Нові способи підписок, боротьба з фейками у ТікТок та майбутнє в аудіоформатах: Інститут Reuters опублікував дослідження прогнозів світового медіаринку 2022

Камера

Фото: Unsplash

Чого варто очікувати у новому році від діджиталізації медій та нових соціальних порядків на думку світових видавців, редакторів та CEO медіакомпаній

Інститут дослідження журналістики Reuters опублікував дослідження тенденцій, технологій та прогнозів на 2022 рік у медіа, якими їх бачать редактори, видавці, та працівники цифрових медій і медіа компаній. Дослідження базується на опитуванні 246 людей у листопаді та грудні 2021 року. Серед респондентів 57 головних редакторів, 53 генеральні директори або керуючі директори, а також 31 керівник відділу цифрових технологій або інновацій, представники деяких з провідних традиційних медіа-компаній та організацій у сфері цифрових технологій. Учасників зібрали із 52 країн світу. більшість із Великобританії, США або європейських країн, таких як Німеччина, Іспанія, Франція, Австрія, Фінляндія, Норвегія, Данія та Нідерланди.

Одним із найбільших сюрпризів цьогорічного опитування стало зростання доходу, про який повідомляють багато видавців. Більше половини вибірки (59%), яка включає видавців, орієнтованих на спосіб монетизації як через підписку, так через рекламу з більш ніж 50 країн стверджують, що назагал їхні доходи зросли. Лише 8% повідомили, що ситуація погіршилася. І це незважаючи на пандемію COVID-19 та подальшу ерозію таких традиційних джерел доходу, як друк.

Багато в чому це є свідченням адаптивності галузі, яка за останні 18 місяців підняла нові цифрові джерела доходу, такі як підписка, електронна реклама та цифрові події, а також почала приносити значний дохід від ліцензування технологічних платформ.

Для всіх видавців ключовим елементом у цьому стало сильне відновлення цифрової реклами, оскільки споживачі перенесли свої витрати в інтернет під час пандемії. За даними GroupM, у 2021 році цифрова реклама зростала найшвидшими темпами (30% у річному обчисленні), і зараз на неї припадає близько 64% усіх витрат на рекламу.

Загалом більшість видавців (73%) висловлюють оптимізм щодо майбутнього року. Навіть якщо в деяких випадках трафік зменшується, журналісти відчувають, що їхня роль більше цінується аудиторією, а бізнес має міцнішу основу.

Читайте також: RAND: Дезінформація у соціальних медіа — це зброя слабких

Ключовим складником віри видавців стало постійне зростання підписки та членства через пандемію COVID-19. Зараз New York Times має 8,4 мільйона підписок, з яких 7,6 мільйонів є цифровими, що дозволить виданню досягти своєї мети в 10 мільйонів підписників до 2025 року. Для багатьох медій цифровий прибуток зараз перевищує друк, тож багато елітних видань, так само як і ряд менших видавців (наприклад Dennik N в Словаччині, El Diario в Іспанії, Malaysiakini в Малайзії, Zetland в Данії та Daily Maverick в Південній Африці) бачать у цьому майбутнє.

Згідно з опитуванням, підписка залишається пріоритетом номер один (79%) для комерційних видавців у 2022 році, випереджаючи медійну рекламу (73%) і нативну рекламу (59%), події (40%) і фінансування з платформ (29%). 

Що зміниться у 2022

Ініціативи відкритого доступу: Можна очікувати більше угод для підписників із неблагополучних сімей як спосіб протидіяти критиці щодо зростання інформаційної нерівності. Daily Maverick в Південній Африці пропонує членство "платіть, скільки можете собі дозволити", а El Diario в Іспанії дозволяє людям взагалі нічого не платити.

У Португалії фінансування лотерей використали для фінансування 20 тисяч безкоштовних підписок на цифрові новини для восьми ЗМІ. Щотижневий журнал Visão надав деякі з цих безкоштовних передплат літнім людям, які навчаються в Університеті третього віку, тоді як Público орієнтувався на безробітних як частину свого розподілу. Correio da Manhã вирішив допомогти літнім людям, які живуть у будинках догляду. Інші, наприклад Politiken в Данії, прагнуть розширити схеми, які пропонують безкоштовний доступ студентів до навчальних інституцій.

Медіа дають у розшук: Якщо минулорічною тенденцією було зростання зіркових авторів без допомоги інших, то цього року ми можемо побачити більше руху в протилежному напрямку. Не всім письменникам було легко самостійно швидко нарощувати аудиторію, тож традиційні компанії прагнуть залучити таланти як спосіб підживлення каналів підписки.

Наприклад, The Atlantic запускає набір нових інформаційних бюлетенів, включаючи таких письменників, як Чарлі Варзел, який раніше керував своїм брендом Galaxy Brain на Substack (платформа для створення інформаційних бюлетенів для підписників певного автора, – Ред.). Письменники можуть продовжувати заробляти гроші незалежно від подкастів чи публічних виступів, а наявні підписники отримують річний безкоштовний доступ до The Atlantic, після чого їм потрібно буде підписатися.

Стратегії аудиторії та інновації для видавців

Після шоку від пандемії, ключовим настроєм цьогорічного опитування Інституту Reuters стала консолідація, коли йдеться про розробку продуктів. Хоча деякі медіа-компанії зосереджуються на рекламі, а інші — на підписці, успіх обох моделей в кінцевому підсумку залежить від більш глибокої взаємодії з аудиторією через веб-сайти, програми, інформаційні бюлетені та подкасти.

Що стосується інновацій, орієнтованих на аудиторію, цього року найбільше зусиль буде спрямовано на подкасти та інше цифрове аудіо (80%), на створення та оновлення інформаційних бюлетенів (70%) і розробку цифрових відеоформатів (63%). А от "блискучі нові речі",  тобто ще зовсім нові та недостатньо протестовані технології, такі як програми для голосу (14%) і метавсесвіт (8%) значною мірою залишатимуться на задньому плані.

Читайте також: Хто створив маніпулятивну систему ЗМІ?

Зростання популярності цифрового аудіо є тенденцією протягом кількох років, завдяки поєднанню смартфонів, кращих навушників та інвестицій у подкасти з таких платформ, як Spotify, Google та Amazon. Але за останній рік спостерігався швидкий розвиток значно ширшого діапазону цифрових форматів, таких як аудіостатті, флеш-брифінги та аудіоповідомлення.

Підйом (і падіння) Clubhouse, відомого як перша "соціальна мережа airpods", добре задокументувалось. Проте майже всі основні платформи, такі як Twitter (Spaces), Facebook (Live Audio Rooms), Reddit (Talk) швидко створили клони, щоб користувачі могли створювати імпровізовані обговорення та онлайн-події. Однак поки невідомо, наскільки привабливими для глядачів будуть ці функції, коли ажіотаж вщухне.

Щодо журналістики та аудіоформатів, більше вмісту означає більше конкуренції за увагу, а професійному вмісту може бути важче виділитися, виявили під час опитування Reuters. Для платформ з’являться нові проблеми модерування вмісту в середовищі, яке ще важче контролювати, ніж набраний текст. Хоча багато опитаних видавців вважають, що аудіо пропонує кращі можливості як для залучення, так і для монетизації, ніж вони можуть отримати через подібні інвестиції в текст або відео. Принаймні в Сполучених Штатах ціни за тисячу показів подкастів були значущими під час пандемії: New York Times заробила $36 млн на рекламі подкастів за 2020 рік.

Налаштуйтеся на поворот до інакшого відео

Тим часом, додаток TikTok зараз охоплює понад мільярд користувачів по всьому світу, за даними самої компанії. Звіт Інституту Reuters про цифрові новини показав, що TikTok зараз охоплює чверть людей до 35 років, 7% з них використовують платформу для споживання новин. Цифра є більшою в деяких частинах Азії та Південної Америки.

Проте дослідження також показало, що, коли йдеться про новини, люди звертають увагу переважно на впливових осіб та знаменитостей у китайському додатку. Це викликає запитання, як і чи мають взагалі журналісти та новинні бренди працювати на цій платформі.

Натомість видавців дедалі більше хвилює питання, як залучити молодшу аудиторію. Багато хто сприймає нативні відеоформати як рішення. В опитуванні видно чітку зміну напряму щодо платформ, які матимуть пріоритет у видавців цього року. Вони кажуть, що докладатимуть більше зусиль до Instagram (чиста оцінка +54), TikTok (+44) і YouTube (+43) із усіх мереж, які ведуть з візуальним і відеоконтентом, і менше зусиль у мережах загального призначення, як-от Twitter (-5) і Facebook (-8).

Новини в TikTok залишаються полем битви: іспанський медіа-стартап Ac2ality набрав близько 3 млн підписників на TikTok розповідаючи головні новини у коротких відео про міжнародну політику, пізніше – на розважальну тематику. Це більше послідовників, ніж Washington Post і BBC разом узяті. Зі збільшенням новин у TikTok, можна очікувати і більше неправдивої та оманливої інформації.

Інститут стратегічного діалогу нещодавно відстежував дезінформацію про вакцини на цій платформі і виявив, що трохи більше 100 публікацій набрали понад 20 млн переглядів завдяки потужному алгоритму TikTok і унікальним аудіофункціям, розробленим для вірусності. Деякі сторонні спостерігачі продовжують турбуватися, що китайська платформа буде використовувати інший підхід до модерації контенту на політично чутливі теми, ніж її американські конкуренти.

Одним із стартапів, які намагаються протистояти дезінформації на TikTok та інших соціальних платформах, є News Movement, заснований колишніми керівниками Dow Jones і BBC. Послуга спрямована на надання достовірної та об’єктивної інформації в 2022 році для масової аудиторії в соціальних мережах за допомогою доступних відео-пояснень та текстових матеріалів. Команда складається із молодих журналістів і працюватиме в TikTok, Instagram, YouTube, Facebook та Twitter.

Поміж іншого, незважаючи на бажання розвиватись на нових популярних платформах, більшість респондентів чітко стверджують, що цього року основна увага має бути зосереджена на повторенні та вдосконаленні існуючих продуктів (67%), а не на інвестиціях у нові технології чи послуги (32%).

Державне регулювання та конфіденційність

Протягом останніх кількох років Інститут відстежував неминучі тенденції до більшого регулювання гігантських технологічних компаній, оскільки вони мають все більший вплив на наше життя. Велика частина дискусій навколо регулювання була зумовлена лобіюванням корисливих інтересів техногігантами.

Навіть у США, де розташовано багато найбільших технологічних компаній, ставлення до них загострилося за останній рік після штурму Капітолію, який принаймні частково можна пов'язати із соціальними мережами. Викриття так званих внутрішніх "документів Facebook", які опублікувала колишня менеджерка з продуктів Френсіс Хауген, посилило тиск на Фейсбук якраз через те, що серед іншого, керівники ставили прибуток вище викорінення мови ворожнечі та дезінформації.

(Графік із дослідження про зміну ставлення видавців до нових правил регуляції в мережі)

Однак страждає не лише Фейсбук – фейки про вакцини поширюються через Ютуб, Інстаграм, Вотсап і ТікТок. Це підірвало кампанії громадського здоров’я в усьому світі, чим і посилило вимоги до уряду щось вдіяти.

Цього року Європа лідирує у сфері регулювання конкуренції та шкоди в інтернеті: Закон ЄС про цифрові ринки (DMA), який прагне обмежити антиконкурентну поведінку серед найбільших гравців і Закон про цифрові послуги (DSA), який має на меті регулювати онлайн-контент для набагато ширшого кола посередників у контенті мають набути чинності цього року.

Читайте також: Сила Facebook. Чи є шанс перемогти в битві за соцмережі

У той же час уряд Великої Британії планує ухвалити законопроєкт про безпеку в інтернеті, який, серед інших заходів, оновлює межі санкцій для веб-платформ, які не в змозі обмежити незаконний (та інший шкідливий) вміст через регуляцію органом охорони ЗМІ "Ofcom". Проблема визначення шкідливого, але не незаконного вмісту нікуди не зникла і залишиться найважчою проблемою для вирішення в демократіях, які не можуть накласти радикальні обмеження, бо цінують свободу слова та різноманітне вираження думок. 

Також можна очікувати більше плати за авторські права на новини. Деякий час видавці намагалися отримати гроші з платформ, які використовують або посилаються на їхній контент. Інтенсивне лобіювання призвело до створення Директиви про авторське право в Європі та Кодексу переговорів про новини в Австралії, внаслідок чого деякі великі новинні організації у Франції та Австралії отримали значні суми за ліцензування контенту.

Цього року видавці в таких країнах, як Італія та Іспанія, також прагнутимуть заробити на ліцензуванні свого контенту через національні інтерпретації європейської Директиви. Проте критики стверджують, що ці угоди можуть бути не найкращою моделлю, оскільки вони ризикують закріпити домінантні позиції за певними платформами і будуть приносити користь великим гравцям, а не меншим чи місцевим виданням, які найбільше потребують підтримки.

У дослідженні резюмують, що у деяких країнах спостерігаються тривожні тенденції щодо зниження уваги до новин і політики – особливо в час зростання екстремізму та скептицизму щодо вакцин. Однак покращення шляхів висвітлення таких складних тем, як зміна клімату читехнології, буде ще однією темою, яка цього року змусить редакції інвестувати у нові формати та підходи до контенту.