Литва і Польща добудували власний газопровід: коли його запустять

Оператор газотранспортної системи Литви Amber Grid оголосив про завершення будівництва газопроводу GIPL довжиною 508 км, який поєднає Литву та Польщу. Трубопровід уже заповнили газом і мають ввести в експлуатацію у середині 2022 року.

«Проєкт GIPL увійде в історію енергетичної незалежності Литви, оскільки давно запланована інфраструктура нарешті забезпечить інтеграцію балтійського ринку в європейський газовий ринок, підвищить енергетичну безпеку та створить нові можливості для Клайпедського LNG-терміналу та технічні передумови для зеленої трансформації»

— Немунас Бікнюс
генеральний директор Amber Grid

Будівництво GIPL стартувало у 2020 році, його вартість сягнула 500 мільйонів євро, із яких 60% профінансувала Єврокомісія.  Потужності у напрямку Польща-Литва складуть 2,4 млрд куб м на рік, а у напрямку Литва-Польща – 1,9 млрд куб м на рік. GIPL  також з’єднає країни Балтії та Фінляндію через естонсько-фінський газопровід Balticconnector із газовою мережею ЄС та поліпшить доступ до альтернативних джерел газу у Балтійському регіоні. Адже зараз країни Балтії та Фінляндія можуть купувати газ лише через материкову частину РФ.

Раніше Сербія і Угорщина зварили «золотий стик» на газопроводі, яким російський газ із «Турецького потоку» піде в Європу шляхом, альтернативним українському. Молдова також повідомила про готовність отримувати газ з РФ в обхід України.