Застосування місії ОДКБ у Казахстані суперечить міжнародному праву – юристка (Відео)

Агія Загребельська

Заворушення у Казахстані

В даному випадку збройної агресії не було

Масштабні протести у Казахстані – громадянський протест, а не зовнішня агресія іншої держави, тому застосування ОДКБ суперечить міжнародному праву. Про це в етері програми “Дійові особи” на “5 каналі” повідомила співзасновниця проєкту “Ліга Антитрасту”, державна уповноважена Антимонопольного комітету України (2015-2019) Агія Загребельська.

“Навіть, якщо формальні норми дотримані є все одно дух права. Ось дух права каже про те, що залучати військову допомогу сторонніх держав для того, щоб боротися проти власного народу, в даному випадку маємо ситуацію з громадянським протестом, це не зовнішня агресія якоїсь іншої держави – це однозначно суперечить міжнародному духу права. І навряд чи ми згадаємо бодай один приклад, коли сили НАТО застосовували для того, щоб боротися з протестами всередині країн. Якщо є збройна агресія іноземної держави застосування об’єднаних сил воно може бути виправдане, в даному випадку збройної агресії не було”, – зазначила вона.

Дивіться повний випуск програми

Нагадаємо, за участь в протестах у Казахстані затримали майже 10 тисяч людей. Також на тлі масових протестів у Казахстані з’явилися повідомлення про смерті високопосадовців силових структур країни. 

Як повідомляв 5.UA, у Казахстані не вщухали масові протести, які почалися через зростання цін на скраплений автогаз.

Мітинги набрали обертів і громадяни вимагали відставки президента і всього уряду, а також виступали проти корупції у владі. Президент Казахстану Касим-Жомар Токаєв навіть прийняв відставку уряду – але це не заспокоїло протестувальників.

В Алмати та кількох інших регіонах протестувальники взялися штурмувати адміністрації. На вулицях з’явилася військова бронетехніка, в Актау протестувальники захопили вантажівку з військовими. Президент Токаєв у терміновому відеозверненні оголосив, що попередній лідер країни Нурсултан Назарбаєв іде з посади довічного голови Ради безпеки. 

Нині по всій країні запровадили режим надзвичайного стану, а також оголосили критичний рівень терористичної небезпеки, силовикам наказали стріляти без попередження. В Алмати поліція повідомила про десятки вбитих протестувальників.

Надвечір 5 січня президент Токаєв попросив військової допомоги в країн ОДКБ для придушення масових протестів у країні. Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про ухвалене рішення направити “миротворчі сили” до Казахстану.

Росія вже відзвітувала, що її десантники почали виконувати бойове завдання на території Казахстану. Війська РФ у Казахстані очолює генерал Сердюков, який свого часу керував анексією Криму. Про наміри взяти участь у “миротворчій операції” ОДКБ також заявили у Білорусі, Вірменії, Таджикистані та Киргизстані.

Станом на вечір 7 січня в Алмати мародерство, брак продовольства та черги до банкоматів. Повідомляється про загиблих дітей.

Окрім того, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив про “завершення основної місії військ Організації договору колективної безпеки у країні”. За його словами, через два дні почнеться виведення іноземних військових із Казахстану.