Експерти підрахували, скільки українці заробили на ринку землі за півроку

Обсяг ринку землі, який почав працювати з 1 липня 2021 року, становив 5,3 млрд грн за перші 6 місяців. Цю суму землевласники одержали від продажу своїх ділянок.

Про це повідомляє Київська школа економіки за підсумками спільного з Мінагрополітикою дослідження.

У грудні на ринку землі відбулася активізація як за кількістю угод, так і за площею землі в обігу його обсяг зріс на близько 30%. Вперше щоденна кількість угод перевищила тисячу – такі показники спостерігалися 5 разів упродовж грудня.

Експерт КШЕ Роман Нейтер зазначив, що абсолютний рекорд на ринку був зафіксований 23 грудня – майже 1200 транзакцій та понад 3 тисячі гектарів проданих земель. Структура угод від місяця до місяця стабілізувалася.

Переважно угоди стосуються купівлі-продажу землі особистого селянського господарства (32,6 тисяч угод). За сукупною площею дві третини проданої землі становить товарна сільськогосподарська (102,4 тисячі га), ще третина – земля ОСГ.

За типом угідь найбільше продавали рілля (86,2%), частка сінокосів і пасовищ становить 10,6%, інші типи і суміші різних типів угідь займали 3,2% від площі землі в обігу.

Середньозважена ціна, за даними реєстрацій, коливається на рівні близько 40 тисяч гривень за гектар. Вона варіюється в залежності від типу земельної ділянки та її розташування. У середньому за перше півріччя ринку землі в Україні укладалося близько 470 угод на день, а сукупна площа за ними становить понад 150 тисяч гектарів. 155 тисяч гектарів – це 0,375% площі сільгоспземель в Україні.

«У країнах, де ринок стабільно розвивається, в обігу знаходиться близько 1–1,5% землі щорічно. Якщо темпи зростання ринку землі продовжаться, ми зможемо вийти на цей цільовий показник вже в наступному році», – додав експерт.

Найбільш активною залишається Харківська область, де продано 1% від загальної площі с/г землі в обігу, далі Херсонська область — 0,7%. В аутсайдерах – Рівненська, Львівська та Івано-Франківська області, де продано всього 0,1% землі.

Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, скільки угод було здійснено з моменту запуску в Україні ринку продажу земель. На середину грудня в країні було укладено понад 60 тисяч угод.

Два типи суб’єктів має переважне право на придбання сільськогосподарської землі. Про це йдеться у законі про ринок землі, який було прийнято у 2020 році.

За даними соцопитування Центру Разумкова та фонду «Демократичні ініціативи», лише 5% українців вважають, що земля має бути у вільному продажу, без жодних обмежень.

Більше половини українців виступали проти продажу сільськогосподарської землі, ще більше не готові дозволити купівлю угідь іноземцям.