Журналісти розкрили дані 8 російських шпигунів у штаб-квартирі НАТО

Усі вісім висланих у 2021 році російських дипломатів із представництва Росії у штаб-квартирі НАТО були шпигунами ГРУ чи СЗР Росії.

Про це йдеться у розслідуванні видання EUObserver та неурядової організації Центр Досьє. Генсек НАТО Єнс Столтенберг назвав висланих незадекларованими офіцерам розвідки у жовтні 2021-го, коли тих позбавили акредитації.

За даними журналістів, російських агентів звуть Сергій Чесноков, Олег Демьохін, Василь Єпішкін, Дмитро Філіппьонок, Ігор Ковальов, Надія Обухова, Олександр Смушко та Станіслав Тєлєгін.

Полковник Смушко, естонець за походженням та випускник факультету іноземних мов та іноземної військової інформації Військового університету Міноборони РФ (ВУМО), мав високопоставлених “друзів” і працював на ГРУ, йдеться у розслідуванні.

До переїзду в Брюссель він був особистим перекладачем міністра оборони Росії Сергія Шойгу, головнокомандувача ЗС Росії Валерія Герасимова та ексміністра оборони Росії Анатолія Сердюкова.

Його дружина Ніна Смушко також має підозрілу біографію, вважають журналісти. Вона закінчила ВУМО, мала звання капітана і працювала перекладачем для приїжджих офіцерів з Індонезії, Малайзії та Венесуели, куди РФ експортує зброю. У Брюсселі на дипломатичній посаді не була. «У Росії, на відміну від західних служб, шпигунство, як правило, сімейне», – пояснив журналістам офіцер контррозвідки країни НАТО.

Філіппьонок, зазначають розслідувачі, до переїзду до Брюсселя працював в Управлінні військової контррозвідки ФСБ із Західного округу. У столиці Бельгії він шукав «зрадників» серед росіян.

Єпішкін працював на СЗР і шпигував у сфері великих даних (Big Data), йдеться в матеріалі. Схожі завдання були і у Чеснокова, до бельгійської кар’єри він працював у держпідприємстві Антаріс-ТП, яке створювало бази даних для МО РФ.

Тєлєгін і Демьохін, ймовірно, були завербовані під час навчання в МДІМВ. Тєлєгін працював у фінансовому відділі МЗС РФ. Обидва мали престижні квартири в держбудинках – на престижному Рубльовському шосе та Мічурінському проспекті у Москві.

Ковальов до кар’єри у дипломатії працював у профспілці автотранспортників, пишуть журналісти. А Обухова починала з розсилки рекламних каталогів у 2002-му, потім працювала аташе в посольстві в Оттаві, а перед відправленням до Брюсселя у 2006 році отримала нагороду від президента РФ Володимира Путіна за внесок до підготовки зустрічі лідерів G8.

Журналісти пишуть, що за оцінками джерел із західних розвідок, щонайменше половина (близько 100) російських дипломатів у Бельгії були офіцерами розвідки, а ще близько 100 російських шпигунів працювали під недипломатичним прикриттям у компаніях, аналітичних центрах та НУО.

Нагадаємо, у НАТО вирішили скоротити розмір російської дипмісії при Альянсі альянсі в два рази – з 20 до 10 осіб. Із 10 висланих 8 прямо займалися «зловмисною діяльністю».

Раніше працівника британського посольства в Німеччині запідозрили в роботі на російську розвідку.

Правоохоронці оприлюднили результати обшуків в квартирі британця Девіда Сміта. Охоронець посольства Великої Британії в Німеччині підозрюється в шпигунстві на користь Росії.

Громадянина Великої Британії, обвинуваченого у співпраці зі спецслужбами Росії, не будуть екстрадувати з Німеччини, щоб він постав перед судом, незважаючи на серйозність звинувачень. Законодавство є надто слабким, щоб мати справу зі шпигунами, діючими проти британських інтересів.