Банки попередили власників карток про можливе блокування: у чому причина

Українські банки мають право заблокувати картку клієнта та звернутися до нього за роз’ясненнями. Це може статися у разі нетипових операцій, що не відповідають фінансовим можливостям клієнта.

Відповідно до норм закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом…», банки мають ідентифікувати платників. До 5 тисяч гривень можна поповнити готівкою рахунок або картку без ідентифікації особи, повідомляє «РБК-Україна».

Якщо за день на рахунок надійде кілька платежів по 5 тисяч гривень, банк може тимчасово заблокувати рахунок і звернутися за поясненнями.

У вересні 2021 року максимальну суму переказів без ідентифікації було збільшено на 1 гривню. Закон ухвалено у зв’язку з тим, що найчастіше українцям було незручно переказувати суму до 4999 гривень, тому її вирішили округлити.

Крім того, 2021 року у Верховній раді була спроба підняти максимальну суму анонімних переказів до 25 тисяч гривень, проте рішення було відкладено.

Водночас, банки встановлюють власні норми системи фінмоніторингу, жорсткість яких може відрізнятися.

Норми закону не поширюються на:

  • оплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
  • сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
  • перекази на оплату товарів та послуг, здійснені платником за допомогою платіжної картки або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі готівкові перекази в межах України на суму до 5 тис. грн;
  • зняття коштів із власного рахунку.

За 9 місяців 2020 року Державною службою фінансового моніторингу направлено до правоохоронних органів 739 матеріалів щодо фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів, на 60,3 мільярда гривень.

Нещодавно у Львові (10-11 грудня 2020 року) відбулася інтегрована панельна дискусія, організована Держфінмоніторингом під егідою Координатора проектів Організації з безпеки і співпраці в Європі (OSCE) (OSCE Project Co-ordinator in Ukraine) на тему «Фінансовий моніторинг 2020».