Світовий банк погіршує прогноз: падіння глобального зростання та прогресуюча нерівність

Світовий банк у вівторок знизив свій прогноз глобального зростання й попередив, що зростання інфляції, боргу та нерівності доходів може поставити під загрозу відновлення в країнах з ринком, що формується, і країнах, що розвиваються.

Про це пише CNBC. Очікується, що світове зростання уповільниться до 4,1% у 2022 році та до 3,2% у 2023 році, оскільки все більше країн починають згортати безпрецедентні рівні підтримки фіскальної та монетарної політики, йдеться в останньому звіті Світового банку «Глобальні економічні перспективи».

Згідно зі звітом, цьогоріч зростання в Китаї знизиться до 5,1%, частково через наслідки пандемії, що зберігаються, а також додаткового посилення регулювання з боку Пекіна. Країни, що розвиваються, схильні до ризику глобальних економічних загроз, вважають у Світовому банку, пише The Guardian.

Ми вирішили висвітлити перспективи зростання світової економіки, згідно з очікуванням аналітиків Світового банку.

Прогноз Світового банку

Світовий банк знизив свій прогноз глобального зростання на 2022 і 2023 роки та попередив, що зростання інфляції, боргу та нерівності доходів може поставити під загрозу відновлення в країнах з ринком, що формується, і країнах, що розвиваються.

Очікується, що світове зростання сповільниться до 4,1% у 2022 році та 3,2% у 2023 році, оскільки все більше країн починають згортати безпрецедентні рівні підтримки фіскальної та грошово-кредитної політики для подолання наслідків пандемії коронавірусу, йдеться у звіті Глобальні економічні перспективи» опублікованого банком у вівторок.

Прогнози йдуть за сильним відновленням глобального зростання, оскільки попит різко зріс після зняття обмежень, пов’язаних із Covid. За оцінками Світового банку, у 2021 році світова економіка зросла на 5,5%.

Очікується, що цього року основні економіки, включаючи США, Китай та країни єврозони, уповільнять темпи зростання, йдеться у повідомленні банку. Він додав, що сплеск інфекцій Covid через висококонтагіозний варіант омікрон, ймовірно, порушить економічну активність у найближчому майбутньому й може погіршити прогнози зростання, якщо він збережеться.

Світовий банк попередив, що вузькі місця, які зберігаються в ланцюжках поставок, зростаючий інфляційний тиск і підвищений рівень фінансової вразливості в багатьох частинах світу можуть збільшити ризик «жорсткої посадки». Жорстка посадка означає різке уповільнення економічного зростання після періоду швидкого зростання.

Цього року Світовий банк став першою великою глобальною організацією, яка опублікувала прогнози зростання. Очікується, що Міжнародний валютний фонд опублікує свій оновлений прогноз розвитку світової економіки 25 січня 2022 року, повідомляє Reuters.

Прогнози зростання в розрізі економік

За даними Світового банку, зростання в Китаї знизиться з приблизно 8% у 2021 році до 5,1% цього року, частково через наслідки пандемії, що зберігаються, а також додаткового посилення регулювання з боку Пекіна.

Прогнозується, що темпи зростання в країнах з розвиненою економікою знизяться з 5% у 2021 році до 3,8% у 2022 році, чого, за словами Світового банку, буде «достатньо, щоб повернути сукупний обсяг виробництва в країнах з розвиненою економікою до його допандемічного тренду 2023 року і, таким чином, завершити його циклічне відновлення».

З іншого боку, очікується, що країни з ринком, що формується, і країни, що розвиваються (EMDE), «постраждають від пандемії значною мірою». Відповідно до звіту, їх траєкторії зростання будуть недостатньо сильними, щоб повернути інвестиції чи виробництво на допандемічний рівень до 2023 року.

Загалом прогнозується, що EMDEs знизяться з приблизно 6,3% минулого року до 4,6% у 2022 році. Очікується, що для деяких невеликих країн або навіть країн, які значною мірою залежать від туризму, обсяг виробництва залишиться нижчим за допандемічний рівень, йдеться в повідомленні банку.

Погіршення нерівності

Світовий банк заявив, що пандемія коронавірусу посилила нерівність у доходах, особливо між країнами.

Він послався на дані, які показали, що 60% опитаних домогосподарств у EMDEs зазнали втрат доходів у 2020 році, у той час, як у країнах з низьким рівнем доходу та в країнах Африки на південь від Сахари постраждали найбільше.

Інфляція, яка, як правило, найбільше б’є по працівниках із низькими доходами, перебуває на рівні, небаченому з 2008 року, йдеться у повідомленні банку. Зростання цін буде стримувати грошово-кредитну політику, оскільки багато країн з ринком, що формується, і країни, що розвиваються, припиняють підтримку для стримування інфляції до завершення відновлення зростання, додав він.

Пандемія також призвела до того, що загальний світовий борг досяг найвищого рівня за півстоліття, і це може ускладнити майбутні скоординовані зусилля щодо полегшення тягаря заборгованості, йдеться у звіті. Світовий банк закликав до «глобального співробітництва», щоб допомогти країнам, що розвиваються, розширити свої фінансові ресурси, необхідні для сталого розвитку.

Ковідні ризики

Covid-19 продовжує затьмарювати перспективи зростання. За словами президента Світового банку Девіда Малпасса, якщо такі варіанти як omicron збережуться, це може ще більше знизити прогнози глобального зростання банку.

«Країни, що розвиваються, зіштовхуються зі серйозними довгостроковими проблемами, пов’язаними з нижчим рівнем вакцинації, глобальною макрополітикою і борговим тягарем», – сказав він у вступному слові під час презентації звіту.

«Між їх темпами зростання та темпами зростання в країнах з розвиненою економікою існує зростаючий каньйон. Ця нерівність ще драматичніша з погляду середнього доходу на душу населення, коли люди в країнах, що розвиваються, залишаються позаду, а рівень бідності зростає», — додав він.

«Ми спостерігаємо тривожні зміни у бідності, харчуванні та здоров’ї».

Малпасс також зазначив, що відмова від закриття шкіл у сфері освіти вплине на країни з низьким і середнім рівнем доходу.

З початку 2020 року було зареєстровано понад 300 мільйонів випадків зараження Covid, і понад 5,5 мільйона людей померли. Впровадження вакцин було менш ніж справедливим, оскільки бідніші країни щосили намагалися отримати достатню кількість доз.

Інформація, опублікована Our World In Data, показала, що, хоча на сьогоднішні у всьому світі було введено 9,49 мільярда доз вакцини, лише 8,9% людей у ​​країнах із низьким рівнем доходу отримали хоча б одну дозу.

Багато міжнародних установ, у тому числі Світовий банк та Всесвітня організація охорони здоров’я, закликали до ширшого та справедливого розподілу вакцин, щоб взяти пандемію під контроль.