Справа ДБР з приватизації “Більшовика” схожа на замовлення, – Несін

Відкриття ДБР кримінального провадження та арешт акцій приватизованого Першого київського машинобудівного заводу (“Більшовик”) може бути ініційоване інвестором, який відмовився брати участь в аукціоні. Дії правоохоронців дискредитують процес приватизації в очах закордонних інвесторів, заявив президент Спілки фахівців з нерухомості України Віктор Несін.

“Це все дуже сильно схоже на те, що в народі називається “заказухою”. Кроки ДБР щонайменше нелогічні. Я вважаю, що Бюро не є спеціалістом із визначення вартості тих чи інших об’єктів нерухомості. Заява ДБР дуже сумнівна. У народі одразу пішли чутки, що якийсь інвестор, не потрапивши на аукціон, починає використовувати свої зв’язки для тиску на результати аукціону. У нас так часто буває, коли органи влади використовуються для зведення рахунків. Це негативна для країни історія, бо якщо можна на конкурсі виграти якийсь об’єкт, і в тебе потім його заберуть, то на це дивляться закордонні інвестори: чи є сенс вкладати гроші в те, що в тебе завтра заберуть. Все, що відкочується назад, це неприпустимо”, наголосив Віктор Несін.

На думку експерта, ціна продажу заводу була ринковою і навряд чи могла бути вищою, а сам лот навряд чи міг зацікавити іноземних інвесторів з огляду на постійну загрозу російського військового вторгнення.

“Я думаю, що ціна була ринковою. Над нею працювали експерти-оцінювачі, з одного боку. З іншого боку легко сказати, продати дорожче. У нас на кордоні стоять російські війська і навряд чи якийсь іноземний інвестор заходитиме великими інвестиціями на територію України. Тому можна було розраховувати лише на вітчизняного інвестора, що відповідно зменшує кількість людей, які могли взяти участь у цьому конкурсі. Я вважаю, що все було продано за ринковою ціною. Навіть експертні оцінювачі, які навіть не брали участі у цьому процесі, кажуть, що це була реальна ціна. Продати дорожче – завжди можна так сказати, але це спекулятивне висловлювання”, наголосив Віктор Несін.

Експерт зазначив, що дії ДБР підривають зусилля президента щодо залучення зарубіжних інвестицій та знижують довіру до України у представників іноземного бізнесу.

“На сьогоднішній день це підозра ДБР. Немає рішення судів і нічого іншого. Я сподіваюся, що на рівні підозри все це й залишиться. Тому що страждає вся країна. От, наприклад, президент літає за кордон, був в Омані, пропонує бізнесменам вкладати в Україну. Але ніхто не вкладатиме, бо всі дивляться на практику, яка склалася на сьогоднішній день, а вона у нас плачевна. У нас страждає дрібний інвестор, я маю на увазі людей, які інвестують у придбання квартир. Тобто, довіра до країни на дуже низькому рівні. Але я думаю, що всі ці справи розсипляться. Негативний момент для країни буде. Якщо інвестор там залишиться, то іноземці це помітять”, наголосив Віктор Несін.

Нагадаємо, раніше ДБР повідомило про арешт 100% статутного капіталу Першого київського машинобудівного заводу “з метою збереження зазначеного речового доказу”. За словами правоохоронців, вони “встановлюють всі обставини незаконного відчуження зазначеного заводу з державної власності за заниженою вартістю”. Як повідомлялося, конкурс з приватизації АТ “Перший київський машинобудівний завод” (ПКМЗ, екс-“Більшовик”) відбувся 27 жовтня. За початкової вартості в 1,3 млрд грн завод купив консорціум інвесторів у складі компанії UDP (власник Андрій Іванов) та А Девелопмент (Олексій Баранов). З урахуванням боргів підприємства, а також необхідних витрат на релокацію виробництва держбюджет отримає від цієї угоди майже 2 млрд грн.