Лікарі в США вперше в історії успішно пересадили людині серце генно-модифікованої свині

Лікарі в США вперше в історії успішно пересадили людині серце генно-модифікованої свиніЛікарі в США вперше в історії успішно пересадили людині серце генно-модифікованої свині
фото Університету Меріленда


Хірурги медичного центру Університету Меріленда пересадили свиняче серце 57-річному Девіду Беннетту, пише TJournal з посиланням на The New York Times.


Операція тривала 8 годин. За словами лікарів, пацієнт почувається добре: він підключений до апарату штучного кровообігу, а пересаджене серце вже виконує свою роботу. «Воно створює пульс, створює тиск – це його серце. Воно працює і виглядає нормально», – розповів керівник програми центру з пересадки сердець хірург Бартлі Гріффіт, який проводив операцію.


«Ми в захваті, але не знаємо, що принесе нам завтра. Такого ніхто раніше не робив», – зазначив Гріффіт.


Пацієнт погодився на експериментальну операцію, оскільки це був його єдиний шанс на життя: через тяжкість діагнозу він не міг претендувати на людське донорське серце (на що саме хворів Беннет, не уточнюється).


«Варіантів було два: померти чи спробувати цю пересадку», – сказав чоловік.


Орган для трансплантації надала компанія Revivicor із американського штату Вірджинія. Свиню-донора піддали десяти видам генетичних модифікацій, Наприклад, у тілі блокували ген росту, що запобігає збільшенню серця після пересадки. Крім того, до геному тварини додали шість людських генів, щоб орган краще прижився в організмі пацієнта.


Головний лікар американської некомерційної організації «Об’єднана мережа з обміну органами» Девід Классен назвав проведену операцію «поворотною подією» і зазначив, що вона може призвести до «великих змін у лікуванні функціональної недостатності органів».


Він додав, що одразу широко використовувати технологію не вийде, оскільки відторгнення іноді відбувається навіть при пересадці ретельно підібраних людських органів, наприклад, нирок.


У жовтні 2021 року американські хірурги вперше пересадили людині генно-модифіковану свинячу нирку. Операцію провели на пацієнтові з діагностованою смертю мозку, який перебував на апараті життєзабезпечення. Нирку приєднали до кровоносної системи, і орган успішно очистив організм від сечовини. Через три дні після операції відторгнення не сталося, все функціонувало нормально.