Курс зростає – скільки коштуватиме долар у 2022 році та які чинники впливатимуть на ціну валюти (Відео)

Гроші

Нацбанк ще 6 років тому відмовився від фіксованого курсу

У середньому на 50-70 копійок подорожчав долар  із початку січня. Найбільший стрибок відбувся на початку цього тижня. Ще в понеділок в обмінниках за зелений просили 27 гривень 40 копійок. Нині вже ближче до 28 гривень. Які причини валютних коливань – дізнавалася журналістка “5 каналу” Ганна Рибалка. 

У найближчі кілька днів “зелений” може перетнути позначку в 28 гривень. Нині в обмінниках просять 27 гривень 95 копійок. 

На 13 січня Нацбанк встановив офіційний курс долара на рівні 27 гривень 70 копійок. А от в обмінниках традиційно просять більше. Долар підскочив на початку цього тижня. Деяких українців це наполохало. 

Економісти називають стрибок американської валюти – звичним явищем для початку року. Так,  у перших числах січня 2022-го  за курсом НБУ один долар коштував 27 гривень і двадцять копійок. Уже шостого січня – 27 гривень 40 копійок. Десятого – 27,5 гривні. А 13 січня ще вище – 27 гривень сімдесят копійок. 

“Той рух, який ми спостерігаємо, – це стандартний результат бюджетної політики. Коли бюджет витрачає шалені кошти останні тижні року. Так просто традиційно проводиться розпис бюджету України. В результаті купа гривні вивалюється в систему. І власне це завжди призводить до тиску на національну валюту”, – пояснює інвестиційний банкір Сергій Фурса. 

Ще одна причина коливань валюти – східний сусід. Росія стягує війська до наших кордонів, і це лякає інвесторів. 

“Є другий чинник. який характерний саме цього року. Це геополітична ситуація. Ризик посилення військової агресії щодо України”, – пояснює виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський. 

“Частково є інвестори, які виходять з української гривні. Є багато інвесторів, які сидять в українських державних облігаціях. З іншого боку – населення намагається перевести свої гривневі запаси в долари, тому що  вважає, що це є більш надійним”, – розповідає економіст, член “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзин.

Щоби вгамувати зростання зеленого, на початку 22-го НБУ продав на валютному ринку 100 мільйонів доларів. Такі обсяги продажу – не є критичними для держави, пояснюють експерти. Бо міжнародні резерви Нацбанку – 30 мільярдів доларів. 

“Можна говорити про цей діапазон 27-28. Хоча зараз ніхто не тримає цифри круглі. Можливо, що курс буде виходити за ці межі. Я б не очікував. Якщо не буде якихось форсмажорних ситуацій на фронті, то будуть коливання кілька відсотків”, – пояснює виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

У межах 28 або 28 з половиною гривень за долар США. Такий прогноз економістів та банкірів на 2022 рік. А от повернення до 26 з половиною гривень за зелений, як було влітку-восени, очікувати не варто. 

“Умови зовнішньої торгівлі вже набагато гірші. У першу чергу – тому що імпорт збільшиться. І вартість імпортованої продукції, наприклад, газу збільшиться. І об’єм імпорту збільшиться, бо українці більше споживають”, – каже інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Уже шість років як Нацбанк відмовився від фіксованого курсу. Його визначає ринок. Натомість НБУ має стримувати  рівень інфляції. Торік вона сягнула до 10 відсотків. І це українці відчули на власному гаманці.

Ганна Рибалка, Василь Кобець. “5 канал”

Як повідомляв 5.UA, раніше у Міністерстві економіки спрогнозували курс гривні на 2022 рік.