Розвідка Данії оприлюднила доповідь із прикладом дій Росії для дестабілізації в Арктиці

Камера

Фото: unsplash.com

Зокрема, йдеться про фейковий лист міністра закордонних справ Гренландії

У спецслужбах Данії заявили про зростання шпигунської загрози з боку Росії, Китаю, Ірану та низки інших країн. Про це повідомили 13 січня, передає Reuters.

У виданні послалися на доповідь Служби безпеки та розвідки Данії про чисельні приклади спроб шпигувати за країною, «чия активна глобальна роль зробила її привабливою мішенню». Йдеться, у тому числі, про випадки в Арктичному регіоні, де глобальні держави ведуть боротьбу за ресурси та морські шляхи.

«Загроза діяльності зовнішньої розвідки проти Данії, Гренландії та Фарерських островів зросла протягом останніх років», – зазначив у доповіді Андерс Генріксен, голова відділу контррозвідки Служби безпеки та розвідки Данії.

Гренландія і Фарерські острови – суверенні території Королівства Данія, а також члени форуму Арктичної ради. Більшістю зовнішніх та безпекових питань обох територій займається Данія.

Читайте також: Росія як подразник у Великій сімці, уперта Данія

У доповіді згадано інцидент 2019 року з підробленим листом від міністра закордонних справ Гренландії до неназваного сенатора США, в якому йшлося про референдум щодо незалежності острова в осяжному майбутньому.

«Дуже імовірно, що лист був сфабрикований і опублікований в інтернеті російськими агентами впливу, які хотіли створити плутанину і можливий конфлікт між Данією, США і Гренландією», – йдеться у тексті.

У листі до Reuters посол Росії в Данії Владімір Барбін відкинув звинувачення як неправдиве.

Він пов'язав звинувачення Росії зі шпигунським скандалом, коли Сполучені Штати нібито використовували партнерство з підрозділом зовнішньої розвідки Данії, щоб шпигувати за високопоставленими чиновниками сусідніх країн, включаючи колишнього канцлера Німеччини Ангелу Меркель.

Барбін зазначив, що звинувачення «слід розглядати виключно як операцію з приховування скандалу з данською владою, яка надала Агентству національної безпеки США доступ до кабелів зв'язку, які проходять через територію Данії».

Арктика набуває все більшого геополітичного значення, оскільки Росія, Китай і Сполучені Штати борються за доступ до природних ресурсів, морських шляхів, науково-дослідних і військово-стратегічних районів.

Читайте також: Роберт Г’юберт: «Розмови про певну мілітаризацію Арктики провадять ті, хто ігнорує історію»

У данській доповіді також ідеться, що іноземні розвідувальні служби, зокрема з Китаю, Росії та Ірану, намагаються встановити контакт зі студентами, дослідниками та компаніями, щоб отримати інформацію про данські технології та дослідження.

У листопаді агентство Reuters виявило, що китайський професор Копенгагенського університету проводив дослідження у галузі генетики разом із китайськими військовими, не розкриваючи цього зв'язку.

Ані китайське, ані іранське посольства в Данії не відповіли на запити Reuters про коментар.