можливості проведення другого раунду й не виключив повторення карибської кризи 1962 року, де-факто пригрозивши розмістити російські озброєння в Кубі та Венесуелі.

Проєкт санкцій за вторгнення в Україну він назвав «нервовим зривом», тоді як держпропаганда почала переконувати росіян, що нові заходи не є страшними для економіки. Сенатори, нагадаємо, запропонували повністю заборонити операції з російським держборгом, як на первинному, так і на вторинному ринку, що де-факто вимагатиме від іноземних інвесторів розпродати портфель розміром 3 трильйони рублів.

Вперше з жовтня 2020 року курс долара зростав за день понад 2%. Щодо курсу євро рубль впав рекордно з квітня 2020 року: у моменті курс підскакував на 2,31 рубля.

Ринок акцій впав на 6% за індексом РТС, чого на біржі не бачили від часів пандемічної паніки весною 2020 року. Блакитні фішки, що входять до його складу, подешевшали сумарно на $15 млрд.

Акції «Газпрому» знизилися на 3,67%, «Роснєфті» – на 4,63%, «Норнікеля» – на 6,52%.

Індекс МосБіржі втратив 4,22%, або 799 млрд. рублів у перерахунку на капіталізацію. Першість падіння до дна очолили акції державних банків, яким напередодні американські сенатори пригрозили жорсткими санкціями, аж до відключення SWIFT. ВТБ за день втратив – 7%, Сбєр – 6,85%,

Крім санкцій на банківський сектор, Сенат приготував заходи проти облігацій держкорпорацій, точний перелік яких належить визначити адміністрації Джо Байдена.

Сьогодні ринок країни-агресора продовжує лихоманити.  Загроза війни обвалила вартість російських компаній на $40 млрд за два дні.

Яким є підсумком сьогоднішнього дня для ринків країни-агресора, нижче у наших матеріалах.

П’ятничні тенденції ринку країни-агресора

Розпочавши торги в п’ятницю млявим відскоком, фондові індекси на МосБіржі знову полетіли вниз після того, як глава МЗС РФ Сергій Лавров зібрав пресконференцію, щоб ще раз констатувати невтішні підсумки переговорів країни-агресора із США та НАТО.

«Терпіння наше вичерпалося», – заявив Лавров, додавши, що РФ «категорично не сприймає» появу НАТО біля своїх кордонів. Відтак  Росія готова до будь-яких сценаріїв у зв’язку з загрозою санкцій, підготовлених США на випадок вторгнення в Україну.

Вимоги з боку переговорників відвести війська від українських кордонів Лавров назвав «абсурдними», додавши, що вже упродовж двох-трьох тижнів НАТО «нарощує активність сил швидкого реагування».

Вже наляканий пресконференцією Рябкова, російський ринок отримав новий привід для розпродажів. Індекс МосБіржі просів ще на 1,89%, а індекс РТС втратив 2,11%, опускаючись до позначки 1478,07 пункта, продемонструвавши мінімум з квітня.

Вдень на ринку не залишилося жодного цінного паперу, який би торгувався в позитивній зоні, зазначає трейдер КК «Альфа-Капітал» Владислав Сілаєв: «Загальний негативний настрій пов’язаний зі збереженням геополітичних ризиків. Серед «блакитних фішок» під явним тиском опинився банківський сектор».

Папери Сбєра після падіння на 6,1% у четвер втратили у п’ятницю ще 4,6%, ліквідувавши все зростання, показане упродовж 2021 року. Впавши до позначки 258,5 рубля за штуку, вони оновили мінімум із грудня 2020 року.

Папери ВТБ втратили майже 10% за два дні. Обидва держбанки опинилися в «чорному списку» з 12 фінансових інститутів, щодо яких американські сенатори запропонували запровадити жорсткі санкції. Вони включатимуть відключення від системи SWIFT і заборону на коррахунки в США, що фактично рівносильне блокуванню всіх розрахунків в іноземній валюті.

Підсумки нинішнього падіння ринку акцій

Внаслідок обвалу фондового ринку топ-10 найбільших російських компаній подешевшали на 40,1 млрд. доларів за два дні випливає з біржових даних.

Капіталізація банку Сбєра у четвер впала на 7,5 млрд доларів, і в п’ятницю — ще на 3,6 млрд. «Газпром» втратив 5,4 млрд доларів перший день паніки та 2,4 млрд — сьогодні.

«Роснєфть» подешевшала на 4,8 млрд доларів напередодні й розгубила 700 млн доларів ринкової вартості у п’ятницю. «Норнікель – 3,8 млрд доларів у четвер та 400 млн наразі.

За два дні «Лукойл» втратив 4,2 млрд доларів, «Новатек» – 3,6 млрд доларів, «Полюс», НЛМК, «Сєвєрсталь» та «Татнафта» – по 800 млн доларів кожна.

Технічна картина згідно з індексом Московської біржі значно погіршилася, констатує головний аналітик ПСБ. На графіку індикатора, що включає котирування чотирьох десятків найбільших компаній РФ, 50-денна ковзна середня пішла нижче 200-денної, що указує на утворення так званого «мертвого хреста».

Це затьмарює найближчі перспективи ринку, відкриваючи простір для розвитку спадного руху з метою 3450 пунктів, йдеться в прогнозах аналітиків.

Падіння на валютному ринку

Після спроб зміцнення в перші години сесії, рубль зазнав падіння вниз на тлі продажів нерезидентів, що конвертують у валюту кошти, які виводяться з РФ.

Курс долара піднявся до 76,9850 рубля, а євро вперше з липня 2021 року пробив позначку 88 рублів (88,14 рубля на момент).

Ринок державного боргу

Ринок державного боргу прискорив обвал й втрачає ще 1,68% за індексом RGBI – рекордну величину з паніки в умовах зростання коронакризи весною 2020 року. Дохідності держпаперів всіх класичних облігацій федеральної позики зросли вище 9% річних.

Від російських боргових паперів позбавляються глобальні інвестори, зазначає старший аналітик ІК «Русс-Інвест».

Багато хто з них волів «ігнорувати геополітичні ризики», зазначає Тім Еш, стратег по ринках, що розвиваються в BlueBay Asset Management: в той час, як західні засоби масової інформації били тривогу через посиленню безпекової напруженості на кордоні, рубль залишався відносно стабільним, а ринок акцій зростав із середини грудня.

Але тепер колишні оптимісти, здається, прокинулися, зазначає Еш: «Трейдери почали усвідомлювати, що Москва здійснює дипломатичний ритуал, але насправді налаштована на війну».

Найнижча точка у відносинах США-Росія ще попереду, наголошує радник із макроекономіки генерального директора «Відкриття Інвестиції».

«А це означає, що ослаблення рубля та падіння російського ринку акцій — ще є значний потенціал», – додають у «Відкриття Інвестиції».

Варто зазначити, джерела Bloomberg, знайомі з даними розвідки, оцінюють чисельність контингенту нижче – у 100 тисяч осіб. Але це угруповання поповнюється: зараз близько 10 тисяч солдатів у боєздатності прямують до кордонів з Далекого Сходу, зазначає глава Rochan Consulting.

Чисельність боєздатних військових угрупувань у чотири рази перевищує зазвичай розміщені там сили. Проте підтримувати цю армію в полях більше кількох місяців буде неможливо, каже Конрад Музика: «Ми безперечно побачимо продовження розміщення російських військ поблизу кордону, і ми, як і раніше, не знаємо чим це закінчиться».